موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
اسد علی امرایی موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
حمیدرضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری ومشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز 12 سال سابقه وکالت و 10 سال وکالت تخصصی  بانک صادرات و متخصص در دعاوی بانکی و موسسات مالی و اعتباری انجام دعاوی حقوقی به صورت گروهی در کلیه زمینه های حقوقی، ثبتی ، کیفری و خانوادگی
احسان عابدین وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
علی رمضانزاده  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز ،بیست سال سابقه کار قضایی و وکالت ،داشتن تجارب و تخصص در امور ملکی و اراضی و نیز مطالبات
محمد رضا مهرجو وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و دانشجوی دکتری حقوق خصوصی
سالار حسین منفرد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
سرور ثانی نژاد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
حسین احمدی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

فرزند خوانده ای با والدین جدیدش ازدواج نمی کند

ارسالی توسط گلرخ افقهی وکیل پایه یک دادگستری
فرزند خوانده ای با والدین جدیدش ازدواج نمی کند

حقوقدانان و منتقدان ماده ۲۷ طرح حمایت از کودکان بی‌سرپرست می‌گویند: این ماده به دنبال این است که ازدواج میان فرزندخوانده با والدین جدیدش را قانونی کند. هر چند این اقدام شرعی است ولی صحیح نیست. اما رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید: هیاهوی رسانه‌ای موجب این تفسیر شده است در حالی که در این ماده به صراحت گفته شده ازدواج در این خصوص ممنوع است.

 حقوقدانان و منتقدان ماده ۲۷ طرح حمایت از کودکان بی‌سرپرست می‌گویند: این ماده به دنبال این است که ازدواج میان فرزندخوانده با والدین جدیدش را قانونی کند. هر چند این اقدام شرعی است ولی صحیح نیست. اما رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید: هیاهوی رسانه‌ای موجب این تفسیر شده است در حالی که در این ماده به صراحت گفته شده ازدواج در این خصوص ممنوع است.

لایحه فرزندخواندگی؛ عنوانی است که این روز‌ها به جدال میان حقوقدانان، مجلس و شورای نگهبان تبدیل شده است. این لایحه پس از ۳۵ سال از قانون قبلی از سوی دولت، به مجلس تقدیم شد و در مجلس هشتم به تصویب رسید. ولی از آنجا که این لایحه با سه ایراد شرعی از سوی شورای نگهبان روبه‌رو شده بود، مجدداً به مجلس بازگشت که با اتمام مهلت مجلس هشتم، ادامه رسیدگی آن به مجلس نهم واگذار شد.

چند نکته در لایحه جدید فرزند خواندگی

بر اساس این گزارش منتقدان و صاحب نظران حقوقی در مورد طرح جدید فرزند خواندگی موارد خود را در ۵ بخش عنوان کرده‌اند:

۱- در قانون حمایت از کودکان بی‌سرپرست مصوب ۱۳۵۳، قواعدی که به موجب آن زوجین می‌توانند سرپرستی اطفال را تقاضا کنند بیان شده و در این قانون این مساله که رابطه این کودکان با پدر خوانده و مادر خوانده از نظر حقوقی و محرمیت چه خواهد بود، بحثی به میان نیامده است و صرفا در ماده ۱۱ اشاره کرده که وظایف و تکالیف سرپرستی طفل تحت سرپرستی از نظر نگاهداری، تربیت، نفقه و احترام، نظیر حقوق و تکالیف اولاد و پدر و مادر است.

۲- در لایحه جدید آمده است اگر پدرخوانده و مادرخوانده قصد داشته باشند مالی به فرزند خود تملیک کنند باید این اقدام را در زمان حیات خود انجام دهند؛ به عبارت دیگر رابطه فرزندخواندگی باعث وراثت نخواهد شد.

۳- همچنین در ماده ۱ قانون مربوط به حمایت از کودکان و نوجوانان آمده است «کل اشخاصی که به سن ۱۸ سال تمام هجری شمسی نرسیده‌اند از حمایت‌های مذکور در این قانون بهره‌مند می‌شوند.» بنابراین همه کسانی که زیر ۱۸ سال دارند از حمایت این قانون برخوردارند.

۴- اصلاح دیگر این بوده که در شناسنامه ذکر شود که طفل، فرزند خوانده است حال آنکه در ماده ۱۴ قانون ۱۳۵۳ خلاف این مطلب تصریح شده بود.

۵- از سوی دیگر در لاحیه جدید، سقف سنی فرزندانی که می‌توانند به فرزند‌خواندگی قبول شوند، افزایش یافته و از ۱۲ سال در قانون قدیم به سن رشد در این لایحه افزایش یافته است. با این اصلاح انجام شده تعداد کودکانی که می‌توانند تحت سرپرست یا فرزند خواندگی افراد واجد شرایط قرار گیرند، بیشتر می‌شود.

۶- به موجب قانون مدنی سن ازدواج در مورد دختران ۱۳ در مورد پسران ۱۵ سال تمام شمسی است و رابطه خویشاوندی میان فرزند خوانده و زن و مرد ولی وجود ندارد و ناچار از یکسو پدر خوانده و مادر خوانده با فرزندانی که برگزیده‌اند محرم نمی‌شوند و از دیگر سو نتیجه این عدم محرمیت این است که ازدواج آن‌ها با هم در صورتی که مانع دیگری وجود نداشته باشد خالی از اشکال است. به عبارت دیگر هم پدرخوانده شرعا مجاز است با دخترخوانده بیش از ۱۳ سال خود ازدواج کند و هم پسرخوانده می‌تواند اگر مادرخوانده‌اش به دلیلی فاقد موانع نکاح شده باشد با او ازدواج کند.

این مورد بسیار شفاف و از نظر شرعی درست است ولی در قانون ۱۳۳۵ عنوان نشده بود تا اینکه در اصلاح قانون این امر ابتدا ممنوع و بعد از ایراد شورای نگهبان به صراحت مجاز اعلام شد و به این ترتیب مساله‌ای که شاید مطرح نبود و کسی به آن توجه نداشت آشکار شد و مورد بحث قرار گرفت و بدون تردید باعث ایجاد آثار و عواقبی هم خواهد شد.

یک حقوقدان: اقدام مجلس در قانون فرزند خواندگی مفسده انگیز است

به گزارش ایلنا، این رسانه حالا به گفته منتقدان موضوع تاکید قانون بر امکان ازدواج پدرخوانده با فرزندخوانده دختر و همچنین همین ارتباط با مادرخوانده مورد بحث است.

نعمت احمدی حقوقدان می‌گوید: ازدواج با فرزندخوانده از لحاظ شرعی ایرادی ندارد اما مساله‌ای وجود دارد و آن این است که اصولا در فرزندخواندگی تفاوت سنی نامناسبی بین سرپرست و فرزندخوانده وجود دارد. این مساله جای تعجب دارد و باید پرسید آیا نمایندگان مجلس مساله دیگری نداشته‌اند که بیایند به این مساله دامن بزنند و باعث وهن اسلام شوند و مسلمانان را بدنام کنند.

این حقوقدان ادامه داد: اصلا نیاز نبود که به این موضوع پرداخته شود؛ زیرا پرداختن به این موضوع باعث بی‌احترامی به کشور و موجب وهن دین و ایجاد حرف و حدیث‌های گوناگون است. این چه تاسیسی است که ما به سرپرست بگوییم تو می‌توانی با فرزندخوانده ازدواج کنی؟ خود این مساله راه را باز می‌کند. به نظر من ورود مجلس به این موضوع و اینکه سرپرست می‌تواند با فرزندخوانده ازدواج کند یا نه مفسده‌انگیز است و اصلا این فکر، فکر باطلی است. به اعتقاد من در حال حاضر یک راه حل باقی مانده است و آن اینکه نمایندگان مجلس یا هیات دولت به صورت طرح یا لایحه، حذف این ماده را بخواهند؛ زیرا سکوت قانون درباره این مساله خیلی بهتر از بیان آن است.

مشاور وزیر دادگستری: برخی انتقاد‌ها صحیح نیست / برگزاری نشست علمی در مرجع ملی حقوق کودک

گفته‌های نعمت احمدی و برخی منتقدان در حالی است که مظفر الوندی مشاور وزیردادگستری و دبیر مرجع ملی حقوق کودک در گفتگو با این رسانه می‌گوید: این مواردی که برخی حقوقدانان مطرح می‌کنند صحیح نیست. اول اینکه این لایحه هنوز قانون نشده و دوم اینکه در لایحه نوشته شده است که ازدواج پدرخوانده و مادر خوانده با فرزند خواندگان ممنوع است مگر اینکه به اذن دادگاه و در شرایط خاصی باشد.

وی افزود: البته در برخی از مواد این لایحه ایراداتی وارد است. به عنوان نمونه در بخش وارد کردن نام فرزند خوانده در شناسنامه که اگر قانون سکوت می‌کرد بهتر بود.

دبیر مرجع ملی حقوق کودک اظهار داشت: البته جلسه علمی و تخصصی در این موضوع در مرجع ملی حقوق کودک در وزارت دادگستری برگزار خواهد شد تا در این مورد بحث و بررسی شود.

عضو هیئت رئیس مجلس: ازدواج با فرزند خوانده دستخوش هیاهوهای رسانه‌ای

سبحانی‌نیا عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته است: موضوع ازدواج با فرزندخوانده در حاشیه طرح حمایت از فرزندان بی‌سرپرست و بدسرپرست مطرح شد و هیاهویی که در حاشیه آن ایجاد شده متاثر از فضای تبلیغاتی خارجی است و هنوز به تصویب نرسیده است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: ازدواج فرزندخوانده با پدرخوانده غیراخلاقی است / اینقدر دامن نزنید!

موضوع چالش‌ها و انتقادات در مورد این لایحه را با عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس عنوان کردیم که در گفتگو با این رسانه گفت: من نمی‌دانم چرا رسانه‌ها و برخی حقوقدانان اینقدر موضوع را بزرگ کرده‌اند. کجای دنیا دیدید که که فرزند خوانده با پدرخوانده ازدواج کند و این کار غیر اخلاقی را ترویج کنند.

وی افزود: اولا این طرح است نه لایحه و دوم اینکه در این ماده ۲۷ به صراحت نشوته شده است که ازدواج فرزند خوانده با پدرخوانده و مادرخوانده ممنوع است و تبصره و ماده‌ای هم ندارد!

گزارش: سید هادی کسایی زاده

منبع : ایلنا

مطالب مرتبط

کودک آزاری

نام نویسنده
کودک آزاری

کودک آزاری

ادامه مطلب ...

موازین حقوقی فرزند‌خواندگی

نام نویسنده
موازین حقوقی فرزند‌خواندگی

موازین حقوقی فرزند‌خواندگی

ادامه مطلب ...

نقدی بر قوانین موجود درباره رفتار والدین با کودکان

نام نویسنده
نقدی بر قوانین موجود درباره رفتار والدین با کودکان

در مراحل زندگانی انسان، کودکی دورانی است لذت‌بخش، دوران بازیها، دورانی است که آدم‌ها در آن مقطع حیواناتی هستند که با هم متناسب و هماهنگ می‌باشند، همچنین دورانی است که بعضی‌ها آن را فلسفه زندگی نامیده‌اند و بعضی دیگر آن را مقدمه و زیربنای سایر مراحل زندگانی.

ادامه مطلب ...

بازنگری لایحه کودکان بد و بی سرپرست

نام نویسنده
بازنگری لایحه کودکان بد و بی سرپرست

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: 21 ایراد فقهی و حقوقی که شورای نگهبان بر لایحه کودکان بی سرپرست و بد سرپرست گرفته بود حل شد و این لایحه مورد بازنگری قرار گرفت.

ادامه مطلب ...

سایه شوم گدایان بر زندگی کودکان معصوم

نام نویسنده
سایه شوم گدایان بر زندگی کودکان معصوم

سوء استفاده‌های دلخراش گدایان از کودکان و حتی نوزادان به صحنه‌های رایج و متعارفی تبدیل شده که بینندگان این صحنه‌ها بیشتر از ندیدن آن در یک روز خاص تعجب می‌کنند.

ادامه مطلب ...

محکومیت نامادری سنگدل به 5 سال حبس و پرداخت بیش از دو دیه کامله

نام نویسنده
محکومیت نامادری سنگدل به 5 سال حبس و پرداخت بیش از دو دیه کامله

دادگاه تجدیدنظر استان کردستان، نامادری سنگدل سقزی را به اتهام کودک آزاری و ضرب و جرح دختر 7 ساله‌ی خانواده همسرش، به 5 سال حبس و پرداخت بیش از دو دیه کامله انسان محکوم کرده است.

ادامه مطلب ...

نقد و بررسی رای کیفری صادره علیه نامادری سنگدل سقزی، خرمشاهی: صدور این احکام در جلوگیری از تکرار کودک‌آزاری‌ها بی‌تاثیر است

نام نویسنده
نقد و بررسی رای کیفری صادره علیه نامادری سنگدل سقزی، خرمشاهی: صدور این احکام در جلوگیری از تکرار کودک‌آزاری‌ها بی‌تاثیر است

یک کارشناس حقوقی رای صادره برای نامادری سنگدل سقزی که دختر بچه 7 ساله خانواده شوهرش را به شدت مورد ضرب و جرح و شکنجه قرار داده بود را ناکافی در جلوگیری از تکرار کودک‌آزاری‌ها در آینده دانست و نسبت به افزایش آمار کودک‌آزاری، ابراز نگرانی کرد.

ادامه مطلب ...

باید‌ها و نباید‌های شرعی و قانونی حقوق کودکان

نام نویسنده
باید‌ها و نباید‌های شرعی و قانونی حقوق کودکان

قوانین موضوعه از آموزه‌های اسلامی درباره کودکان عقب افتاده‌اند؛ توانایی‌های انسان در طول دوران رشد یکسان نیست؛ در دوران کودکی و کهولت قدرت تحلیل می‌رود و همین دلیل در این دوران حمایت‌های قانونی برای انسان پیش‌بینی می‌شود. بیشتر این حمایت‌ها مربوط به دوران کودکی است؛ اما شاید جالب باشد که بدانید این حمایت‌ها نیز نتوانسته حق مطلب را ادا کند و آن گونه که در حقوق اسلامی به حقوق کودک توجه شده است، حقوق آنان را برآورده کند.

ادامه مطلب ...

بسته حقوقی برای آشنایی با حقوق کودکان در مقابل آزار، به کودک آزاری نه بگویید

نام نویسنده
بسته حقوقی برای آشنایی با حقوق کودکان در مقابل آزار، به کودک آزاری نه بگویید

به گزارش مرکز آمار ایران روزانه 20 مورد کودک آزاری به مراجع رسمی کشور گزارش می‌شود، البته بسیاری معتقدند که ابعاد واقعی پدیده کودک آزاری به دلیل نهان بودن در خانواده‌ها، قابل شناسایی نیست. برای آشنایی با قوانین پیشگیری و برخورد قانونگذار با این اتفاق ناخوشایند خواندن این گزارش را که در گفتوگو با «سید علی کاظمی» قاضی دادگستری و پژوهشگر حقوق کودکان تحریر شده است را به شما توصیه می‌کنیم.

ادامه مطلب ...

جایگاه ممتاز ایران در دفاع از حقوق کودکان

نام نویسنده
جایگاه ممتاز ایران در دفاع از حقوق کودکان

وزیر دادگستری در خصوص لایحه ازدواج سرپرست با فرزند خوانده، گفت: متأسفانه رسانه‌های خارجی نکات مثبت این قانون را نادیده گرفته‌اند و تنها بر روی نقاط ضعف آن مانور می‌دهند.

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
1 دیدگاه
تصویر کاربر ارکان

ارکان

1392-07-16
با سلام اظهارات دکتر نعمت احمدی مورد پذیرش جامعه می باشد به این دلیل که اخلاقاً وقتی پدر خوانده و مادر خوانده با فرزند خوانده ، همدیگر را پدر ، مادر ، پسرم و دخترم صدا می رنند چنین ازدواجی شرم آور است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

20 + دو =