موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
اسد علی امرایی موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
حمیدرضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری ومشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز 12 سال سابقه وکالت و 10 سال وکالت تخصصی  بانک صادرات و متخصص در دعاوی بانکی و موسسات مالی و اعتباری انجام دعاوی حقوقی به صورت گروهی در کلیه زمینه های حقوقی، ثبتی ، کیفری و خانوادگی
سالار حسین منفرد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
اسدعلی امرایی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای مرکز
حسین احمدی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
دکتر نغمه فرهود  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز، وکالت در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری (خانواده،ملکی ،ثبتی،چک،دعاوی مربوط به شهرداری و اصل 49و...) قبول وکالت ایرانیان مقیم خارج کشور
علی جاوید وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی و عضو هیئت علمی دانشگاه
موسسه حقوقی کامران میرزایی و همکاران (موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق) قبول وکالت در  دعاوی حقوقی -کیفری- خانواده-ارث -ملکی و اصل 49

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

چرا کودکان بزهکار می شوند؟

ارسالی توسط وکالت آنلاین وکیل پایه یک دادگستری
چرا کودکان بزهکار می شوند؟

پدیده بزهکاری از دیدگاه جرم‌شناسان با مجموع جرایمی که در زمان و مکان معینی رخ می‌دهد، شکل می‌گیرد.

دکتر میترا پازوکی‌زاده

استاد دانشگاه و وکیل دادگستری

پدیده بزهکاری از دیدگاه جرم‌شناسان با مجموع جرایمی که در زمان و مکان معینی رخ می‌دهد، شکل می‌گیرد.

این پدیده به عنوان انحرافات اجتماعی یعنی رفتاری یا گروهی که با ضوابط و معیارهای اجتماعی انطباق ندارد تعریف شده است.

نقش عوامل محیطی در بزهکاری اطفال را نمی توان انکار کرد. فوت مادر و نیاز کودک به چشمه بیکران محبت وی و همچنین عواملی مانند فوت پدر و تأمین نیازهای اساسی کودک هر یک محرومیت‌های بزرگی را برای او به وجود می‌آورد. طلاق و جدایی پدر و مادر همواره یکی از مسائل مهم بوده که چه در مذهب و چه در جامعه‌شناسی مورد نفی بسیار قرار گرفته و آثار زیانبار آن در ارتباط‌های بعد از طلاق چه مشروع و چه غیرمشروع بر کودک قابل تأمل است.

کودک آزاری و آسیب‌های جسمانی و روحی و عاطفی از عوامل محیطی مخرب است که بر شخصیت پاک و ناب کودک اثر می‌گذارد. البته کودک آزاری شناسه و اهداف خاصی داشته و با بزهکاری اطفال در آینده رابطه مستقیم  و تنگاتنگی دارد. شاید قوانین ومقررات خاصی که مربوط به کودکان باشد در کتب و لوایح قانونی ایران گنجانده نشده باشد ولی مرکزی به عنوان کانون اصلاح و تربیت پایه‌گذاری شده که در درمان کودکان بزهکار می‌تواند نقش مؤثر و  مفیدی داشته باشد اما متأسفانه این ارگان هیچ اقدام پیشگیری کننده‌ای را انجام نداده است.

البته در جوامع بین‌الملل، کنوانسیون‌ها و سازمان‌های مختلفی برای حمایت از این قشر آسیب‌پذیر جامعه به وجود آمده است.  

تعریف بزهکاری و «شناخت پدیده بزهکاری»

برای آنکه بتوان در جامعه رشد کرد و به درجات تکامل رسید باید با روابط متقابل جامعه و ارزش‌ها و ضوابط آن آشنا بود و سعی کرد با کنش و واکنش‌های جامعه سازگاری و ارتباط داشت زیرا نبود انطباق و سازگاری با نظام جامعه و حرکت در جهت مخالف آداب و رسوم و فرهنگ و رفتارهای عرف جامعه و موازین و ضوابط آن است که ناهنجاری به وجود می‌آورد. بدیهی است وقتی در جامعه و بین اعضای آن تضاد و ناسازگاری باشد آثارش در شخصیت همه افراد بروز می‌کند و در خانواده، کودکان بیش از همه در معرض خطر قرار می‌گیرند.

انعکاس این ناسازگاری‌ها در جرم‌شناسی سه پدیده را به وجود می‌آورد:1)بزه  2)بزهکار  3)بزهکاری.

بزهکاری در واقع شناخت عواملی است که جرم را ایجاد  می‌کند، به عبارت دیگر مطالعه این پدیده بزهکاری به وجود آورنده علم جامعه شناسی کیفری است.

این در حالی است که قانون جزای ایران جرم را تعریف کرده و اعمالی را که به موجب قانون برچسب بزهکاری بر آن زده شده توضیح داده است بویژه مجرمان بالغ را از لحاظ مسئولیت جزایی از اطفال جدا کرده و به تفکیک به بررسی جداگانه آن پرداخته است. اکثر جرم‌شناسان معتقدند نمی‌توان از رفتارهای خلاف کودکان تعریف قانونی به عمل آورد. امروزه در بعضی از کشورهای جهان اعمال مجرمانه اطفال به طور صریح مشخص شده و تعاریف و روشی برای آن در مجموعه قوانین جزایی بزهکاری اطفال و نوجوانان در نظر گرفته شده است.

با این حال حقوقدانان معتقد هستند این روش بر خلاف اصل قانونی بودن جرم و مجازات‌ها است و در نتیجه به آزادی‌های فردی لطمه وارد می‌کند.

بنا بر مراتب فوق، بزهکاری از نقطه نظر قانونی دارای مفاهیم روشن و معینی است و در حقیقت مجموعه قوانین آنها را به طور دقیق تعریف می‌کند چنانچه قدمای ما اعتقاد دارند بزهکاری آن چیزی است که قانون می‌گوید و جرم شناسی یکی از اصول و پایه‌های هر جرم در جامعه است.

پدیده بزهکاری از دیدگاه جرم شناسان با مجموع جرایمی که در زمان و مکان معینی رخ می‌دهد تشکیل می‌شود برای آنکه موضوع بزهکاری از نظر علمی مطالعه شود باید به دروس تطبیقی توسل جست. طبق نظر دورکیم روش تطبیقی تحقق‌دهنده یک تجربه غیرمستقیم است و مبتنی بر تاریخ قوم‌نگاری و آمار می‌باشد. در پرتو روش تطبیقی می‌توان شرایط خاص بزهکاری را در یک جامعه تشخیص داد.

دورکیم جامعه شناس فرانسوی پدیده‌هایی را که  در جوامع مختلف به چشم می‌خورد غیر عادی تلقی نمی‌کند زیرا معتقد است این پدیده‌ها از ویژگی‌های جامعه است و نباید آن را نمونه بیماری اجتماعی تلقی کرد و بنا براین دورکیم می‌گوید بزه یک  پدیده عادی جامعه است.

کودکان بزهکار

کودکان بزهکار در اصطلاح علوم روانی و تربیتی امروز، به طور کلی به افرادی گفته می‌شود که در کل یک معما یا حداقل یک مشکل تربیتی برای جامعه، پلیس و کارگردانان دستگاه‌های قضایی به شمار می‌روند.

البته بزهکاری این کودکان دارای مراحل و شدت و ضعف فراوان است. به عنوان مثال از یک دزدی کوچک، فرار از مدرسه و... شروع می‌شود و به انواع بزهکاری‌ها، طغیان علیه قانون، انجام اعمال شنیع و جنایات مانند قتل نفس، عمل منافی عفت و نظایر آن منتهی می‌شود. این‌گونه کودکان نه تنها یک مشکل، بلکه یک معما و مسأله بزرگ اجتماعی محسوب می‌شوند و هر متفکر اجتماعی می‌تواند به خود حق بدهد که درباره آنها و رفتار ضد اجتماعی آنان بیندیشد.

کودکان بزهکار اغلب کسانی هستند که در کانون خانواده‌ای نابسامان، خانواده‌ای که از فروغ پرتو محبت، گرم و روشن نشده است، پا به عرصه وجود نهاده‌اند یا ممکن است از کودکی بنا به عللی، مفهوم زندگی ثابت خانوادگی را درک نکرده‌اند و یا حداقل به جای محبت از ترحم دیگران برخوردار شده‌اند و در نتیجه رشد عاطفی شخصیت آنان متوقف مانده است.

 این محرومان از لطف و محبت، این قربانیان جهل و بی‌مهری خانواده و محیط، ناچار نیاز به خودنمایی و جلب توجه خود را از راه‌های دیگر که به زیان اجتماع است ارضا می‌کنند.

 آنان اگر دخترند، چه بسا به فحشا تن در می دهند و به خاطر اطفای عطش محبت خویش به سهولت فریب تملق و زبان‌بازی مردان هوسران را می‌خورند و اگر پسر باشند ممکن است به آسانی علیه قانون و اجتماع قد علم کنند و دست به جرم و جنایت بیالایند و به هرگونه دروغ و تقلب و دزدی و پستی تن بدهند و اغلب نیز مردانی بدبین و کینه‌توز خواهند شد.

شمار زیادی از کودکان بزهکار و مرتکبان اعمال خلاف قانون کسانی هستند که فقط بر اثر یک اختلال جزئی در ترشح یکی از غدد درونی و بر هم خوردن توازن شیمیایی بدنشان، کج خلق و در نتیجه خلافکار و بزهکار می‌شوند.

کسانی که دچار اختلال این غدد می‌شوند به آسانی نمی‌توانند با زندگی و مردم از در آشتی درآیند، کیفرهای سخت و پرشکنجه، زندان با اعمال شاقه و نظیر آن نمی‌تواند اخلاق این گونه اشخاص را تغییر دهد. آنها بیمارند باید آنها را به جای کیفرهای شدید یا نگهداری در مؤسسات تربیتی، معالجه و مداوا و برای سازش مجدد با خانواده و اجتماع آماده کرد.

آیا مؤسسات تربیتی ما در برنامه کاری خود تاکنون توجهی به این موضوع داشته‌اند؟ به هر حال نگهداری طفل در مؤسسات آموزشی و تربیتی بخصوص در سنین کم مسائل و مشکلات فراوان ایجاد می‌‌کند.

به طور مثال در کانون اصلاح و تربیت، کودکان از مهر و محبت خانوادگی محروم می‌شوند و از کمبود محبت رنج می‌برند و به همین لحاظ حس کینه و انتقامجویی در آنها تقویت و به خاطر سلب آزادی نسبت به اجتماع بدبین می‌شوند یا اطفال در کانون‌های تربیتی ممکن است با افراد منحرف آشنا شده و با طرح دوستی و تشکیل باند برای آینده نقشه‌های خطرناک طرح کنند و تعلیمات آموزشی و حرفه‌ای کانون نه تنها آنها را به سوی یک زندگی سالم راهنمایی نکند بلکه وجود دوستان ناباب و تأثیر معاشرت آنان آینده خطرناکی را برایشان پی‌ریزی کند.

اهمیت بزهکاری اطفال در ایران

همان‌طور که قبلاً گفته شد بزهکاری در میان اطفال و نوجوانان در تمام کشورهای جهان رو به فزونی است و این امر چنان موجب نگرانی و وحشت شده که اکنون مبارزه و مقابله با این بلای اجتماعی خود نقش مهمی از برنامه‌های دولت‌ها را در بر گرفته است. در ایران نیز چند سالی است که سنگینی این مشکل بر مشکلات دیگر دستگاه‌های قضایی-جزایی افزوده است به نحوی که 30درصدسرقت خودرو و 75درصدسرقت‌های کوچک در تهران و دیگر شهرستان‌های ایران توسط نوجوانان انجام می‌شود.

 با دقت در آمار و اخبار در می‌یابیم که این پدیده ظرف مدت 10سال اخیر 68درصد افزایش داشته و شکایت‌ها به مراجع قضایی 3 برابر شده است.

براساس آمارها کودکانی که به طور قطعی یا غیرقطعی تحویل کانون اصلاح و تربیت شده‌اند هزار و 346 نفر بوده‌اند که به موجب رأی دادگاه‌های اطفال حکم 650 نفر آنان قطعی بوده و از این تعداد 620 نفر پسر و 32 نفر آنان دختر بودند.

آنچه از مطالعه و بررسی پدیده بزهکاری استنتاج می‌شود:

1)بزهکاری پدیده‌ای است ضد اجتماعی که ازخود اجتماع است.

2)بزهکاری پدیده‌ای است اجتماعی حاکی از ناسازگاری فردی.

3)بزهکاری رابطه بین عمل و شخصیت انسان را در جامعه بیان می‌کند.

پی نوشت :

روزنامه ایران - یکشنبه - 15/1/1395/س

منبع : معاونت حقوقی و امور مجلس

مطالب مرتبط

کارگران کوچک زیر سقف قانون

نام نویسنده
کارگران کوچک زیر سقف قانون

کودکان به علت ناتوانی در دفاع از خود به توجه و مراقبت خاصی نیاز دارند. در این میان قانون‌گذار در حمایت از این قشر، شرایط خاصی را برای کار آنان در نظر گرفته است که در صورت رعایت نکردن این شرایط، کارفرما مجازات خواهد شد. اگر می‌خواهید با این حقوق آشنا شوید گفت‌وگو با سیدعلی کاظمی، حقوقدان و قاضی دادگستری را بخوانید.

ادامه مطلب ...

قدم به قدم تا حل اختلاف کارگر و کارفرما

نام نویسنده
قدم به قدم تا حل اختلاف کارگر و کارفرما

قانون کار بر بیشتر روابط کاری‌ای که در کشور‌ها شکل می‌گیرد، به جز آن دسته‌ای که دولتی تلقی می‌شود، حاکم است؛ از این رو تعداد کسانی که در مشاغل کارگری فعالیت می‌کنند بسیار زیاد است. ممکن است کارگران و کارفرمایان در روابط کاری خود دچار اختلاف شوند. اختلافات ناشی از کار علاوه بر تلف کردن وقت دو طرف اختلاف باعث توقف کار نیز می‌شود. به همین دلیل مرجعی لازم است تا به اختلافات ناشی از کار رسیدگی کند.

ادامه مطلب ...

مرجع صالح برای پیگیری شکایات و کارگران و کارفرمایان

نام نویسنده
مرجع صالح برای پیگیری شکایات و کارگران و کارفرمایان

در قانون کار حقوق مختلفی برای کارگران شناخته شده است که پیگیری این حقوق در هیات‌های که «هیات تشخیص» نام دارد، صورت می‌گیرد. در صورت وقوع هر یک از موارد زیر، «هیات تشخیص» حق دارد به موضوع رسیدگی کرده و اتخاذ تصمیم کند:

ادامه مطلب ...

هم اندیشی شیوه های رسیدگی به اختلافات کارگران و کارفرمایان

نام نویسنده
هم اندیشی شیوه های رسیدگی به اختلافات کارگران و کارفرمایان

مرکز آموزش همگانی معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضائیه، نشست هم‌اندیشی شیوه‌های رسیدگی به اختلافات کارگران و کارفرمایان را با حضور نمایندگانی از وزارت تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی، خانه کارگر، کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی ایران و دیوان عدالت اداری برگزار می‌کند.

ادامه مطلب ...

ارجاع 10 هزار و 221 فقره شکایت طی سال 92

نام نویسنده
ارجاع 10 هزار و 221 فقره شکایت طی سال 92

"لطفی‌نژاد" مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران که عصر امروز سه شنبه(29 بهمن) در دومین نشست هم‌اندیشی شیوه‌های رسیدگی به اختلافات کارگران و کارفرمایان در مرکز آموزش همگانی معاونت آموزش و تحقیقات قوه قضاییه برگزار شد در پاسخ به سوالی مبنی براینکه اصلی‌ترین علل اختلافات میان کارگران و کارفرمایان چیست اظهار داشت: در هر محیطی مهم‌ترین موضوع تولید کار و خدمات است که در این راستا هر کس باید به وظایف و تعهدات خود آشنا باشد چراکه محیط کاری از حساسیت بالایی برخوردار و نوعی ارتباط اقتصادی به حساب می‌آید.

ادامه مطلب ...

نبود نظارت، عامل اصلی اختلاف میان کارگران و کارفرمایان

نام نویسنده
نبود نظارت، عامل اصلی اختلاف میان کارگران و کارفرمایان

نایب رییس هیات تخصصی کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری با اشاره به افزایش پرونده‌های ورودی با موضوع کار به این نهاد گفت: آمار مربوط به این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

ادامه مطلب ...

جلسه بررسی دستمزد کارگران، هفته آینده

نام نویسنده
جلسه بررسی دستمزد کارگران، هفته آینده

محمد رضا بقاییان با اشاره به دیدار وزیر کار با گروههای کارگری گفت: یکی از موضوعاتی که در این دیدار مطرح شد، پیشنهاد مزد اجتماعی برای دستمزد سال آینده کارگران بود که وزیر کار اعلام کردند با توجه به کمبود وقت فرصتی برای پرداختن به این موضوع نیست و پیشنهاد کردند که چنین مباحثی از سال آینده در جلسات شورای عالی کار مورد بررسی قرار بگیرد.

ادامه مطلب ...

لزوم شفاف سازی در اصلاحات قانون کار

نام نویسنده
لزوم شفاف سازی در اصلاحات قانون کار

دبیر کمیته علمی و آموزشی دفتر منطقه 7 کمیسیون حقوق بشر اسلامی از برگزاری نشست بررسی «حقوق کارگران و راه‌های پیشگیری از تخلفات در حوزه قانون کار» همزمان با هفته کارگر در تبریز خبر داد.

ادامه مطلب ...

رای شماره 54 دیوان عدالت اداری، موضوع صلاحیت هیاتهای تشخیص و حل اختلاف به رسیدگی به هرگونه اختلاف ناشی از اجرای قانون کار

نام نویسنده
رای شماره 54 دیوان عدالت اداری، موضوع صلاحیت هیاتهای تشخیص و حل اختلاف به رسیدگی به هرگونه اختلاف ناشی از اجرای قانون کار

رأی شماره۵۴ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، موضوع صلاحیت هیأتهای تشخیص و حل اختلاف به رسیدگی به هرگونه اختلاف ناشی از اجرای قانون کار در قراردادهای منعقده بین کارفرما و کارگر

ادامه مطلب ...

شرایط اصلی قرارداد کار

نام نویسنده
شرایط اصلی قرارداد کار

قرارداد کار از جمله عقودی است که می‌تواند به هر شکلی اعم از کتبی و شفاهی منعقد شود، اگرچه در شرایط تغییر کارفرما، امکان بروز اختلاف بر سر شرایط مورد توافق با کارفرمای قبلی وجود دارد اما تردیدی نیست که شرایط اساسی صحت عقد باید در قرارداد کار رعایت شود.

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

11 + هشت =