موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
اسد علی امرایی موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
حمیدرضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری ومشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز 12 سال سابقه وکالت و 10 سال وکالت تخصصی  بانک صادرات و متخصص در دعاوی بانکی و موسسات مالی و اعتباری انجام دعاوی حقوقی به صورت گروهی در کلیه زمینه های حقوقی، ثبتی ، کیفری و خانوادگی
حمید رضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی با 12 سال سابقه وکالت و هفت سال انجام امور تخصصی وکالت بانک صادرات و متخصص در دعاوی مربوط به امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری
دکتر نغمه فرهود  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز، وکالت در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری (خانواده،ملکی ،ثبتی،چک،دعاوی مربوط به شهرداری و اصل 49و...) قبول وکالت ایرانیان مقیم خارج کشور
مرتضی دستوری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری متخصص در امور بازار سرمایه و وکالت در هرگونه اختلافات سهام در بازار سرمایه ،وکالت در هیات داوری ماده 36 بازار سرمایه و وکالت در اختلاف خرید سهام شرکت های اجرای اصل 44 قانون اساسی
اسدعلی امرایی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای مرکز
علی رمضانزاده  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز ،بیست سال سابقه کار قضایی و وکالت ،داشتن تجارب و تخصص در امور ملکی و اراضی و نیز مطالبات
علی جاوید وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی و عضو هیئت علمی دانشگاه

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

قوانین مالکیت فکری، نیازمند آموزش در اجرا

ارسالی توسط محمدرضا صادقی نیای رودسری وکیل پایه یک دادگستری
قوانین مالکیت فکری، نیازمند آموزش در اجرا

ارایه ایده و طرح نو از سوی یک فرد باید مورد حمایت قرار گیرد و به همان میزان تقلید از آثار ابداعی و اولیه مبتکران امری قبیح محسوب می‌شود؛ بنابراین قانونگذاران در تمام نظام‌ها به درج ضمانت ‌اجراهای متعدد برای مبارزه با این پدیده پرداخته‌اند.

ارایه ایده و طرح نو از سوی یک فرد باید مورد حمایت قرار گیرد و به همان میزان تقلید از آثار ابداعی و اولیه مبتکران امری قبیح محسوب می‌شود؛ بنابراین قانونگذاران در تمام نظام‌ها به درج ضمانت ‌اجراهای متعدد برای مبارزه با این پدیده پرداخته‌اند.

 در این ‌باره گفت‌وگویی با حسینعلی امیری، استاد دانشگاه و عضو سابق شورای نگهبان انجام داده‌ایم. برخی از سمت‌های مهمی که این حقوقدان متصدی آنها بوده است، عبارتند از: دادستان عمومی و انقلاب، رییس دادگاه عمومی و تجدیدنظر، رییس کل دادگستری چند استان، معاون قوه‌قضاییه، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک و مستشار دیوان عالی کشور. وی دارای تالیفات و مقالاتی در حوزه مالکیت فکری، قضای اسلامی، حقوق خصوصی‌سازی، حقوق بشر و حقوق اقلیت‌های دینی است.

کارآمدی قوانین مالکیت فکری

مهمترین حمایت‌های مربوط به حوزه حقوق مالکیت فکری در قانونی با این عنوان درج شده است. در گفت‌وگو با حسینعلی امیری از کارآمدی این قوانین در حمایت از حقوق مالکیت فکری پرسیدیم که وی توضیح داد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طرحی را تحت عنوان «ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علایم تجاری» با توجه به نیازهای روز کشور و نیز لحاظ کنوانسیون‌های بین‌المللی البته با نگاه جدی به منافع ملی و ارزش‌های دینی و اجتماعی، تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارایه کرد. نهایتا قانون مزبور در سال 1386 به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید که به نظر از بعد داخلی نیازهای حقوقی کشور را در این حوزه تامین و نیز خلأهای قانون ثبت علایم و اختراعات مصوب سال 1310 را پر کرده است.

این حقوقدان ادامه می‌دهد: همچنین قانون فوق هماهنگ با تعهدات دولت جمهوری اسلامی ایران در آن دسته از معاهدات چندجانبه حقوق مالکیت صنعتی تحت مدیریت سازمان جهانی مالکیت معنوی است که به آنها ملحق شده است. همچنین در تدوین این قانون کوشش شده است که از حداکثر انعطاف‌های موجود در موافقت‌نامه تریپس در راستای حفظ منافع ملی کشور حداکثر بهره‌برداری به عمل آید. به این ترتیب برای اولین بار کشورمان دارای قانون طرح‌های صنعتی شده است. با عنایت به آنچه اشاره کردم قوانین مربوطه مدرن، به روز و مطلوب است، لکن چگونگی اجرا و استفاده برای مجریان و ذی‌نفعان نیاز به آموزش و اطلاع‌رسانی دارد که متصدیان مربوطه ان‌شاءالله برنامه‌ریزی‌های لازم را به عمل می‌آورند.

اسناد بین‌المللی حمایت از حقوق مالکیت فکری

اما پیش از آنکه قوانین و مقررات داخلی در حمایت از حقوق مالکیت فکری به تصویب برسد در سطح بین‌المللی اسنادی در این خصوص به تصویب رسیده بود. این اسناد اقدامات کشورهای جهان را در این حوزه هماهنگ می‌کند. امیری در این خصوص توضیح می‌دهد: سابقه حمایت از حقوق مالکیت فکری در کشورهای اروپایی به قرن 18 میلادی برمی‌گردد، ولی ضرورت حمایت از این حقوق در سطح بین‌الملل زمانی آشکار شد که دولت اتریش و مجارستان در سال 1873 میلادی از کشورها دعوت به عمل آورد تا در یک نمایشگاه بین‌المللی اختراعات علایم تجاری و طرح‌های صنعتی شرکت کنند.

مدعوین در این نمایشگاه شرکت نکردند و علت آن هم این واقعیت بود که بسیاری از دعوت‌شدگان حاضر نبودند اختراعات و علایم تجاری خود را در معرض دید عموم بگذارند؛ زیرا حمایت کافی از حقوق آنان وجود نداشت و بیم آن می‌رفت که حقوق صاحبان آنها در کشورهای مختلف پس از اتمام نمایشگاه نقض شود.

این مدرس دانشگاه اضافه می‌کند: این رخداد به دو تحول عمده منجر شد؛ اول اینکه قانون خاصی در اتریش وضع شد که طبق آن تمام اختراعات، علایم تجاری و طرح‌های صنعتی به شرکت‌کنندگان در نمایشگاه مورد حمایت قرار گیرد. ثانیا در همان سال کنگره وین در راستای اصلاحات حمایت از اختراع برگزار و نهایت اینکه منجر به ایجاد یک اتحادیه بین‌المللی برای حمایت از مالکیت صنعتی و در آخر کنوانسیون پاریس برای حمایت از مالکیت صنعتی در سال 1883 ایجاد و در سال بعد وارد مرحله اجرا شد.

دولت ایران هم در سال 1337 برابر با سال 1959 میلادی به عضویت این کنوانسیون درآمد. این مقدار که اطلاع دارم و در سال‌هایی که در مجمع عمومی سازمان جهانی مالکیت معنوی شرکت می‌کردم و نیز تحقیقات و پژوهشی که در این حوزه انجام داده‌ام، به این نتیجه رسیدم که این موضوع برای کشورهای دیگر از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. به عنوان مثال در سال 1983 راجع به آثار نقض حقوق مالکیت فکری در تجارت مطالعات وسیعی انجام و نتیجه مطالعات در کمیته فرعی مجلس نمایندگان امریکا طرح و اعلام شد که زیان‌های سالانه از ناحیه نقض حقوق مالکیت معنوی در صنعت ویدیویی شش میلیارد دلار بوده است و در سال 1984 در کمیته فرعی دیگری از مجلس نمایندگان آمریکا اعلام شد که در این سال زیان‌های ناشی از وسایل یدکی با علامت تجاری مجعول و تقلبی 12 میلیارد دلار بوده است.

همچنین در سال 1985 میلادی انجمن بین‌المللی مالکیت فکری طی مطالعه‌ای که بر روی قوانین کپی‌رایت برزیل، مصر، اندونزی، مالزی، نیجریه، فیلیپین، کره، سنگاپور، تایوان و تایلند انجام داد، برآورد کرد که تنها زیان‌های صنعت کپی‌رایت آمریکا در تجارت با این کشورها یک و سه‌دهم میلیارد دلار بوده است؛ بنابراین با توجه به ارتباط عمیق و وثیقی که بین حقوق مالکیت فکری و اقتصاد ایجاد شده است، کشورهای دیگر با درک این معنی اهمیت خاصی برای آن قایل هستند.

پیش‌شرط الحاق به سازمان تجارت جهانی

نحوه حمایت کشورها از محصولات فکر انسان در پیوستن آنها به سازمان تجارت جهانی نیز موثر است؛ به همین دلیل نمی‌توان حقوق مالکیت فکری را حقوقی تزیینی دانست. این حقوقدان در این خصوص می‌گوید: عرض کردم که پیش‌شرط الحاق به سازمان جهانی تجارت، الحاق به موافقت‌نامه تریپس است. در موافقت‌نامه تریپس عناوین زیادتری از حقوق مالکیت فکری آورده شده است.

به موجب قسمت دوم این موافقت‌نامه تحت عنوان استانداردهای مرتبط با قابلیت دسترسی تا حوزه شمول و کاربرد حقوق مالکیت معنوی، 1- حق کپی‌برداری و حقوق مرتبط با آن 2- علایم تجاری 3- علایم جغرافیایی 4- طرح‌های صنعتی 5- اختراعات 6- طرح‌های ساخت مدارهای یکپارچه 7- کنترل رویه‌های ضد رقابتی در پروانه‌های بهره‌برداری به عنوان مصادیق قابل ملاحظه هستند.

این موافقت‌نامه ضمن احترام به اصل سرزمینی بودن، حمایت حداقل استانداردهای اجرایی حقوق مالکیت فکری را که هر عضو سازمان جهانی تجارت ملزم است تا در قوانین داخلی خود وارد کند، مقرر می‌دارد و در این حال تحت عنوان «مقررات عمومی و اصول کلی» اعضا را مخیر می‌سازد تا در صورت تمایل در قوانین خود، حمایتی گسترده‌تر از آنچه در موافقت‌نامه از آنها درخواست شده است، در نظر بگیرند. این مدرس دانشگاه اضافه می‌کند: در هر حال چنین مقرراتی نباید با مفاد موافقت‌نامه در تعارض قرار گیرد. موافقت‌نامه تریپس جزو لاینفک موافقت‌نامه تاسیس سازمان جهانی تجارت قلمداد می‌شود و برای تمام اعضا الزام‌آور است.

نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار داد این است که در قانون اساسی قوانین باید مغایر با شرع و قانون اساسی نباشند. حسینعلی امیری در خصوص نگاه فقهی به موضوع مالکیت فکری می‌گوید: نظر فقها راجع به مالکیت فکری متفاوت است؛ برخی از فقها مالکیت فکری را قبول ندارند و برخی دیگر به عنوان یک حکم عقلی و بنای عقلا مالکیت فکری را قبول دارند و آن را شرعی می‌دانند؛ بنابراین فتاوی فقها متفاوت است. در سال‌های اخیر که مالکیت فکری گسترش پیدا کرده و ابعادش روشن و ویژگی‌هایش مطرح شده است، تعداد زیادی از فقهای فعلی قایل به مشروعیت حق مالکیت فکری شده‌اند. به طور کلی رای واحدی در این زمینه بین فقها مشاهده نمی‌شود؛ برخی از فقهای فعلی به عنوان احکام سلطانی یعنی حق حکومت معتقدند که این حقوق مشروعیت دارد به عبارت دیگر اگر حکومت مقرراتی راجع به مالکیت وضع کرد، به عنوان احکام سلطانی در اسلام مشروعیت خواهد داشت.

این حقوقدان و مدرس دانشگاه در انتها به چالش‌های حقوق مالکیت فکری اشاره می‌کند و می‌گوید: در کشورهای مختلف جهان نسبت به ماهیت مالکیت فکری و حوزه و مصداق آن کارهای خوبی انجام شده است؛ اما متاسفانه در مورد بعد اجرایی مالکیت فکری به نحو مطلوب کار نشده است.
این وضع نه‌تنها مشکل کشورما محسوب می‌شود، بلکه از عمده چالش‌هایی است که سازمان جهانی مالکیت معنوی با آن مواجه است. خوشبختانه سمینارهایی در حال برگزاری در کشورهای عضو سازمان جهانی مالکیت معنوی است تا اجرا در این حوزه را آموزش دهد. بحث اجرایی نیز سیر تکاملی خود را طی می‌کند. در ضمن امیدوارم قانون کپی‌رایت را با لحاظ منافع و مصالح ملی و ارزش‌های دینی سریع‌تر به تصویب برسانیم. در خاتمه هم باید بگویم که اطلاع‌رسانی، آموزش و ضمانت اجرای حقوقی از اهم مسایل مربوط به حوزه مالکیت فکری است.

منبع : روزنامه حمایت

مطالب مرتبط

قرارداد در قانون کار جمهوری اسلامی ایران

نام نویسنده
قرارداد در قانون کار جمهوری اسلامی ایران

قرارداد در قانون کار جمهوری اسلامی ایران

ادامه مطلب ...

تغییر کارفرما و آثار آن در رابطه کارگری و کارفرمایی

نام نویسنده
تغییر کارفرما و آثار آن در رابطه کارگری و کارفرمایی

تغییر کارفرما و آثار آن در رابطه کارگری و کارفرمایی

ادامه مطلب ...

کارگران سفید امضا

نام نویسنده
کارگران سفید امضا

کارگران سفید امضا

ادامه مطلب ...

قانون کار، امنیت شغلی و دیوان عدالت اداری

نام نویسنده
قانون کار، امنیت شغلی و دیوان عدالت اداری

درسال 1384 زمانی که مستمع مذاکرات جلسات هیأت تشخیص و حل اختلاف بودم این سؤال ایجاد شد که در شرایطی که نقش هیأتهای تشخیص و حل اختلاف در اعاده به کار کارگرکمرنگ یاتشریفاتی می شوند چه مرجعی مستقیم یا غیرمستقیم می تواند موجب اعاده به کار کارگر اخراج شده باشد و کدام مرجع از حقوق کارگردفاع خواهد کرد؟ اینجاست که زوایای پنهان قانون پیچیده کار به ذهن متبادر وجایگاه رفیع نهاد دیوان عدالت اداری بیش از پیش پررنگ خواهدشد.

ادامه مطلب ...

بررسی تحلیلی جرم موضوع ماده 172 قانون کار

نام نویسنده
بررسی تحلیلی جرم موضوع ماده 172 قانون کار

بررسی تحلیلی جرم موضوع ماده 172 قانون کار

ادامه مطلب ...

بیمه کارگران ساختمانی اختیار یا الزام قانونی؟

نام نویسنده
بیمه کارگران ساختمانی اختیار یا الزام قانونی؟

گروه حقوقی - ضرورت حمایت از کارگران باعث تصویب قوانین متعددی شده است که گل سرسبد آن ها قانون تامین اجتماعی و قانون کار است. اما با وجود تمامی حقوق پیش‌بینی شده در این دو قانون، قانونگذار حمایت‌های موجود برای برخی کارگران را کافی نمی‌داند.

ادامه مطلب ...

اختلافات کارگر و کار فرما

نام نویسنده
اختلافات کارگر و کار فرما

با توجه به صنعتی شدن جوامع و لزوم پیشرفتهای اقتصادی در سایه افزایش کارهای تولیدی و همچنین ازدیاد جمعیت و نیروی کار تعاملات بین کارفرما و کارگر در سالهای اخیر افزایش یافته است. بدیهی است با افزایش این تعاملات، برخوردها و پاره ای مسایل و اختلافات نیز در محیط های کاری بوجود می آید. در قانون کار، مراجعی به عنوان هیاتهای حل اختلاف جهت رسیدگی به این امور پیش بینی شده است که در این راهنما کلیات آن و همچنین نحوه طرح دعوی تا اجرای حکم بیان می گردد.

ادامه مطلب ...

مراجع رسیدگی به اعتراض کارگران و کارمندان

نام نویسنده
مراجع رسیدگی به اعتراض کارگران و کارمندان

شاغلان در کشور را می‌توانیم به دو دسته کارگران و کارمندان تقسیم کنیم. کارگر معمولا به تابعان قانون کار گفته می‌شود و کارمند به تابع قانون مدیریت کشوری می‌گویند. قوانین و مقرراتی که برای این دو گروه وضع شده است، با هم فرق دارد. در این گزارش قصد داریم در گفت‌وگو با کارشناسان ابتدا تفاوت‌های این دو گروه را بررسی کنیم و سپس مراجعی را که هر یک از دو گروه برای پیگیری حقوق خود می‌توانند به آنها مراجعه کنند، مورد بررسی قرار دهیم.

ادامه مطلب ...

نحوه محاسبه مستمری از کار افتادگی در قانون تامین اجتماعی

نام نویسنده
نحوه محاسبه مستمری از کار افتادگی در قانون تامین اجتماعی

چنانچه کارگر به هر دلیل توانایی خود را به صورت کلی یا جزیی از دست دهد، با توجه به درجه کاهش توانایی در دسته‌بندی مختلفی قرار می‌گیرد و در برخی موارد چنانچه کاهش توانایی ناشی از کار کارگر باشد مورد حمایت بیمه تأمین اجتماعی خواهد بود و چنانچه ناشی از غیر حرفه او باشد مورد حمایت بیمه تأمین اجتماعی نخواهد بود. علاوه بر این از کارافتادگی انواع مختلفی دارد که عبارتند از: از کارافتادگی جزیی، از کارافتادگی کلی و غرامت مقطوع. در این زمینه با سید هاشم پاک‌نژاد، حقوقدان و عضو شورای اسلامی شهر یزد گفت‌وگو کردیم که درپی می آید.

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

+ ده = 30