موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
اسد علی امرایی موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
حمیدرضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری ومشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز 12 سال سابقه وکالت و 10 سال وکالت تخصصی  بانک صادرات و متخصص در دعاوی بانکی و موسسات مالی و اعتباری انجام دعاوی حقوقی به صورت گروهی در کلیه زمینه های حقوقی، ثبتی ، کیفری و خانوادگی
حسین احمدی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
احسان عابدین وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
علی جاوید وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی و عضو هیئت علمی دانشگاه
حمید رضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی با 12 سال سابقه وکالت و هفت سال انجام امور تخصصی وکالت بانک صادرات و متخصص در دعاوی مربوط به امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری
اسدعلی امرایی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای مرکز
سالار حسین منفرد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

نگاهی به محاکمه‌ی صدام و همدستانش

ارسالی توسط وکالت آنلاین وکیل پایه یک دادگستری
نگاهی به محاکمه‌ی صدام و همدستانش

نگاهی به محاکمه‌ی صدام و همدستانش

دادگاه عالی عراق روز ۱۴ آبان (پنجم نوامبر) سرانجام اولین حکم خود را در رابطه با صدام صادر کرد که به موجب این حکم صدام در پرونده‌ی الدجیل گناهکار شناخته شده و به ''مرگ'' با چوبه دار محکوم شد.

محاکمه‌ی صدام در حالی در تاریخ ۲۷/۰۷/۸۴ آغاز شد که وی در تاریخ ‌۱۱/ ۴/ ۸۳ در اولین جلسه‌ی دادگاه قضایی عراق حاضر شد و تفهیم اتهام گردید.

نزدیک به ۵۰۰ اتهام علیه صدام مطرح شد اما مقامات دادگاه تصمیم گرفتند تنها در ۱۲ مورد صدام را محاکمه کنند که در این میان اشاره به حمله به ایران نشده است.

دادگاه موارد کلی اتهامی صدام را اینگونه برشمرد: آزار و شکنجه‌ی زندانیان، مصادر اموال، تجاوز به نوامیس مردم، جرایم انسانی و غیر اخلاقی، محروم کردن مردم از حقوق قانونی‌شان، دستگیری و ترور نخبگان علمی و دینی، جنایات مربوط به حلبچه و کشتار عشیره بارزانی، جنگ علیه ایران، سرکوبی قیام شیعیان و کردها در سال ۱۹۹۱، از بین بردن زیر بنای اقتصادی عراق، ربودن ثروت‌های ملی، فساد اخلاقی، مالی و اداری.

اولین پرونده‌ی رسیدگی به جنایات صدام، پرونده‌ی الدجیل بود.

قتل عام الدجیل در سال ۱۹۸۲ اتفاق افتاد و طی آن ۱۴۸ نفر از اهالی این شهر به دستور صدام کشته شدند.

دجیل شهری است در ۵۰ مایلی شمال بغداد که به عنوان یکی از مراکز فعالیت اپوزیسیون در زمان قدرت صدام مطرح بود. مصاحبه با شاهدان عینی قتل‌عام ۱۴۸ نفر از ساکنان این شهر از زمان سقوط صدام به این سو از جمله مصاحبه مه ۲۰۰۳ بوسیله آسوشیتدپرس زوایای این جنایت را بیشتر مشخص کرده است. در سال ۱۹۸۲ این شهر به عنوان یکی از مراکز مهم فعالیت حزب شیعی الدعوه بود که با جنگ صدام علیه ایران مخالفت جدی می‌کرد. زمانی که صدام و همراهان او در ۸ ژوییه ۱۹۸۲ برای شرکت در اجلاسی وارد دجیل شدند، مردان مسلح حزب الدعوه به روی صدام و همراهان وی آتش گشودند به طوری که درگیری بین آنها ساعت‌ها طول کشید.

در نهایت این هلی‌کوپترهای نظامی و تانک‌های ارتش عراق بودند که توانستند صدام و همراهان او را از خطر مرگ برهانند.

پس از این واقعه پلیس مخفی عراق خانواده‌های این شهر را یکجا جمع کردند، درختان میوه، باغات و خانه‌ها را تخریب کردند و حدود ۱۵۰ نفر از اهالی شهر از جمله نوجوانان را پس از یک محاکمه صوری اعدام کردند.

در پرونده‌ی الدجیل علاوه بر صدام، طه یاسین رمضان، معاون سابق رییس جمهور عراق، عواد حمد بندر، قاضی دادگاهی که برای برخی قربانیان در حکومت حزب بعث حکم مرگ داده بود، برزان ابراهیم التکریتی، برادر ناتنی صدام و چهار متهم دیگر به نام‌های عبدالله الروید، مزهر عبدالله، علی دایح و محمد عزاوی که در کشتار مردم الدجیل با رژیم صدام همکاری کردند، متهمان اصلی بودند.

دادگاه‌های صدام که در آنها پرونده‌ی الدجیل و بخشی از پرونده‌ی الانفال بررسی شد، با فراز و نشیب‌های بسیار و تغییرات گوناگونی همراه بوده است. اولین قاضی دادگاه ''رزگار محمد امین'' از کردهای عراق بود که پس از چند جلسه به دلیل آنچه دخالت دولت در کارش و مسائل شخصی نامید، استعفا کرد. با استعفای وی قاضی رئوف رشید عبدالرحمن انتخاب شد که وی نیز از اهالی حلبچه عراق بود. رسیدگی به پرونده‌ی الدجیل ۴۰ جلسه طول کشید.

در این جلسات خلیل الدلیمی، ریاست تیم دفاعی را برعهده داشت و در تیم دفاعی رمزی کلارک، دادستان آمریکا در دهه‌ی‌۱۹۶۰ و گروهی حدودا ۲۰ نفره از وکلاى عرب و غیر عربى حضور داشتند. هم‌چنین چند تن از وکیلان مدافع تیم دفاعی در جریان برگزاری جلسات ترور شدند.

جعفر الموسوی نیز دادستانی دادگاه صدام را برعهده داشت.

۵۵ روز پیش دادگاه عراق احکام متهمان الدجیل را اینگونه صادر کرد:

- طه یاسین رمضان معاون صدام به حبس ابد به علاوه ۱۰ سال حبس محکوم شد؛

- برزان تکریتی برادر ناتنی صدام به اتهام قتل و کشتار و وادار کردن مردم به مهاجرت به اعدام با چوبه‌ی دار و نیز ۱۰ سال حبس محکوم شد؛

- عواد بندر قاضی دادگاه انقلاب و معاون رییس دفتر صدام به اعدام محکوم شد؛

- محمد عزاوی به دلیل نبود مدارک کافی علیه وی آزاد شد؛

- علی دایح علی و عبدالله روید هر کدام به ۲۲ سال حبس محکوم شدند؛

- ناصر عبدالله کاظم به ۱۵ سال حبس محکوم شد؛

اصلی‌ترین جنایات صدام

- ۱۶ ژوئیه ۱۹۷۹، زمان کوتاهی پس از به قدرت رسیدن، ۱۵ تن از سران حزب بعث به اتهام جاسوسی علیه وی توسط جوخه‌ی مرگ اعدام شدند؛

- ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰، تهاجم نیروهای عراقی به ایران و آغاز جنگ هشت ساله علیه ایران که بیش از یک میلیون کشته برجای گذاشت. حمله‌ی شیمیایی به ایران و کشتن بیش از هزار تن در سال ۱۹۸۳، اقدام علیه قبیله‌ی کرد بارزانی به بهانه‌ی کمک به ایران و کشتن ۸۰۰۰ کرد و ایجاد گور دسته جمعی؛

- ۸۸-۱۹۸۶، حمله‌ای با عنوان انفال که شامل حملات شیمیایی علیه کردها و کشتن بیش از ۱۸۰ هزار تن شد؛

- ۲۸ مارس ۱۹۸۸، حمله‌ی شیمیایی به شهر کردنشین حلبچه و کشتن بیش از ۵۰۰۰ تن و ۲ اوت ۱۹۹۰، دستور حمله به کویت، شلیک موشک‌های اسکاد به عربستان سعودی، شکنجه و اعدام صدها کویتی و آتش زدن چاه‌های نفت کویت؛

- ۱۹۹۱، کشته شدن بیش از ۶۰ هزار تن در سرکوب شیعیان در جنوب عراق و کردها در شمال عراق در آستانه‌ی جنگ خلیج فارس؛

- ۲۰ فوریه ۱۹۹۶، قتل دو دامادش پس از بازگشت از اردن.

زندگی‌نامه‌ی صدام

صدام که چند ماه پس از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ در حفره‌ای در تکریت دستگیر شد، به عنوان رییس جمهوری است که به دو دهه دیکتاتوری در صحنه‌ی سیاسی عراق مشهور شده بود و دارای دو مشخصه‌ی معروفترین رییس جمهور جهان و در عین حال منفورترین رهبر جامعه‌ی عرب بوده است.

صدام در ۲۸ آوریل سال ۱۹۳۷ در تکریت عراق به دنیا آمد. شاید کمتر کسی می‌توانست تصور کند که یک فارغ التحصیل رشته‌ی حقوق از دانشگاه بغداد، به دیکتاتوری شناخته شده در جهان برای بیش از ۲۰ سال تبدیل شود.

صدام پس از تحصیل در دانشگاه قاهره در سال ۱۹۶۲ به عراق بازگشته و در سال ۱۹۷۱ میلادی از دانشگاه بغداد در رشته‌ی حقوق فارغ التحصیل شد. وی پس از آن به شرکت در فعالیت‌های نظامی و نظامی‌گری علاقه‌مند شد و توانست که بین سالهای ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۶ پس از گذراندن مقدمات مربوط، درجه‌ی ژنرالی را دریافت کند.

صدام که در خانواده‌ای بزرگ شد که دارای سه پسر و سه دختر بود، ضمن تقویت روحیه‌ی نظامی گری خود به تدریج وارد فعالیت‌های گسترده‌ی نظامی شد، به گونه‌ای که در سال ۱۹۵۹ در نقشه‌ی ترور عبدالکریم قاسم رهبر اسبق عراق شرکت کرد و نقش به سزایی در این زمینه از خود نشان داد.

اما اوج فعالیت‌های نظامی صدام طی دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی، سازماندهی گروه‌های نظامی بود که این گروه‌ها در نهایت به تشکیل حزب بعث این کشور و بر روی کار آمدن خونین این حزب بر قدرت در سال ۱۹۶۸ کمک‌های شایانی کردند.

صدام خود در سال ۱۹۵۷ به حزب بعث عراق ملحق شد و به عنوان معاون رییس این حزب مشغول به فعالیت شد. وی در ادامه‌ی فعالیت‌های نظامی خود به ایجاد شورای فرماندهی انقلابی در سال‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۶۹ اقدام کرد که یکی از جمله مهمترین اقدامات نظامی صدام در تاریخ زندگی محسوب می‌شود.

اما صدام به آن چه که می‌خواست نهایتا رسید و در سال ۱۹۷۹ به عنوان رییس جمهور عراق برگزیده شد.

آن چه در خصوص صدام به عنوان نکته‌ی قابل توجه یاد می‌شود، کاخ‌های ریاست جمهوری و تجهیزات نظامی بوده است که در اطراف خود جمع آوری کرده بود. کانال‌های زیرزمینی که وی برای مواقع ضروری و در امان ماندن از چشمان مخالفان خود ایجاد کرده بود از دیگر عوامل قابل ذکر در این زمینه بوده است.

صدام هم چون بسیاری از سردمداران جهان عرب، پس از بر روی کار آمدن اکثر بستگان خود را در مناصب حکومتی گمارد و بدین ترتیب توانست با حکومتی قبیله‌یی بر عراق به مدت بیش از دو دهه اعمال حکومت کند.

درباره‌ی صدام گفته‌اند که وی نخستین چهره‌ی سیاسی پس از زمان حکومت نازی‌ها در آلمان بوده است که با استفاده از سلاح‌های شیمیایی، علیه مردم خود (حلبچه) اقدام کرده است. وی با استفاده از نفوذ بستگان خود که دارای مناصب حکومتی بودند، کنترل شدیدی بر اقوام کرد عراق که همواره به دنبال کسب استقلال بودند، اعمال می‌کرد.

صدام طی سالهای حکومت خود بر عراق، همواره با استفاده از منابع سرشار نفتی این کشور، به تقویت بنیه‌ی نظامی عراق پرداخته که از آن جمله می‌توان به استفاده از آنها به انضمام کمک‌های گسترده‌ی نظامی کشورهای اروپایی و غربی در جنگ تحمیلی علیه کشورمان اشاره کرد.

حکومت عراق در زمان صدام حضور در سه جنگ گسترده یعنی حمله به ایران، جنگ با کویت و نهایتا حمله‌ی آمریکا به عراق را تجربه کرد.

صدام در دهه‌ی پایانی حکومت دیکتاتوری خود ضمن فشار بر مردم عراق در انتخاباتی فرمایشی در اکتبر سال ۲۰۰۲، ۱۰۰ درصد آرای عمومی در جریان برگزاری رفراندوم عمومی در عراق، در سومین دوره‌ی ریاست جمهوری‌اش در این کشور را به دست آورد. با این حال تنها با گذشت کمتر از یک سال، حمله‌ی آمریکا به عراق و اشغال این کشور تمامی آرزوهای صدام را نقش برآب کرد و دیکتاتوری که با استفاده از کاخ‌ها و دالان‌های مخفی فراوان هرگز تصور به دام افتادن در دام را نمی‌کرد، با راهنمایی پیشمرگان کرد و برخی اهالی تکریت به دست نیروهای آمریکایی دستگیر شد.


برچسب ها:
مطالب مرتبط

مسئولیت مدنی دولت

نام نویسنده
مسئولیت مدنی دولت

مسئولیت مدنی دولت

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه