موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
اسد علی امرایی موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
حمیدرضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری ومشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز 12 سال سابقه وکالت و 10 سال وکالت تخصصی  بانک صادرات و متخصص در دعاوی بانکی و موسسات مالی و اعتباری انجام دعاوی حقوقی به صورت گروهی در کلیه زمینه های حقوقی، ثبتی ، کیفری و خانوادگی
دکتر نغمه فرهود  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز، وکالت در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری (خانواده،ملکی ،ثبتی،چک،دعاوی مربوط به شهرداری و اصل 49و...) قبول وکالت ایرانیان مقیم خارج کشور
مرتضی دستوری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری متخصص در امور بازار سرمایه و وکالت در هرگونه اختلافات سهام در بازار سرمایه ،وکالت در هیات داوری ماده 36 بازار سرمایه و وکالت در اختلاف خرید سهام شرکت های اجرای اصل 44 قانون اساسی
سالار حسین منفرد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
اسدعلی امرایی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای مرکز
حسین احمدی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
محمد رضا مهرجو وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و دانشجوی دکتری حقوق خصوصی

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

حکایت کمک های اجباری والدین به مدارس

ارسالی توسط وکالت آنلاین وکیل پایه یک دادگستری
حکایت کمک های اجباری والدین به مدارس

این روزها ‌اولیای دانش‌آموزان از نامه‌هایی گلایه‌مند هستند که فرزندان‌شان به خانه‌ می‌آورند و محتوی آنها درخواست کمک‌های داوطلبانه اولیاء به مدرسه است.

این روزها ‌اولیای دانش‌آموزان از نامه‌هایی گلایه‌مند هستند که فرزندان‌شان به خانه‌ می‌آورند و محتوی آنها درخواست کمک‌های داوطلبانه اولیاء به مدرسه است. کمکی که اگرچه عنوان داوطلبانه را برخود دارد، اما گفته می‌شود وقتی خانواده‌ای از پرداخت آن سرباز می‌زند با واکنش مدیر و معاون مدرسه روبرو می‌شود.

برخورد قانونی با تخلفات مدارس غیردولتی - تعزیرات حکومتی و نظارت بر شهریه مدارس - قانون تاسیس مدارس غیرانتفاعی - شرایط احراز مدیریت مدارس 

این موضوع آنقدر عمومیت یافته است که تعدادی از اولیاء دانش‌آموزان در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌ها اعلام کرده‌اند؛ پرداخت 200 تا 300هزار تومان کمک به مدرسه به آنها الزام شده‌ است و در صورت پرداخت نکردن فرزندان‌شان در مدرسه تحت فشار اولیای مدرسه قرار می‌گیرند. دریافت وجه برای پرداخت آبونمان گاز، برق و آب مدرسه یکی از جمله دلایلی به شمار می‌‍رود که در نامه‌های مذکور عنوان شده است، موضوعی که درقالب گلایه جدی از سوی والدین مطرح شده، زیرا اولیاء پرداخت این هزینه‌ها را برعهده آموزش و پرورش می‌دانند.

همه این موارد در حالی مطرح می‌شود که وزیر آموزش و پرورش قبل از شروع سال تحصیلی در مصاحبه‌ای از واریز 200میلیارد تومان سرانه به حساب مدارس خبر داد؛ سرانه‌ای که مدیران خیلی از مدارس ادعا می‌کنند به حساب آنها واریز نشده است.

نصب دوربین در مدارس قانونی است ؟ - آئین نامه اجرائی مدارس 

اواخر شهریورماه امسال بود که علی اصغر فانی عنوان کرد؛ دولت امسال برای هر دانش آموز مبلغ 200هزار تومان اختصاص داده است و مدیران مدارس حق دریافت کمک‌های الزامی از اولیاء را ندارند.

وی همچنین بیان کرده بود که امسال این بودجه که معادل 200 میلیارد تومان است از محل فروش گاز تأمین می‌شود، اما توانسته‌ایم از محل‌های دیگر حدود 50میلیارد تومان بودجه را در اختیار مدارسی که بیشتر به سرانه نیاز دارند، ابلاغ اعتبار کنیم و امیدواریم بقیه سرانه تأمین شود. اما اکنون به نظر می‌رسد خبری که وزیر آموزش و پرورش رسانه‌ای کرده است، یا عملیاتی نشده یا هنگام محاسبه سرانه مورد نیاز هزینه‌ها چندان کارشناسی شده برآورد نشده است.

 واریز نشدن سرانه هزینه‌های جاری مدارس

همه این‌ها موجب شده تا اگرچه وزیر آموزش و پرورش اواخر مهرماه این موضوع را رسانه‌ای کند که کمک‌های مردمی اجباری نیست، اما اکنون اسفندیار چهاربند، مدیرکل آموزش‌وپرورش شهر تهران بیان می‌کند که کمک مالی به مدارس بسیار اهمیت داشته و ضروری است، اما باید توجه داشت که کمک مالی خانواده‌ها به مدارس داوطلبانه است و نباید در این رابطه اجباری اعمال شود.

اظهار نظری که به نظر می‌رسد چندان هم مورد توجه قرار نگرفته و به هر دلیلی اجبار به میان آمده است.

دلیل آن هم واریز نشدن سرانه مربوط به هزینه‌های جاری مدرسه از سوی آموزش و پرورش است که موجب شده تا مدیران را در مواجهه با ارقام و آماری مانند هزینه قبوض آب، برق و گاز به این امر وا دارد.

زیرا همانطورکه گفته می‌شود، سرانه مدارس 2بخش دارد، بخش نخست سرانه تملک و عمرانی است که در فصل تابستان بین مناطق آموزش و پرورش توزیع شده تا فعالیت‌های عمرانی و بهسازی مدارس انجام شود. بخش دوم هم مربوط به سرانه هزینه‌های جاری است که براساس سخنان چهاربند با وجود گذشت 2ماه از بازگشایی مدارس درحال حاضر تلاش می‌‌شود تا به مدارس پرداخت شود.

کمک های مردمی به مدارس ، اختیار یا اجبار - آئین نامه واگذاری زمین به موسسات مدارس غیرانتفاعی 

البته وی این توصیه را هم به والدین کرده است که اگر خانواده‌‌ای در مدرسه دولتی عادی با مشکل مواجه شده است آن را به آموزش و پرورش منطقه گزارش کنند تا رسیدگی شود. راهکاری که شاید آنقدرها هم موثر نبوده تا جایی که کار را به رسانه‌ای شدن نامه‌های مدارس برای اولیا و آنچه که از آن به عنوان واکنش مدیر و معاون مدرسه در قبال پرداخت نشدن کمک توسط والدین دانش‌آموزان یاد می‌شود کشانده است.براین اساس به نظر می‎‌رسد مسئولان بزرگترین وزارتخانه کشور نتوانسته‌اند  آنگونه که باید سرانه مدارس را ساماندهی کنند تا کار به ارسال نامه و اعتراضات ناشی از آن کشیده نشود. زیرا همانطور که حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بیان کرده است؛ به نظر می‌رسد مدیران درزمینه تامین هزینه‌های مدارس از قبیل آب و برق حتی گچ کلاس با مشکل روبرو هستند. وی این را هم گفته است؛ مدیری که تمام توان خود را صرف تأمین اعتبار و دغدغه قطع شدن آب و برق دارد، مشخص است در بحث مدیریت با ضعف‌های جدی مواجه می‌شود.

نتیجه چنین شرایطی بروز مشکل در تامین هزینه‌ مدارس، ارائه خدمات آموزشی مناسب به دانش‌آموزان و مواردی خواهد شد که شاید مسئولان آموزش و پرورش کشور آخر کار همه آنها را در کارنامه کاری مدیر مدرسه جای دهند بدون اینکه به ضعف‌های نظارتی و مدیریتی خود در برآورد هزینه‌ها و واریز به موقع بودجه تعیین شده برای این مراکز آموزشی اقدام کرده باشند.

بحثی که موجب شده تا عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات بیان کند که امروز اعتبارات کافی برای انجام اقدامات جدی فرهنگی در اختیار مدیران مدارس نیست و با یک روند افت کیفیت در آموزش و پرورش روبه‌رو هستیم. بنابراین هرچه سریع‌تر باید از این افت کیفیت جلوگیری شود. ما به‌عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی آمادگی داریم هر کمکی از دست‌مان ساخته است به آموزش و پرورش کنیم و انتظارمان این است دولت آموزش و پرورش را به‌عنوان یک شئ مصرف‌کننده نگاه نکند.

 دریافت کمک‌های مردمی اجباری نیست

در این میان اما سیدرحیم میرشاه‌ولد، مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش نیز بیان کرده است:‌ دریافت کمک‌های مردمی جنبه اجبار ندارد ولی اداره مدارس در شرایط فعلی نیز دشوار است. وی البته با تاکید بر اختیاری بودن دریافت کمک از اولیاء این را هم گفته است که ما از مردم چیز پنهانی نداریم، وقتی مدرسه توانایی پرداخت پول قبض گاز را ندارد، مدیر مدرسه آن را از خانواده‌ها پنهان نکند.

موضوعی که چهاربند هم به آن اینگونه اشاره دارد؛ مردم درسخت‌ترین شرایط اقتصادی کشور و در شرایط جنگ و تحریم به مدارس کمک کردند چرا که اعتقاد دارند نظام آموزشی تاثیر زیادی در آینده فرزندان آنها دارد.

 توپ تامین هزینه مدارس در زمین والدین

براین اساس به نظر می‌رسد متولیان امر آموزش و پرورش در کشور بیش از آنچه از اهتمام و تلاش خود برای تامین هزینه جاری مدارس و برنامه‌ریزی برای پرداخت هزینه‌ها سخن بگویند به وضوح توپ را به زمین والدین انداخته‌اند تا پرداخت نشدن این بخش از سرانه را به این نحو جبران کنند. هزینه‌ای که برعهده این وزارتخانه قرار دارد و متولیان آن نیز بر این نکته اذعان دارند.

قانون تاسیس سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور 

به عنوان مثال میرشاه‌ولد حتی شیوه واریز این کمک‌ها را نیز عنوان کرده است اینکه کمک‌های مردمی خانواده‌ها به مدارس باید به حساب مدرسه واریز شود یعنی مدرسه نباید پول نقد و چک از خانواده‌ها دریافت کند. این موضوع تخلف است و اگر گزارش شود به آن رسیدگی می‌کنیم. واقعیت این است که بودجه آموزش و پرورش امسال با 50 درصد افزایش نسبت به 2سال قبل به 25 هزار میلیارد تومان رسیده است تا دست این وزارتخانه پر شود و حساب مدرسه ها نیز خالی نماند همچنین مدیران مدارس وجه الزامی از اولیا دریافت نکنند، با این وجود به نظر می‌رسود باز هم روایت تکراری دریافت کمک از اولیاء آن هم به شکل اجباری ادامه دارد بدون اینکه متولیان وزارت آموزش و پرورش راهکاری برای حل این موضوع بیاندیشند.

منبع : روزنامه حمایت

مطالب مرتبط

بسته حقوقی برای قربانیان سوءاستفاده های رایانه ای و اینترنتی

نام نویسنده
بسته حقوقی برای قربانیان سوءاستفاده های رایانه ای و اینترنتی

بسته حقوقی برای قربانیان سوءاستفاده های رایانه ای و اینترنتی

ادامه مطلب ...

نقض حریم خصوصی در فضای مجازی

نام نویسنده
نقض حریم خصوصی در فضای مجازی

همه ما فارغ از نوع نگرش دینی و اعتقادی و حتی سیاسی و فرهنگی، با مفهومی تحت عنوان (حریم خصوصی) آشنا هستیم زیرا این مفهوم بخش مهم و عمده ای از زندگی هر فرد را تشکیل می دهد و صد البته همه انسانها برمبنای وجدان و سرشت آدمی،نقض حریم خصوصی را زشت و آنرا محکوم می نمایند آنطور که خالق هستی نیز تعرض به حریم خصوصی انسانها در قالب گناهانی نظیر تجسس،پرده دری و سخن چینی و ... مستوجب عقوبت دانسته است.

ادامه مطلب ...

سرنوشت سیاه دوستی های اینترنتی

نام نویسنده
سرنوشت سیاه دوستی های اینترنتی

سرپرست معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا نسبت به دوستی‌های اینترنتی و سرنوشت سیاه این دوستی‌ها به نوجوانان، جوانان و خانواده‌های آنها هشدار داد.

ادامه مطلب ...

مجازات جرایم اینترنتی متناسب با جرم نیست

نام نویسنده
مجازات جرایم اینترنتی متناسب با جرم نیست

یک کارشناس فضای مجازی در خصوص مجازات‌ها و مکانیزم‌های پیش‌بینی‌شده در قانون برای برخورد با متخلفان اینترنتی گفت: قوانین فعلی از حیث پیش‌بینی‌ مجازات‌ها و مکانیزم‌های لازم ایراداتی دارد به طوری که از سویی مجازات متناسب با جرم نیست و از سوی دیگر بحث حقوق شهروندی و جمع‌آوری و استفاده از اطلاعات افراد از مواردی است که در این قانون تکلیف آن روشن نشده است.

ادامه مطلب ...

کودکان را در فضای مجازی رها نکنید

نام نویسنده
کودکان را در فضای مجازی رها نکنید

رئیس پلیس فتای آذربایجان غربی بر کنترل فرزندان درفضای مجازی توسط والدین تأکید کرد.

ادامه مطلب ...

انگیزه مالی علت وقوع 81 درصد جرایم اینترنتی

نام نویسنده
انگیزه مالی علت وقوع 81 درصد جرایم اینترنتی

رئیس پلیس سایبری کشور گفت: 81 درصد مجرمان اینترنتی با انگیزه مالی و 13 درصد با انگیزه های غیر اخلاقی به ارتکاب جرم می پردازند.

ادامه مطلب ...

تلفن همراه محرم اسرار نیست!

نام نویسنده
تلفن همراه محرم اسرار نیست!

هر هفته خبرهای مختلفی مبنی بر سوءاستفاده از فضای مجازی در رسانه‌ها منتشر می‌شود. درآخرین خبر منتشره رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت جزییات دستگیری مردی را فاش کرد که در محیط تانگو ضمن اغفال زنان از آنها اخاذی می‌کرد. با شنیدن این خبرها این سوال به وجود می‌آید که این شبکه‌ها چقدر می‌توانند برای ما خطرناک باشند؟

ادامه مطلب ...

ماهیت جرایم سایبری

نام نویسنده
ماهیت جرایم سایبری

قانون جرایم رایانه ای مصوب 11/11/1388یکی از کامل ترین قوانین در زمینه جرایم مربوط به فضای مجازی و رایانه ای میباباشد. انسان عصر حاضر، افزون بر دنیای فیزیکی، که از زمان خلقت خود با آن مانوس بوده و با شرایط و مقتضیات آن خو گرفته، به دنیای جدیدی به نام فضای سایبر پا گذاشته که از ویژگی های متمایزی برخوردار است.

ادامه مطلب ...

بیشتر جرایم کنونی در فضای مجازی رخ می‌دهد

نام نویسنده
بیشتر جرایم کنونی در فضای مجازی رخ می‌دهد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کردستان گفت: در حال حاضر در دنیای امروز بیشتر جرایم در فضای مجازی و سایبری رخ می‌دهد.

ادامه مطلب ...

نقشه راه برای رفع موانع حقوقی در فضای مجازی

نام نویسنده
نقشه راه برای رفع موانع حقوقی در فضای مجازی

چکیده:ظهور فضای مجازی و جریان مسائل مختلف در آن، تردیدهای حقوقی بسیاری مطرح کرده که گاهی ادبیات حقوق سنتی با آن‌ها بیگانه است و گاهی نیز نسخه فیزیکی آن‌ها مورد توجه حقوق سنتی قرار گرفته است و نسخه الکترونیکی آن‌ها نیازمند بررسی هستند تا نحوه اعمال مبانی سنتی در قالب الکترونیکی تبیین شود. در این راستا سئوال اساسی این است که چگونه باید این تردیدها را رفع کرد تا با واردکردن کمترین خلل به مبانی مستحکم حقوقی سنتی بتوان رفع حاجت حقوقی در فضای مجازی کرد؟ در مقاله حاضر این موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد و سه راه کار کلی برای محققین حقوقی عرصه مجازی معرفی می‌شود.

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

19 - یک =