انتقال سهم الشرکه شرکت با مسئولیت محدود

انتقال سهم الشرکه شرکت با مسئولیت محدود

انتقال سهم الشرکه به موجب ماده ١٠٢ ق.ت. سهم الشرکه نمی تواند به شکل اوراق تجارتی قابلانتقال اعم از با اسم یا بی اسم و غیره درآید همچنین این ماده انتقال سهم الشرکه رامنوط به رضایت عده ای از شرکا که لااقل سه ربع سرمایه متعلق به انها بوده واکثریتعددی را نیز داشته باشند کرده است و ماده ١٠٣ قانون مذکور انتقال سهم الشرکه را فقطاز طریق سند رسمی قابل قبول می داند. حال سئوال این است که آیا انتقال قهری هم بایدبا رضایت ٤/٣ شرکا باشد؟ به نظر می رسد که در چنین مواردی که غیر ارادی است هیچمنعی ندارد و شرط رعایت رضایت لازم الرعایه نمی باشد.

از انجا که نص صریحی در موردضمانت اجرای ماده ١٠٢ نداریم و منعی هم در انتقال بدون رضایت دیده نمی شود یعنیشرکا می توانند سهم الشرکه را حتی بدون رضایت منتقل کنند. آیا انتقال بدو رضایت چهاثر حقوقی می تواند داشته باشد؟ از مفهوم ماده چنین برمی آید که این گونه انتقالهافاقد اثر حقوقی می باشند. در مورد انتقال سهم الشرکه به دیگر شرکا هیچ گونه معنیوجود ندارد و نیاز به رضایت ٤/٣ سرمایه نیز نمی باشد(مجتبی افشار کارشناسی ارشدحقوق خصوصی دانشگاه علوم قضائی تهران)