دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
طیبه برزگر وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز ،با بیش از 10 سال سابقه کار و وکیل بانکها و موسسات مالی و اعتباری و وکیل شرکتهای خصوصی
حسین احمدی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
حمید رضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی با 12 سال سابقه وکالت و هفت سال انجام امور تخصصی وکالت بانک صادرات و متخصص در دعاوی مربوط به امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری
احسان عابدین وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

آیا ضمانت وام از سوی یک بازنشسته، در صورت خودداری وام گیرنده از پرداخت اقساط، باعث کسر حقوق ضامن خواهد شد؟

ارسالی توسط وکالت آنلاین وکیل پایه یک دادگستری
آیا ضمانت وام از سوی یک بازنشسته، در صورت خودداری وام گیرنده از پرداخت اقساط، باعث کسر حقوق ضامن خواهد شد؟

اگر بازنشسته‌ای، ضمانت وامِ یک وام‌گیرنده را بکند و وام‌گیرنده از پرداخت بدهی خود به بانک خودداری کند، آیا قانونا، این ضمانت باعث کسر شدن اقساط وام از حقوق فرد بازنشسته خواهد شد؟

 اگر بازنشسته‌ای، ضمانت وامِ یک وام‌گیرنده را بکند و وام‌گیرنده از پرداخت بدهی خود به بانک خودداری کند، آیا قانونا، این ضمانت باعث کسر شدن اقساط وام از حقوق فرد بازنشسته خواهد شد؟

 درباره تعهدات مربوط به ضمانت وام این است:

باسلام اینجانب درسال 79 بازنشسته و بعداز بازنشستگی ضامن چند نفر جهت دریافت وام شدم . اما متاسفانه دریافت کنندگان وام نسبت به پرداخت اقساط اقدام نکردند و بانکهای عامل به اداره متبوع اینجانب نامه نوشتند و تقریبا" تمام حقوقم کسر می شد و فقط 50 هزار تومان برایم باقی می ماند . با دوستی که وکیل پایه یک دادگستری بود و برحمت خداوند پیوست ، در این مورد مشاوره کردم و ایشان گفتند که طبق ماده 96 تبصره 1 نمیتوان از حقوق بازنشسته کسر نمود؛ مگر آنکه دِین مربوط به بازنشسته یا وطیفه بگیر باشد . اما همچنان یک چهارم حقوق بنده (درحال حاضر) کسر میشود و این موضوع با ماده 96 تبصره 1 منافات دارد . آیا می‌توانم از طریق دیوان عدالت اداری در این مورد اقدام نمایم یا خیر . موضوع بعد اینکه اداره متبوع اینجانب بیش از 2 فقره گواهی حقوقی نمی‎‌توانسته صادر کند؛ آنهم بشرط آنکه درگواهی صادره ضامن کسر از حقوق نباید می شد و فقط باید گواهی می‌کردند که ( گواهی می شود که آقای .......... کارمند بازنشسته این اداره می باشد ) بدون قید تضمین کسر از حقوق. لذا باتوجه به مطالب فوق از کارشناسان و حقوقدانان گرامی تقاضا دارد در این مورد مرا راهنمایی فرمایند .

مورد دوم اینکه یک باب منزل از فردی خریداری کرده و مبلغ 5میلیون ریال بابت ثمن معامله به ایشان پرداخت نموده ام؛ اما فروشنده پس از مدت 3 روز بعداز انجام معامله با اینجانب، منزل را به شخص دیگری فروخته است (فروش مال غیر) و از این موضوع بیش از یک سال می‌گذرد ( علت تاخیر، جعلی بودن آدرسی است که در قولنامه درج شده ) ضمنا" مبلغ مذکور کارت به کارت شده و پرینت آنرا از بانک دریافت کرده ام . لطفا" در هر دومورد مرا راهنمائی فرمائید. باتشکر .

پاسخ :

در رابطه با پرسش اول شما باید بیان داشت مفاد تبصره ماده ۹۶ قانون اجرای احکام مدنی هیچ تناقصی با اقدام اجرای احکام در توقیف یک چهارم حقوق شما ندارد؛ چه اینکه اساس این توقیف اتفاقاً ناشی از دِین شما که منشاء آن ضمانت بوده، می‌باشد.

اما در رابطه با پرسش دومِ شما باید بیان داشت معامله شما صحیح بوده؛ لذا شما می توانید هم شکایت کیفری مطرح و هم می توانید به طرفیت فروشنده و خریدار دوم دعوی ابطال معامله ایشان را مطرح نمایید.

منبع : خبرگزاری میزان

مطالب مرتبط

نظریه های مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

نام نویسنده
نظریه های مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

نظریه های مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید