موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
اسد علی امرایی موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
حمیدرضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری ومشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز 12 سال سابقه وکالت و 10 سال وکالت تخصصی  بانک صادرات و متخصص در دعاوی بانکی و موسسات مالی و اعتباری انجام دعاوی حقوقی به صورت گروهی در کلیه زمینه های حقوقی، ثبتی ، کیفری و خانوادگی
سرور ثانی نژاد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
احسان عابدین وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
حمید رضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی با 12 سال سابقه وکالت و هفت سال انجام امور تخصصی وکالت بانک صادرات و متخصص در دعاوی مربوط به امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری
علی رمضانزاده  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز ،بیست سال سابقه کار قضایی و وکالت ،داشتن تجارب و تخصص در امور ملکی و اراضی و نیز مطالبات
حسین احمدی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
دکتر نغمه فرهود  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز، وکالت در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری (خانواده،ملکی ،ثبتی،چک،دعاوی مربوط به شهرداری و اصل 49و...) قبول وکالت ایرانیان مقیم خارج کشور

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

ضرورت بازنگری در مقررات کانون های تبلیغاتی

ارسالی توسط شاهین عبدالخانی وکیل پایه یک دادگستری
ضرورت بازنگری در مقررات کانون های تبلیغاتی

ما در کشوری زندگی می‌کنیم که روزانه حجم عظیمی از تبلیغات به وسیله حدود 5500 کانون تبلیغاتی تهیه و منتشر می‌شود. تنها در شهر تهران، حدود 1500 کانون آگهی و تبلیغاتی مجاز در حال فعالیت است. در چند سال اخیر، تعداد این کانون‌ها به سرعت افزایش یافته است و رشد این کانون‌ها چنان است که ساماندهی آن به روش‌های قبلی ناممکن به نظر می‌رسد.

 ما در کشوری زندگی می‌کنیم که روزانه حجم عظیمی از تبلیغات به وسیله حدود 5500 کانون تبلیغاتی تهیه و منتشر می‌شود. تنها در شهر تهران، حدود 1500 کانون آگهی و تبلیغاتی مجاز در حال فعالیت است. در چند سال اخیر، تعداد این کانون‌ها به سرعت افزایش یافته است و رشد این کانون‌ها چنان است که ساماندهی آن به روش‌های قبلی ناممکن به نظر می‌رسد.

 تبلیغاتی که روزانه بر بیلبوردهای کنار خیابان، یا در میان برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود، یا در ورودی‌های مترو یا هر گوشه و کناری از شهر می‌بینیم، تنها بخش کوچکی از نمود بیرونی صنعت عظیم تبلیغات است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همین دلیل با هدف شناخت عوامل و دست‌اندرکاران حوزه تبلیغات و دفترهای تبلیغات و اطلا‌ع‌رسانی، به فکر ایجاد بانک اطلاعات کانون‌های تبلیغاتی افتاده است.

مدتی پیش، یکی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گردش مالی این صنعت را به صورت تخمینی هزار میلیارد تومان اعلام کرد. این گردش مالی در قسمت‌های مختلف جابه‌جا می‌شود؛ زیرا یک کانون تبلیغاتی، از تکثیر سی‌دی و دی‌وی‌دی تا برگزاری سمینارهای بزرگ را می‌تواند بر عهده بگیرد. در گفت‌وگو با کارشناسان نحوه فعالیت این موسسات پولساز را بررسی می‌کنیم.

عناصر اصلی صنعت تبلیغات

یک کارشناس حقوق رسانه می‌گوید: کانون‌های آگهی و تبلیغاتی، سازمان‌هایی هستند که کار آنها مشاوره، تنظیم، تهیه و اجرای برنامه‌های تبلیغاتی و رو‌ابط عمومی و انجام دادن سایر خدمات برای معرفی و فرو‌ش کالا یا خدمات مربوط است. رضا رودگری خاطرنشان می‌کند: این سازمان‌ها باید برای انجام خدمات مورد نظر، دارای تجهیزات لازم و نیرو‌ی انسانی ماهر در قسمت‌های مختلف باشند. وی می‌گوید: کانون‌های آگهی و تبلیغاتی نباید از نظر اداری و تصمیم‌گیری و‌ابسته به و‌سایل ارتباط جمعی و یا آگهی‌دهنده­گان باشند. این کانون‌ها، اجزا و عناصر اصلی بازار تبلیغات و سازنده اقلام مختلف تبلیغاتی هستند و فعالیت آنها، زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

اداره و فعالیت‌ کانون‌ها

این کارشناس حقوقی با تاکید بر اینکه کانون‌های تبلیغاتی برای فعالیت، باید دارای پروانه باشند خاطرنشان می‌کند: ساماندهی و نظارت بر کانون‌ها از طریق صدور پروانه است که به مرجع نظارت یعنی وزارت فرهنگ و ارشاد، امکان می‌دهد که از وجود و فعالیت این کانون‌ها مطلع شود. به منظور صدو‌ر پرو‌انه تاسیس کانون‌ها و موسسات تبلیغاتی و رسیدگی به شکایات مربوط به آنها یا لغو پرو‌انه و برکناری یا تعلیق مدیران مسئول و تعطیل موقت یا دایم کانون‌های آگهی و تبلیغاتی کمیته‌ای به نام کمیته سازمان‌های تبلیغات در و‌زارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تشکیل شده است.رودگری تاکید می‌کند: مقررات مربوط به فعالیت کانون‌های آگهی و تبلیغاتی، مربوط به سال 1358 است که البته اصلاحاتی در مورد آن انجام گرفته است و اکنون دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متولی اصلی این حوزه است.

بایدها و نبایدهای کانون‌های تبلیغاتی

وی در پاسخ به این سوال که کانون‌های تبلیغاتی چه خط‌قرمزهای قانون را باید رعایت کنند؟ توضیح می‌دهد: قوانین و مقررات مختلفی در این زمینه وجود دارد؛ زیرا تبلیغات در موضوعات مختلف شرایط متفاوتی دارد به عنوان مثال، بایدها و نبایدها در تبلیغات مواد پزشکی با مواد خوراکی و آشامیدنی متفاوت است. همچنین تبلیغات در رسانه‌های مختلف شرایط متفاوتی دارد. برای تبلیغات در صدا و سیما، ضوابطی متفاوتی از تبلیغ در نشریات چاپی رعایت می‌شود.

این کارشناس حقوقی ادامه می‌دهد: در کنار موسسات مجاز، باید از فعالیت بدون مجوز در حوزه تبلیغات نیز یاد کرد؛ هر چند اکنون با آسان شدن اخذ پروانه و شدیدتر شدن نظارت، فعالیت‌های غیر مجاز رو به کاهش گذاشته است. در هر حال، آگاهی از اینکه آیا یک کانون آگهی، مجوز دارد یا خیر، دشوار نیست و با مراجعه به نشانی اینترنتی www.ad.gov.ir که متعلق به دفتر تبلیغات و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد است، می‌توان از ثبت‌شده بودن یک کانون آگهی و تبلیغاتی اطمینان حاصل کرد.

ثبت کانون تبلیغاتی

یکی دیگر از کارشناسان حقوقی در گفت‌و‌گو با «حمایت» با اشاره به نحوه ثبت کانون‌های تبلیغاتی می‌گوید: برای ثبت و دریافت مجوز یک کانون تبلیغاتی، تقاضانامه به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان محل سکونت متقاضی، با امضای صاحب امتیاز و معرفی مدیر مسئول تسلیم می‌شود. علی طالبی ادامه می‌دهد: اشخاص حقیقی و مدیرعامل در مورد اشخاص حقوقی باید فاقد پیشینه موثر کیفری باشند و مشهور به فساد اخلاقی نباشند. علاوه بر آن، مدیرمسئول باید دارای تابعیت ایران، اهلیت قانونی و نداشتن سوءشهرت و سابقه موثر کیفری باشد. طالبی در ادامه شرایط متقاضی برای صدور این مجوز را برمی‌شمارد و می‌گوید: دارا بودن دیپلم کامل متوسطه و داشتن حداقل پنج سال سابقه کار موثر و مرتبط با تایید کمیته سازمان‌های تبلیغات یا مدرک تحصیلی معادل دانشنامه لیسانس در رشته‌های بازرگانی (مدیریت بازرگانی و اقتصاد بازرگانی)، روابط عمومی، بازاریابی و تبلیغات یا علوم اجتماعی (با کلیه گرایش‌ها)

عدم اشتغال در وزارتخانه‌ها یا موسسات یا شرکت‌های دولتی یا شهرداری‌ها

تنظیم تقاضانامه توسط آن دسته از متقاضیانی که شخصیت حقوقی دارند باید توسط مدیر عامل موسسه یا شرکت انجام پذیرد.
در صورتی که همه این شرایط جمع باشد، موضوع درخواست در کمیته تبلیغات استان بررسی و پس از طی مراحل قانونی مجوز تاسیس کانون صادر می‌شود. در صورتی که شخصی از عملکرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یا کمیته تبلیغات استان شاکی باشد، می‌توانند شکایت خود را به اداره کل تبلیغات معاونت امور تبلیغات معاونت امور مطبوعاتی و تبلیغاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارایه کند.

آگهی‌نامه‌ها

گفته می‌شود که اکنون 1200 آگهی‌نامه در سطح کشور در شمارگان بیش از دو میلیون نسخه چاپ می‌شود. طالبی درباره چاپ آگهی‌نامه‌ها و چگونگی انتشار آنها می‌گوید: چاپ آگهی‌نامه‌ها از منابع اصلی درآمد کانون‌های آگهی و تبلیغاتی است؛ اما امکان چاپ آگهی‌نامه‌ها از سوی این کانون‌ها محل اختلاف میان آنها و نشریاتی است که یکی از منابع اصلی درآمدی خود را با حضور رقبای جدید در خطر می‌بینند. طالبی با اشاره به اهمیت آگهی‌ها برای حیات رسانه‌ها می‌گوید: در روزنامه‌های محلی، اگر بین روزنامه‌ها و کانون‌های تبلیغاتی پیوند ایجاد شود و کار روزنامه‌داری و جذب آگهی به این کانون‌ها واگذار شود، مدیرمسئول روزنامه هم می‌تواند بهتر به کار روزنامه‌نگاری برسد همچنین از این طریق هم مشکل مطبوعات و هم مشکل کانون‌ها رفع می‌شود.

اکنون گرایش به سمت پذیرش حق انتشار آگهی‌نامه‌ها بیشتر است. معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت قبل بارها تاکید کرده بود که نمی‌توان چاپ آگهی‌نامه‌ها را ممنوع کرد، اما بر رعایت ضوابط آن می‌توان نظارت کرد. این موضوع در اولین همایش مدیران مسئول کانون آگهی و تبلیغات خراسان رضوی مطرح و راهکارهایی نیز برای حل اختلاف آن پیشنهاد شد. باید دید بخش‌های فرهنگی دولت یازدهم در این خصوص چه تصمیمی خواهند گرفت.

زمزمه تغییر مقررات

علیرضا رودگری کارشناس حقوق رسانه با اشاره به اینکه صنعت تبلیغات در کشور ما نیز مانند همه جای دنیا در حال رشد است، خاطرنشان می‌کند: در این میان کانون‌های تبلیغاتی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردارند. اما آنچه باید به آن اشاره کرد، نیاز به بازنگری در مقررات و زدودن ابهام و اجمال و نواقص است. وی خاطرنشان می‌کند: مدت‌هاست که تنقیح قوانین و مقررات حوزه تبلیغات و تصویب قوانین جامع و جدید، مورد بحث و گفت‌وگو است. زمزمه‌های مختلفی از سوی نهادهای متفاوت شنیده می‌شود که نشان می‌دهد این موضوع از حوزه بحث و بررسی به عرصه عمل رسیده و تلاش‌هایی در جریان است. معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بازبینی در آیین‌نامه تبلیغات و تهیه پیش‌نویس آن خبر داده بود. اخباری هم در مورد تدوین سند قوانین و مقررات تبلیغات در کشور منتشر شده است. پیش‌نویس‌های دیگری نیز برای قانون تبلیغات بازرگانی در دیگر نهادها تهیه شده است، اما هنوز هیچ‌یک از این تلاش‌ها به ثمر ننشسته است و به نظر نمی‌رسد که در آینده نزدیک نیز چنین نشود. کانون‌های تبلیغاتی عنصر مهمی در اندام صنعت تبلیغات به شمار می‌آیند و اکنون کانون‌های تبلیغاتی زیادی در سطح کشور به فعالیت مشغولند که تبلیغاتی را که ما هر روز به اشکال مختلف با آن سر و کار داریم، منتشر می‌کنند؛ به همین دلیل نوعی اشتراک نظر در خصوص ضرورت بازنگری در قوانین این حوزه و ایجاد مقرراتی شفاف درباره تبلیغات به وجود آمده است.

منبع : روزنامه حمایت

برچسب ها:
مطالب مرتبط

تهدید و تطمیع قربانیان تجاوز

نام نویسنده
تهدید و تطمیع قربانیان تجاوز

تهدید و تطمیع قربانیان تجاوز

ادامه مطلب ...

چگونه می‌توان از حافظه شاهدان عینی مراقبت کردتا احتمال خطای آنها به حداقل برسد؟

نام نویسنده
چگونه می‌توان از حافظه شاهدان عینی مراقبت کردتا احتمال خطای آنها به حداقل برسد؟

چگونه می‌توان از حافظه شاهدان عینی مراقبت کردتا احتمال خطای آنها به حداقل برسد؟

ادامه مطلب ...

آیا میدانید های حقوقی؟

نام نویسنده
آیا میدانید های حقوقی؟

آیا میدانید های حقوقی؟

ادامه مطلب ...

چگونگی اثبات ضرب و جرح در دعاوی خانوادگی

نام نویسنده
چگونگی اثبات ضرب و جرح در دعاوی خانوادگی

در قانون شیوه‌های مختلفی برای اثبات یک عمل مجرمانه وجود دارد. یکی از اولین و بدیهی‌ترین این شیوه‌ها اقرار است. اقرار یعنی وقتی فردی که از او شکایتی شده و متهم به انجام جرمی خاص است، در مقابل قاضی یا مامور نیروی انتظامی قرار گرفت، با زبان خودش اعتراف کند که جرمی را مرتکب شده و بعد هم اقرار خود را با امضا یا اثر انگشت تایید کند. دلایل و مدارک نیز شیوه دیگری برای اثبات جرم است. علم قاضی نیز از دیگر مواردی است که می‌تواند وقوع جرمی را اثبات کند. برخی پرونده‌ها که حساسیت بالایی دارند ممکن است قاضی از قسم نیز به عنوان یکی از شرایط اثبات بی‌گناهی یا گناهکار بودن فردی استفاده کند.

ادامه مطلب ...

سوال از شاهد طرف مقابل

نام نویسنده
سوال از شاهد طرف مقابل

سوال از شاهد طرف مقابل نهاد بسیار مهمی در آیین دادرسی نظام حقوقی کامن لو می باشد که در داوریهای بین المللی نیز تا حد قابل توجهی مقبولیت و کاربرد دارد. سوال از شاهد طرف مقابل همانگونه که تا حدودی از عنوان آن بر می آید , به معنای سوال وکیل یکی از طرفین دعوی از شاهد طرف دیگر در جلسه دادرسی است و در برابر اصطلاحات (سوال از شاهد شود) و (سوال مجدد از شاهد خود) استفاده می شود.

ادامه مطلب ...

کسب درآمد از شهادت کذب رواج یافته است

نام نویسنده
کسب درآمد از شهادت کذب رواج یافته است

شاهد با شهادت خود می‌تواند سرنوشت نهایی یک پرونده حقوقی و جزایی را تغییر دهد. شاهد وقتی در دادگاه حاضر می‌شود با بیان مشاهدات خود برای قاضی و هرآنچه که چشم‌ها و گوش‌هایش دیده و شنیده به نفع یکی و به زیان دیگری نقش مهمی را در رسیدن صاحب حق به حقوق قانونی‌اش عهده دارد. اما برای اینکه شهادت گواهان، مورد پذیرش قاضی قرار بگیرد آن‌ها باید افراد موجه و قابل اعتمادی باشند.

ادامه مطلب ...

شهادت غیرحضوری نباید مبنای حکم دادگاه قرار گیرد، حتی اگر ثبت رسمی شده باشد

نام نویسنده
شهادت غیرحضوری نباید مبنای حکم دادگاه قرار گیرد، حتی اگر ثبت رسمی شده باشد

یک وکیل دادگستری تاکید کرد: شهادت غیرحضوری نباید مبنای حکم دادگاه قرار گیرد، حتی اگر ثبت رسمی شده باشد

ادامه مطلب ...

یک لایحه گم شد-حمایت از شهود در بایگانی مجلس و قوه قضائیه

نام نویسنده
یک لایحه گم شد-حمایت از شهود در بایگانی مجلس و قوه قضائیه

حدود 7 سال قبل در برنامه چهارم توسعه قوه قضائیه مکلف شد تا لایحه ای با عنوان حمایت از شهود را تدوین کرده و به مجلس تقدیم کند. هر چند این لایحه تا حدودی تدوین شد ولی بعد از رسیدگی در مجلس هفتم یک مرتبه از دستور کار کنار رفت و مسکوت ماند. اما در حال حاضر نه مجلس هشتمی ها و نه مجلس نهمی ها خبری از وضعیت این لایحه مهم ندارند.

ادامه مطلب ...

شهادت در محضر دادگاه را جدی بگیریم

نام نویسنده
شهادت در محضر دادگاه را جدی بگیریم

شهادت کذب از جمله جرایم علیه اجرای عدالت قضایی و از موانع عدالت قضایی می‌باشد. شاهد که به دادگاه مراجعه می‌کند با اداء شهادت کذب نزد مقامات رسمی دادگاه موجبات تضییع حقوق افراد و جامعه را فراهم می‌نماید جدا از اینکه شهادت بنحو کذب از نظر شرعی حرام و اخلاقی مذموم است.

ادامه مطلب ...

بسته حقوقی برای کسانی که می‌خواهند حرفشان را در دادگاه به کرسی بنشانند-ابزارهای دفاعی در دعوای حقوقی

نام نویسنده
بسته حقوقی برای کسانی که می‌خواهند حرفشان را در دادگاه به کرسی بنشانند-ابزارهای دفاعی در دعوای حقوقی

در دعوای حقوقی زور بازو مشکل شما را رفع نخواهد کرد؛ باید برای دفاع از حقوقتان فکرتان را به کار بیندازید. ابزارهای دفاعی در دعاوی حقوقی محدود هستند؛ با این حال شما باید بهترین وسیله را انتخاب کنید و وارد کارزار شوید. اما این ابزارهای دفاعی چه هستند؟

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نه + = 14