دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
حسین احمدی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
سالار حسین منفرد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
محمد رضا مهرجو وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و دانشجوی دکتری حقوق خصوصی
حمید رضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی با 12 سال سابقه وکالت و هفت سال انجام امور تخصصی وکالت بانک صادرات و متخصص در دعاوی مربوط به امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

استقلال کانون به معنای مقابله با قوه نبوده است

ارسالی توسط شیرزاد حیدری شهباز وکیل پایه یک دادگستری
استقلال کانون به معنای مقابله با قوه نبوده است

مساله استقلال کانون هم یک مساله تاریخی است هم یک مساله اجتماعی و هم یک مساله صنفی. وکلا در این سال‌ها همواره از ضرورت حفظ استقلال کانون گفته‌اند و نوشته‌اند اما قصه کانون در سال‌های اخیر دچار فراز و فرود‌هایی شده است. جامعه حقوقی در این سال‌ها همواره تلاش کرده است

در گفت‌وگوی فریده غیرت با «اعتماد» درباره نگرانی‌های کانون مطرح شد

فرشاد اسماعیلی

مساله استقلال کانون هم یک مساله تاریخی است هم یک مساله اجتماعی و هم یک مساله صنفی. وکلا در این سال‌ها همواره از ضرورت حفظ استقلال کانون گفته‌اند و نوشته‌اند اما قصه کانون در سال‌های اخیر دچار فراز و فرود‌هایی شده است. جامعه حقوقی در این سال‌ها همواره تلاش کرده است که غیر صنفی بودن نگرانی‌های کانون را توجیه کند و همواره تلاش کرده‌اند که این فهم شکل بگیرد که مساله دفاع یک مساله ملی است نه یک مساله صنفی و اینکه نگرانی حفظ استقلال کانون صرفا نگرانی حقوق خوانده‌ها یا حقوقدانان نیست. در همین راستا به سراغ فریده غیرت رفتیم تا نگرانی‌ها را با او در میان بگذاریم. فریده غیرت پیش از این عضو هیات‌مدیره کانون نیز بوده است.

حفظ استقلال کانون وکلا چرا مساله حساسی است؟

چرا اصولا حفظ استقلال آنقدر مساله حساسی است به این خاطر است که استقلال وکلا امری است که به سادگی محقق نشده است بلکه زحمات زیادی کشیده شده است و افراد بسیاری مقاومت کرده‌اند و زحمات بسیاری متحمل شده‌اند تا کانون به عنوان یک اهرم دفاعی در جامعه به اینجا رسیده است. بررسی اجمالی در سابقه امر وکالت مشخص می‌کند که در نظام قضایی ایران از زمانی که دستگاه قضا شکل گرفته و تشکیلاتی به نام عدلیه به وجود آمده اشخاصی با عنوان وکلای عدلیه با همین دستگاه قضا همکاری کرده‌اند. ازفضلا و علمای قدیم و صاحب دفاتر و عده قلیلی هم از فضلای جدید در شورایی در عدلیه پیرامون این موضوع بحث و تبادل آرا کرده‌اند. این جمع در سال 1300 تشکیل می‌شود و در1309 به صورت نیمه رسمی و در 1315 به صورت رسمی قانون وکالت مصوب شد.

استقلال کانون و کلا از چه زمانی جدی می‌شود؟

لزوم تحول و پیشرفت، این موضوع را هم که وکلا باید مستقل و جدا باشند جدی کرد و به عنوان یک نیاز اجتماعی مطرح کرد. بعد از تفویض اختیار به مصدق که خود او هم دانش‌آموخته حقوق بود در سال 1331 پیشنهاد استقلال وکلا و تشکیل کانون مستقل به تصویب او رسید. در سال 1333 لایحه استقلال به تصویب قوه‌مقننه رسید و نخستین قدم در راه استقلال و آزادی وکلا و ارج نهادن به امر وکالت برداشته شد.

این لایحه مصوب 1333 را چطور ارزیابی می‌کنید؟ آیا استقلال کانون در آن رعایت شده است؟

این لایحه سند افتخاری است که متضمن آزادی و استقلال کانون و امر دفاع است اما این لایحه و موضوع استقلال بر می‌گردد به عامه مردم و حقی که مردم دارند برای دفاع.

آیا در زمان تصویب این لایحه اصلا فهمی درباره اینکه وکلا در برابر دستگاه عدلیه هستند وجود داشته است؟

در زمان تصویب این لایحه هرگز چنین برداشت ناصوابی وجود نداشت که جمعی از حقوقدانان یا وکلا قصد مقابله با قوه یا دستگاه قضا را دارند. بعد از تصویب آن و الان هم که در حال اجراست این فهم اشتباه است. این لایحه و آنچه حاکم بر روابط وکلا با خود و قوا بوده است همین قانون بوده و بر روابط وکلا با خود و با قوا حاکم است.

رابطه وکلا با قوه را قانون چطور پیش‌بینی کرده است؟

بعد از انقلاب اسلامی با اینکه قانون اساسی جمهوری اسلامی به امر دفاع توجه ویژه‌‌یی داشته است و در اصل 35 قانون اساسی به صراحت تاکید بر انتخاب وکیل شده ولی متاسفانه با نگرش دیگری این وصف محدود شد و در سال 1375 قانون کیفیت اخذ پروانه، با مقررات جدیدی ایجاد شد. درحال حاضر تعداد وکلا با نظر قوه قضاییه است و یک نفر در کمیسیون سه نفره از قوه قضاییه است. بعد از اینکه وکلا گزینش می‌شوند و پروانه می‌گیرند در صلاحیت هیات‌مدیره هم دخالت مستقیم دارد. اینها همه نشانه‌هایی است که به هیچ‌وجه وکلا یا کانون در مقابل قوه نبوده‌اند و در کنار قوه بوده‌اند.

قضیه لایحه و نقش و اهمیت وکلا در تدوین آن چه بوده؟

متاسفانه چند سالی به فکر تدوین قانون جدید بر آمدند و چند بار هم پیش نویس آن را تهیه کردند و توسط معاونت توسعه قضایی هم لوایحی تهیه شد که با ایستادگی وکلا با این توقع که باید وکلا وکالت مستقیم داشته باشند مراحل تصویب نهایی به تعویق افتاد. در زمانی که من هیات‌مدیره بودم به اتفاق همکاران با معاونت قوه صحبت داشتیم و با گروهی از وکلای مجرب پیش‌نویسی تهیه و گردآوری شد و پیشنهاد دادیم و در اختیار قوه قرار گرفت و با نظر موافق قوه طی نشست‌هایی پیش‌نویس قانون وکالت تهیه شد که مفاد آن هم با پیشرفت‌های دنیای حاضر همخوانی داشت و هم شأن وکلا را حفظ می‌کرد. ما در انتظار این مجموعه در مجلس شورای اسلامی و تصویب نهایی بودیم که خبر از طرح جدیدی با عنوان سازمان وکلای رسمی آمد بدون نقش وکلا یا استعلام یا نظر خواهی از وکلا.

چطور ارزیابی‌اش می‌کنید؟ توقع شما از نقش وکلا در تهیه این طرح‌ها و لوایح چیست؟

این طرح به یک معنا سیاسی است که با قامت وکلا تناسبی ندارد و یک راهی است برای افزودن دامنه اختیارات دیگر نهاد‌ها و داخل کردن کانون به ادارات تابعه وزارت و نگرانی‌هایی وجود دارد که ما از آن صحبت می‌کنیم و نگرانی همان حفظ استقلال است. اگر قرار است لایحه‌یی تنظیم شود باید کانون‌های وکلا در این مساله دخالت داشته باشند و این استقلال که هرگز به معنای مقابله با یک دستگاه نیست محفوظ نگه داشته شود. همان‌طور که قانون اساسی و قوانین پیشرفته می‌گوید ما در انتظاریم که طرحی که قرار است تهیه شود با نظر وکلا باشد و نکاتی که تا به حال گفته و نوشته شده است مورد توجه قرار بگیرد.

عده‌یی از وکلا یا اعضای هیات‌مدیره کانون پیش از انتخاب آقای روحانی به عنوان رییس جمهور اصرار داشتند که لایحه در دولت دهم با تعدیل‌ها و اصلاحاتی مصوب شود و به دولت بعدی نیفتد؟

اینکه چرا هیات‌مدیره یا عده‌یی از وکلا اصرار داشتند در در دولت دهم تصویب شود را نمی‌دانم و هیات‌مدیره هیچ گزارشی هم نداده‌اند و متاسفانه نمایندگان هم بدون حق رای آنجا حضور داشته‌اند و فلسفه وجودی‌شان که شنونده بوده‌اند در آن جلسات را حقیقتا من نمی‌دانم. اما امیدوارم در دولت آقای روحانی که حقوقدان و وکیل هم هستند این طرح قانون بشود و این نکات رعایت بشود و امیدواریم در دولت آقای روحانی شأن وکلا و استقلال نهاد وکالت حفظ بشود و ایشان برای آن تلاش کنند.

منبع : وبلاگ وکلای ملت

مطالب مرتبط

آیت الله لاریجانی: دو لایحه مهم قضاپی سریعتر تصویب شود-لایحه اصلاح قانون محکومیت های مالی و لایحه وکالت

نام نویسنده
آیت الله لاریجانی: دو لایحه مهم قضاپی سریعتر تصویب شود-لایحه اصلاح قانون محکومیت های مالی و لایحه وکالت

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت توجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به لوایح حقوقی و قضایی، تصویب هرچه سریع‌تر این لوایح از جمله لایحه اصلاح قانون محکومیت‌های مالی و لایحه قانون وکالت را موجب کمک به دستگاه قضایی و رفع مشکلات مردم دانست. رئیس دستگاه قضا از نمایندگان مجلس خواست لایحه اصلاح قانون محکومیت‌های مالی و لایحه قانون وکالت هرچه سریعتر در مجلس بررسی و تصویب شود.

ادامه مطلب ...

کنگره ملی وکلا: دومین اجلاس

نام نویسنده
کنگره ملی وکلا: دومین اجلاس

شاید قید دومین در بادی امر این مهم را به ذهن متبادر سازد که کاستی های نخستین اجلاس می بایست رفع گردیده و نوآوری های بسیاری نیز علی القاعده در آن مطرح شده باشد و حال آنکه...

ادامه مطلب ...

متن پیشنهادی قانون جامع وکالت-اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران-اسکودا

نام نویسنده
متن پیشنهادی قانون جامع وکالت-اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران-اسکودا

متن پیشنهادی قانون جامع وکالت-اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران-اسکودا

ادامه مطلب ...

استقلال کانون وکلای دادگستری 60 ساله شد

نام نویسنده
استقلال کانون وکلای دادگستری 60 ساله شد

وکالت به معنای امروزی آن از حدود سال 1294 شمسی در ایران مطرح شد اما با توجه به تحولات زمانی به ویژه بعد از پایان جنگ دوم جهانی و ایجاد فرصت برای طرح افکار و عقاید جدید، در ایران نیز این مطلب مطرح شد که وکیل باید استقلال داشته و به یک کانون وکلای مستقل وابسته باشد.

ادامه مطلب ...

دعوت وکلا به مقاومت در برابر هجمه‌های وارده به استقلال وکیل و کانون وکلادر مراسم گرامیداشت سالروز وکیل مدافع

نام نویسنده
دعوت وکلا به مقاومت در برابر هجمه‌های وارده به استقلال وکیل و کانون وکلادر مراسم گرامیداشت سالروز وکیل مدافع

مراسم گرامیداشت شصت و یکمین سالروز استقلال کانون وکلای دادگستری و فرا رسیدن هفتم اسفند - روز وکیل مدافع - عصر روز یک‌شنبه در آمفی تئاتر وزارت کشور برگزار شد و طی آن سخنرانان از جامعه‌ی وکالت خواستند در برابر هجمه‌های اخیر به کانون‌های وکلا مقاومت کنند.

ادامه مطلب ...

تصویب 20 ماده لایحه جامع وکالت رسمی در کمیسیون اصلی هیات دولت

نام نویسنده
تصویب 20 ماده لایحه جامع وکالت رسمی در کمیسیون اصلی هیات دولت

عضو کمیسیون فرعی بررسی لایحه وکالت رسمی تاکید کرد که در حدود 5 جلسه دیگر بررسی لایحه جامع وکالت در کمیسیون فرعی هیات دولت به پایان می رسد.

ادامه مطلب ...

یکی از پایه‌ای‌ترین تضمینات دفاع، وجود وکیل مدافع مستقل است

نام نویسنده
یکی از پایه‌ای‌ترین تضمینات دفاع، وجود وکیل مدافع مستقل است

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران: یکی از پایه‌ای‌ترین تضمینات دفاع، وجود وکیل مدافع مستقل است

ادامه مطلب ...

برخوردها با وکیل، مناسب نظام عدالت قضایی نیست

نام نویسنده
برخوردها با وکیل، مناسب نظام عدالت قضایی نیست

وکیل باید بداند قبل از دفاع حین دفاع و بعد از آن از امنیت کافی برخوردار است. وکیل حتی اگر در مقابل این قوه از کسی دفاع کند باید بداند تبعاتی متوجه او نیست.

ادامه مطلب ...

رنج‌های وکیل مدافع

نام نویسنده
رنج‌های وکیل مدافع

رنج‌هایی وکیل مدافع دادگستری زمانی می‌تواند پایان یابد که از یک سو قانون به طور کامل سرلوحه رفتار و کردار و عمل همه شهروندان و حاکمان و دولتمردان قرار گیرد و از سوی دیگر شهروندان و حاکمان انتخاب وکیل را برای خود به عنوان یک سرمایه بنگرند نه به عنوان رنج‌هایی وکیل مدافع دادگستری زمانی می‌تواند پایان یابد که از یک سو قانون به طور کامل سرلوحه رفتار و کردار و عمل همه شهروندان و حاکمان و دولتمردان قرار گیرد و از سوی دیگر شهروندان و حاکمان انتخاب وکیل را برای خود به عنوان یک سرمایه بنگرند نه به عنوان هزینه.هزینه.

ادامه مطلب ...

با از بین رفتن استقلال وکلا، حق دفاع شهروندان خدشه دار میشود

نام نویسنده
با از بین رفتن استقلال وکلا، حق دفاع شهروندان خدشه دار میشود

یومرث سپهری در هیات عمومی فوق‌العاده کانون وکلای دادگستری استان‌های کرمانشاه و ایلام با موضوع بررسی لایحه جامع وکالت اظهارکرد: صرفنظر از مواد این لایحه که موضوع استقلال کانون وکلا و وکیل را به طور کلی منتفی می کند، لایحه از نظر طراحی و تعریف ساختار سازمان وکالت و شورای عالی وکالت و پاسخگویی و برآورد نیازهای روز بسیار ضعیف بوده و غیرجامع است و از این دیدگاه نیز به هیچ وجه قابل قبول نمی باشد، در حالی که عنوان جامع به آن داده شده است.

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید