گذشت زمان در محکومیتهای قطعی

گذشت زمان در محکومیتهای قطعی

۲۷ آبان ۱۳۸۸

نشست قضایی مورخ 9/7/88 قضات محاکم عمومی جزایی شهرستان اصفهان

عنوان:
 گذشت زمان در محکومیتهای قطعی

سئوال:

آیا در محکومیتهای قطعی ، گذشت زمان موجب رفع اثر از سابقه سوء میگردد یا رفع اثر مندرج در ماده 62 مکرر قانون مجازات اسلامی مربوط به محرومیت از حقوق اجتماعی است؟

نظر اکثریت:

با توجه به نص صریح ماده 62 مکرر قانون مجازات اسلامی و با در نظر گرفتن مفاد فراز آخر ماده 174 قانون آئین دادرسی کیفری و باتوجه به ماده 4 آئین نامه سجل قضائی مصوب 6/11/84 ریاست محترم قوه قضائیه گذشت زمان موجب رفع اثر از سابقه سوء نمی گردد.

نظر اقلیت:

با توجه به تبصره های ماده 62 مکرر قانون مجازات اسلامی خصوصا از وحدت ملاک تبصره های 2 و 3 و 5 گذشت زمان همانگونه که از محرومیتهای حقوق اجتماعی رفع اثر می کند موجب رفع اثر از سابقه سوء نیز می شود.