موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
اسد علی امرایی موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
حمیدرضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری ومشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز 12 سال سابقه وکالت و 10 سال وکالت تخصصی  بانک صادرات و متخصص در دعاوی بانکی و موسسات مالی و اعتباری انجام دعاوی حقوقی به صورت گروهی در کلیه زمینه های حقوقی، ثبتی ، کیفری و خانوادگی
احسان عابدین وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
محمد رضا مهرجو وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و دانشجوی دکتری حقوق خصوصی
سرور ثانی نژاد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
موسسه حقوقی کامران میرزایی و همکاران (موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق) قبول وکالت در  دعاوی حقوقی -کیفری- خانواده-ارث -ملکی و اصل 49
علی جاوید وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی و عضو هیئت علمی دانشگاه
حسین احمدی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

تحقیر، خشونت، مرگ مثلث حقوق بشری پناه جویان در اروپا

ارسالی توسط جواد خانی وکیل پایه یک دادگستری
تحقیر، خشونت، مرگ مثلث حقوق بشری پناه جویان در اروپا

هجوم پناه‌جویان سوری به کشورهای اروپایی و بستن مرزهای مجارستان و آلمان به سوی این پناه‌جویان و رفتار ضد انسانی با آوارگان، بار دیگر موضوع توجه به حقوق پناه‌جویان را در صدر اخبار قرار داده است. البته رفتار غربی‌ها با پناه‌جویان در سال‌های گذشته همواره یکی از نقاط تاریک و مبهم بوده است، به طوریکه رسانه‌ای شدن بخشی از رفتارهای ناشایست کشورهای مدعی حفظ حقوق بشر، حاکی از جنایت‌های تاریخی در حق مهاجران خارجی بوده است.

هجوم پناه‌جویان سوری به کشورهای اروپایی و بستن مرزهای مجارستان و آلمان به سوی این پناه‌جویان و رفتار ضد انسانی با آوارگان، بار دیگر موضوع توجه به حقوق پناه‌جویان را در صدر اخبار قرار داده است. البته رفتار غربی‌ها با پناه‌جویان در سال‌های گذشته همواره یکی از نقاط تاریک و مبهم بوده است، به طوریکه رسانه‌ای شدن بخشی از رفتارهای ناشایست کشورهای مدعی حفظ حقوق بشر، حاکی از جنایت‌های تاریخی در حق مهاجران خارجی بوده است.

معیارهای دوگانه در کمک به پناه جویان - مقررات بین المللی مربوط به حمایت از پناه جویان - آئین نامه اجرایی صدور سند مسافرت پناهندگان سیاسی 

در این گزارش، بخشی از رفتارهای ضدانسانی با پناه‌جویان ایرانی در کشورهای اروپایی بازخوانی می‌شود.

پناه‌جویی به یک کشور بیگانه همیشه دلایل متعددی داشته است و از قدیم انسان‌هایی بوده‌اند که تحت تاثیر شرایط مختلف حاضر بودند عطای زندگی در موطن خود را به لقای زندگی در یک کشور دیگر ببخشند و رحل اقامت به کشورهای اروپایی به خصوص اروپای شرقی برگیرند اما رفتار اروپایی‌ها با پناه‌جویان شرقی به خصوص ایرانی‌ها معیار خوبی برای سنجش توجه این کشورها به موضوع حقوق بشر است.

موضوع سیاست‌ کشورهای غربی پناهنده‌پذیر، سال‌هاست که در میان فعالان حقوق بشر محل بحث و بررسی است. کسانی که به منظور دریافت پناهندگی، در سخت‌ترین شرایط و حتی به صورت غیرقانونی و قاچاق به این کشورها سفر می‌کنند باید مراحل مشخصی را بگذرانند تا بتوانند نظر موافق مقامات کشور میزبان را جلب کند. هرچند که تضمینی بین طی این مراحل تا صدور مجوز اقامت وجود ندارد و ممکن است فردی با وجود طی مراحل تعیین شده بازهم به کشور خود «دیپورت» شود.

قانون کنوانسیون مربوط به وضع پناهندگی و پروتکل آن 

انکار هویت مذهبی، تظاهر به انحرافات اخلاقی به خصوص همجنسگرایی، ادعای مجرمیت سیاسی، ادعای اپوزیسیونی نسبت به کشور متبوع خود و در نهایت سیاه نمایی بخشی از پروژه اثبات حسن نیت به مقامات کشورهای میزبان غربی است تا در نهایت آنها تصمیم بگیرند به پناه‌جو، اجازه اقامت بدهند یا ندهند.

پناه‌جوی شرقی در اولین گام باید تمامی‌هویت قبلی خود را انکار کند.  بسیاری از مسلمانانی که طی سال‌های اخیر برای پناهندگی به کشورهای اروپایی به خصوص شمال اروپا مراجعه کرده‌اند، با این مشکل  مواجه بوده‌اند.

پس از زیرپا گذاشتن هویت فردی و مذهبی، نوبت به نفی انسانیت می‌رسد. یکی از تبلیغات کشورهای غربی برای اعطای پناهندگی، موضوع اعطای پناهندگی به «همجنس بازان» با ادعای حمایت حقوق بشری از این قشر بوده است.  

کشورهای غربی علاقه شدیدی به ارائه پناهندگی به مجرمان سیاسی و امنیتی دارند و در این راه کسانی که در کشور خود حتی یکبار هم پایشان به دادگاه و مراجع قضایی باز نشده است، مجبورند از خود چهره ای مخوف و ضد امنیتی ساخته و حتی با ادعاهای عجیب و غریب، به مدعی کشور خود تبدیل شوند.  در همین فرصت، کشورهای میزبان، با استفاده از ضعف نفس افراد، آنها را به بیان مواضع اپوزیسیونی علیه کشور خود مجبور کرده و سعی در بهره برداری تبلیغاتی از آنها دارند. حضور در تظاهرات به اصطلاح حقوق بشری غربی ها علیه ایران در سال‌های گذشته و حضور ایرانی‌ها مهاجرت کرده به این کشورها و بیان برخی مواضع عجیب و غریب از سوی این افراد به خوبی گواه این موضوع خواهد بود. «سیاه نمایی» علیه کشور نیز آخرین حلقه اقدامات پناه‌جویان برای جلب توجه کشورهای میزبان و اعطای پناهندگی به آنان است و اینگونه پناه‌جو مجبور است   اجازه ورود به یکی از کشورهای غربی مدعی حقوق بشر را کسب کند اما آیا مقامات غربی با وجود این اقدامات، اجازه ورود به پناه‌جویان را می‌دهند؟

 کمپ ووتسبورگ آلمان

محمد. ر یکی از ایرانیانی بود که به امید زندگی بهتر در تابستان 90 ایران را ترک کرد و در آلمان تقاضای پناهندگی داد. وی به کمپ اسکان پناه‌جویان در ووتسبورگ در مرزهای شرقی این کشور فرستاده شد. این کمپ که قبلا به عنوان یک پادگان نظامی‌در فاصله 10 کیلومتری تا شهر استفاده می‌شده، اکنون در حالی به عنوان کمپ نگهداری از پناه‌جویان مورد استفاده قرار می‌گیرد، که وضعیت اسفباری بر آن حاکم است.

یکی از پناه‌جویان حاضر در این کمپ در خصوص شرایط حاکم بر آن توضیح می‌دهد: « در این کمپ افراد در اتاق‌های 12 متری نگهداری می‌شوند. هر اتاق برای چهار نفر است و در هر طبقه حدود 10 تا 12 اتاق وجود دارد. اما برای این تعداد افراد تنها سه دوش حمام و دستشویی در هر طبقه تعبیه شده است. کمپ از شهر دور است و درها و دیوارهای قطور و بزرگ، فضای داخل کمپ را کاملا از بیرون جدا کرده است و هیچ امکانی برای دسترسی به بیرون از کمپ وجود ندارد.»

محمد که در این کمپ حاضر بوده است، به علت بیماری به پزشک حاضر در آنجا مراجعه می‌کند اما به دلیل عدم آشنایی با زبان آلمانی و نبود مترجم نمی‌تواند بیماری خود را به پزشک شرح دهد و در نتیجه بدون هیچ اقدام درمانی از سوی پزشک مرخص می‌شود.  شرایط نگهداری از وی در کمپ به حدی دشوار بوده، که پس از مدتی دچار افسردگی می‌شود اما مسئولان کمپ اگرچه ادعا می‌کردند به دنبال این بودند تا اجازه ملاقات وی و خواهرش را که در شهر کلن زندگی می‌کرده، فراهم کنند اما فرآیندهای اداری آنقدر پیچیده است که چنین دیداری میسر نمی‌شود. در نهایت در یک شب زمستانی در حالیکه این پناه‌جو به علت بیماری شرایط مساعدی نداشته با زیرشلواری و عرق گیر به وسیله آمبولانس به بیمارستانی در شهر منتقل می‌شود اما بازهم به دلیل نبود مترجم، بدون هیچ اقدام درمانی وی از بیمارستان مرخص می‌شود. این بار وی با همان وضعیت در شهر رها می‌شود و این پناه‌جوی ایرانی مجبور می‌شود فاصله شهر تا کمپ نگهداری را پیاده طی کند. محمد   پس از بازگشت به کمپ خود را حلق آویز کرد و اینگونه به زندگی نامناسب خود در کمپ مهاجران خارجی ووتسبورگ پایان داد.

نکته جالب توجه در خصوص این کمپ این است که یک ایرانی دیگر نیز در سال 90 در همین کمپ خودکشی کرده بود اما گزارشی از وضعیت وی در دست نیست.

 کمپ پناهندگان موس نروژ

یکی ایرانی حاضر در کمپ پناهندگی در شهر موس کشور نروژ در بهار سال 91 در حالی اقدام به خودکشی در این کمپ می‌کند که حضور سه ساله وی در این کمپ و شرایط نامناسب رفتاری با پناه‌جویان علت این تصمیم اعلام شده است. سیاست غیرانسانی کشور نروژ با پناه‌جویان و بلاتکلیف نگهداشتن آنها در شرایط سخت زندگی در کمپ های اقامت اجباری بخشی از رفتار حقوق بشری کشورهای مدعی با پناه‌جویان است. این کشورها که در مناطق سردسیر واقع شده‌اند، کمترین امکانات زیستی را در اختیار پناه‌جویان قرار می‌دهند تا شاید از این طریق مجبور به ترک کمپ و بازگشت به کشور خود شوند. اما کسانی که در مراحل اولیه همه حقوق اولیه و کرامت انسانی خود را انکار کرده‌اند، حالا راهی برای بازگشت ندارند و با اندک امیدی در این کمپ می‌مانند، اما فشارها آنقدر زیاد می‌شود که مجبورند دست به خودکشی بزنند.

 اکسرای ترکیه

یک ایرانی دیگر، در پاییز سال 88 بر اثر فشارهای روانی در طول 6 سال پناه‌جویی در شهر اکسرای ترکیه با خوردن سم اقدام به خودکشی کرد. وی که از سال 82 با وجود حضور همسر و فرزندانش در استرالیا خواهان مهاجرت به این کشور بود اما از سوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و اداره مهاجرت استرالیا در یک وضعیت مبهم و موقت در شهر اکسرای ترکیه پناه داده می‌شود، اما در طول این شش سال با وجود درخواست‌های متعدد، اجازه انتقال وی به استرالیا داده نمی‌شود و آنقدر فشارها بالا می‌گیرد تا در نهایت، وی مجبور به خودکشی می‌شود.

 آمستردام هلند

در فرودین سال 90 یک ایرانی در میدان مرکزی شهر آمستردام هلند اقدام به خودسوزی می‌کند. این خبر که به سرعت از سوی رسانه‌های خبری منتشر شده بود، نشان می‌داد که این ایرانی به دلیل مخالفت با درخواست پناهندگی‌اش اقدام به خودسوزی کرده است. وی از حدود 10 سال قبل از این اقدام، به صورت مکرر درخواست‌هایی به اداره مهاجرت هلند ارائه کرده بود اما هر بار درخواست‌های وی رد می‌شود. وی در سال 88 در حالی که موفق به جمع‌آوری مدارک هویتی خود مانند گواهینامه، مدرک تحصیلی و بخشی دیگر از مدارک می‌شود، به ناگاه مدارک خود را گم می‌کند اما پلیس کمکی برای پیدا شدن این مدارک به وی نمی‌کند و درنهایت بازهم درخواست وی برای پناهندگی از سوی اداره مهاجرت هلند، رد می‌شود. فشارهای روانی حاصل از 10سال آوارگی در یک کشور خارجی، منجر به فکر خودکشی در این پناه‌جوی ایرانی شده و در نهایت در فروردین 90 با خودسوزی در میدان مرکزی برای همیشه به زندگی خود پایان می‌دهد.

 رفتار کشورهای مدعی حقوق بشر با پناه‌جویان البته سابقه‌ای دیرینه دارد که در روزهای اخیر با هجوم شمار زیادی از پناه‌جویان سوری به این کشور، بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است. کشورهای مدعی حقوق بشر در حالی ایران را همواره متهم به نقض حقوق بشر کرده‌اند که ایران به عنوان دومین کشور پناه‌جو پذیر در دنیا، همواره حقوق انسانی پناه‌جویان را رعایت کرده و شرایط مناسبی جهت زندگی آنها فراهم کرده است. اما رفتار متقابل غربی‌ها با ایرانی‌های پناه‌جو چندان در راستای رعایت حقوق بشر نبوده به طوریکه در گزارش‌هایی که بازخوانی شد، نمونه‌ای عواقب رفتار غربی‌ها مورد توجه قرار گرفت. حالا معلوم نیست کشورهای غربی از کدام حقوق بشر صحبت می‌کنند. آنگونه که ایران با مهاجران افغانی و عراقی رفتار می‌کند یا آنگونه که با ایرانی‌ها در کمپ‌های سوئد و نروژ و آلمان رفتار می‌شود.

پی نوشت:

گزارش‌های مربوط به خودکشی ایرانیان در کمپ‌های اروپایی از شماره دوم فصلنامه شهر قانون نقل شده است.

 

منبع : روزنامه حمایت

مطالب مرتبط

تکالیف مستاجر، تعهدات موجر

نام نویسنده
تکالیف مستاجر، تعهدات موجر

مدت‌ها آیین‌نامه تعدیل اجاره‌بها مصوب 1324 و پس از آن قوانین روابط موجر و مستاجر مصوب 1339 و 1356 بر اجاره املاک حکومت داشت، ویژگی این قوانین تاثیر بسیار ناچیز نفوذ اراده طرفین بود. اما تجربه نشان داد که محدود کردن آزادی اراده و حمایت دولت از مستاجران باعث کاهش انگیزه مالکان به انعقاد عقد اجاره می‌شود و معدود مالکانی که حاضر به انعقاد قرارداد اجاره می‌شدند از راه‌حل‌های خدعه‌آمیز استفاده می‌کردند یا مبلغ اجاره‌بها بسیار گزاف بود و بدین ترتیب صلح اجتماعی به خطر می‌افتاد.

ادامه مطلب ...

تشریفات رسیدگی به دعوای تعدیل اجاره بها

نام نویسنده
تشریفات رسیدگی به دعوای تعدیل اجاره بها

یکی از دعاوی مهم در خصوص روابط میان موجر و مستاجرش دعوای تعدیل (افزایش یا کاهش) اجاره‌بهاست. در پرونده‌ای که بازخوانی کرده‌ایم مالک از میزان پایین اجاره‌بهای پرداختی توسط مستاجرش ناراضی است و از دادگاه تقاضای افزایش نرخ اجاره‌بها را به قیمت روز می‌کند. خواهان می‌تواند قبل از طرح چنین دعوایی در دادگاه حقوقی در ابتدا اظهارنامه‌ای رسمی برای مستاجر خود بفرستد و از وی به طور رسمی درخواست کند تا بر سر مبلغ بیشتری از اجاره‌بها توافق کند و در مرحله بعد در صورت به‌دست نیامدن توافق طرح دعوای قضایی کند.

ادامه مطلب ...

دعوای تخلیه ملک استیجاری

نام نویسنده
دعوای تخلیه ملک استیجاری

اجاره یکی از روابط حقوقی است که امروزه نقش مهم و اساسی به خود گرفته است به گونه‌ایی که منشأ بسیاری از اختلافات و دعاوی‌ که در محاکم مطرح می‌شود را می‌توان قرارداد اجاره دانست. اساساً اجاره کردن به این معناست که فردی (مستأجر) منافع یک موضوع خاصی را از فرد دیگر (موجر) تملک‌ و در ازای این تملک و بهره‌برداری مبلغی را به عنوان اجاره‌بها به موجر بپردازد. حال یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است در پایان قرارداد اجاره پیش آید تخلیه نکردن ملک از سوی مستاجر است. قانون در این خصوص راه حل‌هایی را برای موجر وضع کرده است تا بتواند حق خود را از مستاجری که قانون را زیر پا می‌گذارد، بگیرد.

ادامه مطلب ...

دعوای الزام به تنظیم اجاره نامه رسمی (در قالب بازخوانی یک پرونده)

نام نویسنده
دعوای الزام به تنظیم اجاره نامه رسمی (در قالب بازخوانی یک پرونده)

از نظر قانونی در مواردی که بین مالک و ‌مستاجرش قرارداد اجاره‌ای تنظیم نشده باشد یا اگر تنظیم شده، ‌مدت آن منقضی شده باشد و در ضمن طرفین راجع به تنظیم اجاره‌نامه با تعیین‌اجاره‌بها و شرایط آن اختلاف داشته باشند، هر یک از آنها می‌تواند برای ‌تعیین اجاره‌بها، در مواردی که اجاره‌نامه‌ای در بین نباشد و تنظیم‌اجاره‌نامه به دادگاه مراجعه کند. دادگاه میزان اجاره‌بها را از تاریخ ‌تقدیم دادخواست تعیین می‌کند، ولی این امر مانع صدور حکم ‌نسبت به اجرت‌المثل زمان قبل از تقدیم دادخواست و خسارت ‌تاخیر تادیه آن نخواهد بود. بنابراین در وضعیت اخیر دعوایی تحت عنوان الزام خوانده اعم از مستاجر یا مالک به تنظیم اجاره‌نامه رسمی طرح می‌شود.

ادامه مطلب ...

وقتی مستاجر ملک را تخلیه نمی کند

نام نویسنده
وقتی مستاجر ملک را تخلیه نمی کند

یکی از دعواهای رایج که پای دو طرف را به دادگاه باز می‌کند و تا حدودی نیز از دلایل شلوغ شدن دادگاه‌ها و افزایش حجم پرونده‌های قضایی به حساب می‌آید رابطه میان مالک و مستاجر است. این رابطه زیادی پیچیده نیست اما برای آن قواعد و قوانین زیادی تصویب شده است که باید اجرا شود اما انگار همیشه یک طرف ماجرا لنگ می‌زند و مشکلی به وجود می‌آید، مشکلی که گاهی با پادرمیانی و گاهی نیز با کشیده‌شدن ماجرا به دادگاه و نظر قاضی رفع می‌شود.

ادامه مطلب ...

تقاضای تامین دلیل برای تحویل کلید

نام نویسنده
تقاضای تامین دلیل برای تحویل کلید

یکی از مشکلاتی که در روابط موجر و مستاجر ممکن است به وجود بیاید، خودداری مالک از پس گرفتن کلید ملک است. قرارداد اجاره بعد از سپری شدن مدتی که در قرارداد تعیین شده است به پایان می‌رسد اما تا زمانی که کلید نزد مستاجر باشد، ملک در تصرف او محسوب می‌شود و وی در این خصوص مسئولیت‌هایی پیدا می‌کند. بنابراین برای اینکه از این مسئولیت‌ها رها شود، باید کلید را به مالک برگرداند. اما گاهی ممکن است مالک از گرفتن کلید خودداری کند در این صورت باید دید که تکلیف چیست و مستاجر می‌تواند چه اقداماتی برای گرفتن حق خود انجام دهد. در این مطلب به نکات قابل توجه در این موضوع اشاره شده است که دانستن آن‌ها می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

ادامه مطلب ...

آیا می دانید برای اجاره ملک باید چه نکاتی را رعایت کنید؟

نام نویسنده
آیا می دانید برای اجاره ملک باید چه نکاتی را رعایت کنید؟

آیا می دانید برای اجاره ملک باید چه نکاتی را رعایت کنید؟

ادامه مطلب ...

اعتبار اجاره نامه های محضری بیشتر است، مهم ترین کار مشاورین املاک معرفی موجر و مستاجر است

نام نویسنده
اعتبار اجاره نامه های محضری بیشتر است، مهم ترین کار مشاورین املاک معرفی موجر و مستاجر است

رئیس کانون سردفتران و دفتران استان یزد بر احقاق حق مالک با اجاره‌نامه‌های محضری تأکید کرد و گفت: اجاره‌نامه محضری معتبر‌تر از اجاره نامه‌هایی است که در دفاتر مشاوران املاک تنظیم می‌شود.

ادامه مطلب ...

همه چیز درباره اجاره

نام نویسنده
همه چیز درباره اجاره

اجاره، قراردادی است که بر طبق آن فردی که موجر نامیده می‌شود، خانه یا آپارتمان یا مغازه خود را به فرد دیگری که مستاجر نام دارد، برای مدت معین و در ازای اجاره‌بها یا کرایه، به اجاره واگذار می‌کند.

ادامه مطلب ...

اجاره و خرید اماکن مسکونی

نام نویسنده
اجاره و خرید اماکن مسکونی

اجاره و خرید اماکن مسکونی

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

+ هشت = 19