وب سایت سید سعید میرمحمدی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی  قوه قضائیه محقق دکتری حقوقی و مدرس دانشگاه
سرور ثانی نژاد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
حسین مزاجی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان
پونه سالارکیا وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
فرانک وکیلی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان
محمدرضا علیزاده ثابت وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
حمیده رزمی وکیل پایه یک دادگستری، مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
محسن بهرام علیان وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری البرز

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

رنج نداشتن شناسنامه

ارسالی توسط وکالت آنلاین وکیل پایه یک دادگستری
رنج نداشتن شناسنامه

یک وکیل دادگستری در یادداشتی با عنوان «رنج نداشتن شناسنامه» به مصائب پیش روی افراد فاقد شناسنامه پرداخته است.

یک وکیل دادگستری در یادداشتی با عنوان «رنج نداشتن شناسنامه» به مصائب پیش روی افراد فاقد شناسنامه پرداخته است.

 متن یادداشت «حسین احمدی‌نیاز» به شرح زیر است:

«در حال حاضر برخی از شهروندان کشورمان که بیشتر از اهالی سیستان و بلوچستان هستند، بنا به دلایل عدیده تاکنون موفق به اخذ شناسنامه نشده اند. این امر موجب تسری یافتن به کودکان آنان شده است. بیشتر این افراد در حاشیه نشینی شهرهای نیکشهر ، ایرانشهر، سراوان، زاهدان، مشهد، گرگان و تهران سکونت دارند. این وضعیت موجب پدیداری و بروز مشکلات حقوقی و اجتماعی عدیده ای برای آنان شده به نحوی که این افراد قادر به دریافت خدمات مختلف نمی شوند؛ به گونه‌ای که بسیاری از این کودکان قادر به ادامه تحصیل و یا دریافت خدماتی چون بهداشت و درمان نیستند و همین امر موجب شده تا حقوق شهروندی آنان نقض شود.

بر همین اساس برای حل این معضل از منظر حقوقی و برخورداری آنان از حقوق اولیه و تلاش برای شناسنامه دار کردن آنان با تیمی از همکاران وکلای دادگستری و فعالیت قابل ستایش فعالان مدنی وکالت این افراد را بر عهده گرفته و در این راستا اخیرا با خانواده‌ای در نیکشهر سیستان و بلوچستان صحبت کردم که مادر، پدر، پدر بزرگ و شش کودک ریز و درشت آنان فاقد شناسنامه هستند و همین امر موجب بروز مشکلات زیادی برای آنان شده است، به نحوی که دختر آنان که از بیماری تالاسمی رنج می برد، نمی تواند دفترچه خدمات درمانی دریافت دارد. از دیگر سو کودکان بدون شناسنامه ایرانی که در اطراف حاشیه های شهر تهران در شرایط ناسالمی زندگی می کنند که معیشت آنان از طریق جمع آوری زباله صورت می گیرد، بعضا در قالب کودکان پناهنده افغان دستگیر و بدون حضور والدین بناحق روانه افغانستان می شوند. این شرایط به یک آسیب اجتماعی تبدیل شده است. منشاء پدیداری افراد ایرانی بدون شناسنامه دلایل مختلفی دارد که از جمله می‌توان به مخالفت آنان با رضاخان در الزام به داشتن شناسنامه، نرفتن به سربازی، شرایط خاص بلوچستان، قناعت خاص آنان، روستانشینی و... اشاره کرد.

مدتی است با تلاش های ارزنده  استاندار سیستان و بلوچستان، آقای علی اوسط هاشمی، شورای تامین، پیگیر حل مشکل بوده و تاکنون به قریب 2000 نفر از این افراد شناسنامه صادر کرده‌اند، اما متاسفانه به علت گستردگی موضوع و پراکندگی آن و عدم شناسایی همه  این افراد، ضرورت تلاش مضاعف دولت برای حل این معضل مهم وجود دارد. واقعیت مساله این است که نداشتن شناسنامه یک مصیبت بزرگی است که رنج اصلی آن را این افراد می برند که توان زیست مناسب را از دست داده و چشم انتظار اقدام دولت ، فعالان مدنی و وکلای دادگستری هستند. قانون اساسی و مقررات حقوق داخلی و منشور حقوق شهروندی این حق را برای این افراد رسما قایل است تا برخوردار از شناسنامه شده و تکلیفی عهده ی دولت است تا نسبت به حل آن اقدام کند.»

منبع : ایسنا

برچسب ها:
مطالب مرتبط

تعیین 110 سکه مهریه کار دادگاه‌ها را زیادتر می‌کند

نام نویسنده
تعیین 110 سکه مهریه کار دادگاه‌ها را زیادتر می‌کند

تعیین 110 سکه مهریه کار دادگاه‌ها را زیادتر می‌کند

ادامه مطلب ...

مهریه و وراثت در نکاح موقت

نام نویسنده
مهریه و وراثت در نکاح موقت

مهریه و وراثت در نکاح موقت

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید