دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
علی رمضانزاده  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز ،بیست سال سابقه کار قضایی و وکالت ،داشتن تجارب و تخصص در امور ملکی و اراضی و نیز مطالبات
آیلین محمدی رفیع وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی کانون وکلا دادگستری مرکز
حمید رضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی با 12 سال سابقه وکالت و هفت سال انجام امور تخصصی وکالت بانک صادرات و متخصص در دعاوی مربوط به امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری
طیبه برزگر وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز ،با بیش از 10 سال سابقه کار و وکیل بانکها و موسسات مالی و اعتباری و وکیل شرکتهای خصوصی

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

سوالات اختبار کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان-دوره بیستم

ارسالی توسط وکالت آنلاین وکیل پایه یک دادگستری
سوالات اختبار کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان-دوره بیستم

سوالات اختبار کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان-دوره بیستم

آئین دادرسی کیفری

پاسخ سئوالات خوانا و مستند و مستدل به قوانین و اصول حقوقی باشد.
از نگارش مطالب خارج از موضوع جدا خودداری نمائید.
از آنجائیکه فهم سئوال خود بخشی از امتحان است از سئوال کردن در جلسه خودداری نمائید.
استفاده از کتاب قانون در جلسه اختیار مجاز است ، مشروط به اینکه محشی نباشد.

بازرسی دادسرای عمومی اصفهان در حین تحقیق در خصوص شکایت بهروز از مسعود دائر بر خیانت در امانت با توجه به عدم دسترسی به متهم و لزوم ادامه تطبیق دستور بازرسی و تفتیش منزل وی را صادر می نماید. در حین بازرسی از منزل بسته ای کشف می شود و مشخص می گردد مقداری مواد مخدر از شیراز برای وی ارسال گردیده است مراتب صورتجلسه و به نظر بازپرس می رسد بازپرس در خصوص هر دو اتهام قرار وثیقه صادر و تحقیق خود را در خصوص خیانت در امانت و نیز مواد مخدر ادامه داده ، قرار مجرمیت علیه وی هر دو مورد صادر می کند رئیس دادگستری اصفهان به دلیل مواد امنیتی از دیوانعالی کشور می خواهد تا پرونده مواد مخدر جهت رسیدگی به دادگستری فارس ارسال گردد.
نهایتا در هر دو مورد دادگاه صالح مبادرت به صصدور رای نموده و مسعود بیست و پنج روز پس از ابلاغ قانونی اعتراض خود را تقدیم می دارد.

اکنون به سواللات زیر پاسخ دهید:
1-    اقدام بازپذس در شروع و ادامه تحقیق نسبت ه مواد مخدر مکشوفه صحیح است یا خیر ؟ چرا ؟
2-    صدور قرار وثیقه در خصوص اتهام انتسابی چه وضعیتی دارد ؟ چرا ؟
3-    نظر شما در خصوص تقاضای رئیس دادگستری اصفهان در رسیدگی به پرونده در استان فارس چیست ؟چرا ؟
4-    بدون در نظر گرفتن تقاضای رویش دادگستری اصفهان مرجع صالح برای رسیدگی به اتهامات مسعود را مشخص کنید؟
5-    عنوان اعتراض مسعود به آراء صادره چیست ؟ ( واخواهی تجدید نظر خواهی ) ؟ چرا ؟
6-    چنانچه « مسعود افسر نظامی بعنوان ضابط دادگستری » یا از « نمایندگان مجلس شورای اسلامی » باشد رد صلاحیت مرجع رسیدگی تغییری حاصل می شود ؟ چرا ؟
7-    چنانچه پس از رسیدگی به اعتراض و قطعیت حکم ، مسعود مدعی شود که دادگاه صادر کننده حکم قطعی در رسیدگی و صدو حکم به رضایت ضشاکی توجگه نکرده است مورد از موارد اعاده دادرسی خواهد بود یا خیر ؟ چرا ؟
8-    چنانچه مسعود علاوه بر اتهامات یاد شده به اتهام قتل نیز متهم باشد ، مرجع رسیدگی به اتهامات وی چه مرجعی خواهد بود ؟ چرا ؟

امور حسبی  

1- پاسخ سئوالات خوانا و مستند و مستدل به قوانین و اصول حقوقی باشد.
2- از نگارش مطالب خارج از موضوع جدا خودداری نمائید.
3- از آنجائیکه فهم سئوال خود بخشی از امتحان است از سئوال کردن در جلسه خودداری نمائید.
4- استفاده از کتاب قانون در جلسه اختیار مجاز است ، مشروط به اینکه محشی نباشد.
علی در اثر تصادف  فوت و وراث حین الفوت وی منحصر به پدر به نام محمد و یک همسر دائم به نام فاطمه و دو فرزند به نام سارا 7 ساله و محمود 19 ساله می باشد. ما ترک وی ( پس از کسر حقوق و دیون ) شامل : شش دانگ یک باب آپارتمان 140 متر مربعی به شماره پلاک 1/301 واقع رد بخش 2 ثبت شاهین شهر و 4 قطعه فرش دستیافت می باشد.
باتوجه به فروض مسئله به سوالات زیر مستندا پاسخ دهید:

1-    آیا وراث علی می توانند با توافق ما ترک را بین خود تقسیم نمایند ؟ 0 2 نمره )
2-    اگر ماترک علی منحصر به یک باب آپارتمان مذکور باشد و محمود جهت درخواست تقسیم ماترک به شما مراجعه نماید چه اقدام یا اققداماتی و در کدام مرجع معمول می دارید ؟ ( 3 نمره )
3-    علی از بیمه عمر استفاده می نموده ؛ حق بیمه ناشی ا فوت مشارالیه ، چگونه بین وراثش تقسیم یم گردد ؟ (2نمره )
4-    علی قبل از فوت ، فرهاد را بعنوان وصب بر سارا منصوب و معین کرده است .

فرهاد پس ا مراسم هفت علی و از جهت پرداخت هزینه های مراسم سوگواری و تامین هزینه زندگی سارا اقدام به فروش سهم الارث سارا از آپارتمان موصوف ( با لحاظ غبطه و مصلحت نامبرده ) نموده است. معامله یاد شده چه وضعیتی دارد ؟ ( 3 نمره )

  حقوق جزاء

پاسخ سئوالات خوانا و مستند و مستدل به قوانین و اصول حقوقی باشد.
از نگارش مطالب خارج از موضوع جدا خودداری نمائید.
از آنجائیکه فهم سئوال خود بخشی از امتحان است از سئوال کردن در جلسه خودداری نمائید.
استفاده از کتاب قانون در جلسه اختیار مجاز است ، مشروط به اینکه محشی نباشد.

مساله اول : احمد ظرف آبی را به گمان اینکه زهر مهلک است در اختیار شاگرد خود قرار داده و به او دستور می  دهد که آنرا به علی بخوراند. شاگرد نیز با تذکر جدی این نکته به علی که ظرف حاوی زهر مهلک است از علی می خواهد که انرا بنوشد. علی که از نظر روخی کاملا در تشویش و نگرانی قرار گرفته است ، بخاطر ترس فراوانی که از احمد دارد مایع درون ظرف را بعنوان زهر می نوشد و بر اثر نوشیدن زهر از هوش رفته ، فوت می نماید.
چنانچه پزشک قانونی مرگ را ناشی از آثار روانی وارد بر علی مبنی بر تصور زهر بودن مایع ، اعلام نماید مسئولیت این مرگ را از حیث مباشرت و تسبیی و میزان مسئولیت هر یک بیان کید. ( 5 نمره )

مساله دوم : منوچهر کاررت سوخت هوشنگ ررا که در پمپ بنزین جا مانده است ، برداشته و سپس با کارت او اقدام به سوخت گیری جهت خودروی خویش می نماید. پاسخ دهید : ( 5 نمره )
اولا: اقدام منوچهر دارای عنوان جزائی است یا خیر ؟
ثانیا: چنانچه عمل وی را جرم می دانید ، تحت چه عنوانی از عناوین جزائی و مستند به کدام قانون فعل او را مستوجب مجازات می دانید؟

مساله سوم : حمید که متصدی امور کامپیوتر یکی از سازمانهای دولتی است در مقام اعتراض به رئیس اداره خود ، عالما عمدا اقدام به محو نمودن برنامه ها و اطلاعات موجود درر دیسکت کامپیوتر می نماید. پاسخ دهید: ( 5 نمره)
اولا: عمل نامبرده جرم است یا مسئولیت مدنی دارد.
ثانیا : چنانچه عمل نامبرده را جرم بدانید مستند قانونی آنا بیان نمایید.

مساله چهارم : مرتضی که کارمند بانک و عصرها نیز با قرض الحسنه همکاری می نماید و به منظور رساندن گزارش وضعیت نظامی کشور به بیگانگان نیا مالی دارد ، مبالغ مزبور را ا طریق وجوهی که از بانک و قرض الحسنه در  اختیار اوست تامین و اخبار را به خارج ارسال می نماید. گزارش مزبور قبل از صوصل به بیگانگان کشف و مرتضی دستگیر شده و در حین رسیدگی رضایت قرض الحسنه را جلب می نماید.
اتهامات مرتضی و امکان برخورداری از تخقیق باتوجه به ججلب رضایت شاکمی را بررسی فرمائید. (5نمره )

  حقوق ثبت  

1- پاسخ سئوالات خوانا و مستند و مستدل به قوانین و اصول حقوقی باشد.
2- از نگارش مطالب خارج از موضوع جدا خودداری نمائید.
3- از آنجائیکه فهم سئوال خود بخشی از امتحان است از سئوال کردن در جلسه خودداری نمائید.
4- استفاده از کتاب قانون در جلسه اختیار مجاز است ، مشروط به اینکه محشی نباشد.

1- احمد و علی نسبت به ثبت بک قطعه زمین به مساحت 1000 متر مربع اقدام کرده اند . سهم هریک از احمد و علی به تتیب 2 دانگ و 4 دانگ می باشد. پس از تحدید حدود ملک موصوف احمد فوت می کند. ورثه احمد عبارتند از : سه فرزند به نام های بهنام 8 ساله ، بهروز 18 ساله و زهره 25 ساله . مستندا و مستدلا بیان نمائید:

1- چنانچه علی قصد افراز ملک مشاعی مزبور را داشته باشد به چه مرجعی باید مراجعه کند و در فرضی که ورثه احمد فقط پدر و مادر وی باشند مرجع صالح کدام است ؟ ( 4 نمره )
2- آیا اعتراض شخص ثالث در خثوث ملک توقیف شده ای که دارای سند رسمی می باشد با استناد به سند عادی ، قابل پذیرش است یا خیر ؟ به چه دلیل ؟ ( 3 نمره )
3- در اجرای اسناد ذمه ای یا وثیقه چنانچه در جلسه مزایده مال بازداشتی یا مورد وثیقه ، خریدار پیدا نکند مستندا پاسخ دهید:

الف: امکان تجدید جلسه مزایده وجود دارد یا خیر ؟ به چه دلیل ؟ ( 5/1 نمره )
ب: چنانچه پاسخ منفی باشد چه راهکاری پیشنهاد می کنید تا بستانکار طلبش را وصول کند ؟ ( 5/1 نمره )

  آئین دادرسی مدنی

پاسخ سئوالات خوانا و مستند و مستدل به قوانین و اصول حقوقی باشد.
از نگارش مطالب خارج از موضوع جدا خودداری نمائید.
از آنجائیکه فهم سئوال خود بخشی از امتحان است از سئوال کردن در جلسه خودداری نمائید.
استفاده از کتاب قانون در جلسه اختیار مجاز است ، مشروط به اینکه محشی نباشد.

مساله اول :
خانم فریبا به استناد یک برگ مبایعه نامه عادی مورخه 27/9/87 مشعر بر خرید یک دستکاه آپارتمان واقع در اصفهان از آقای فرهاد ، بر علیه وی دادخواستی به محاکم حقوقی اصفهان تقدیم و به درخواست ائو با تودیع خسارت احتمالی ، دادگاه آپارتمان موصوف را تا ختم رسیدگی از هر گونه نقل و انتقالا ممنوع اعلام نموده است. در جلسه اول رسیدگی مورخه 21/4/88 ، فرهاد با ادعای فسخ این مبایعه نامه به دادنامه قطعی شماره 414- مورخه 11/2/88 صادره از شعبه هم عرض دیگر استناد می نماید که بر علیه او و به نفع اسدالله که این آپارتمان را در تاریخ 25/11/87 از فرهاد خریده است صادر و در آن دادنامه فرهاد ملزم به انتقال رسمی آپارتمان موصوف به اسداله گردیده است.

به سوالات زیر بطور مستدل و مستند پاسخ دهید:
1-    وکیل فریبا در قبال دفاع موصوف چه دفاع یا اقدام حقوقی در جلسه دادگاه خواهد داد. ( 4 نمره )
2-    چنانچه بهر دلیل دادگاه قرار عدم استماع دعوی فریبا ا صادر نماید امکان مطالبه خسارت از محل وجوه تودیع شده یا هر محل دیگر را در دو حالت « دستور موقت » و « تامین خواسته » بررسی نمائید. ( 3 نمره )
3-    چنانچه دادگاه در ماهیت ، فریبا را محکوم نماید و این حکم قطعی و نهایی شود امکان مطالبه خسارت و اینکه چه کسی می تواند مدعی این خسارت شود و محل پرداخت این خسارت را مجددا بررسی نمائید. ( 3 نمره )

مساله دوم :
رضا که ساکن تهران است یک باب منزل مسکونی خود را در اصفهان را بموجب قولنامه تنظیمی د کرج به شهرام که دلال معاملات ملکی فروخته و نامبرده نیز آنرا بموجب قولنامه عادی دیگری که د شهرستان تنظیم گردیده به صادق فروخته است. رضا در آخرین محل اقامت خود در تهران فوت کرده و شهرام با اطلاع از فوت رضا قبل از تقسیم ترکه وی دعوائی مبنی ر الزام به انتقال و خلع ید علیه وراث وی طرح و ضمن آن تقاضای اعسار از پرداخت هزینه دادرسی می نماید. در جلسه رسیدگی ورثه ضا مدعی جعلیت مستند عادی شهرام شده و دادگاه جهت رسیدگی اصالت سند قرار کارشناسی صادر می نماید و هیات کارشناسان به مجعولیت سند اظهار عقیده کرده اند. قبل از صدور حکم نسبت به دعوی مطروحه ، راجع به همان سند در دادسرا ، کارشناس به اصالت سند مورد بحث نظر داده و قرار منع پیگرد از ناحیه بازپرس صادر شده است. این قرار پس از قطعیت توسط شهرام به دادگاه حقوقی ارائه شده است.

1-    دادگاه صالح جهت رسیدگی به دعوی کدام دستگاه است ( 2 نمره )
2-    آیا خواسته الزام به انتقال خلع سد در این دعوی بصورت همزمان صحیح است. در صورت منفی بودن پاسخ ، عنوان صحیح خواسته را بیان کنید. ( 2 نمره )
3-    در صورتیکه خواهان بخواهد نقل و انتقال ملک موضوع دعوی را متوقف نماید از چه طریقی امکان پذیر است ؟ ( 2 نمره )
4-    دادگاه در خصوص دعوی اعسار شهرام چه تصمیمی خواهد گرفت ؟ ( 1 نمره )
5-    در صورتیکه صادق در حین رسیدگی از طرح دعوی شهرام علیه ورثه رضا مطلع شود و به شما مراجعه کگند چه اقدامی برای وی انجام می دهید ؟ ( 1 نمره )
6-    آیا تصمیم دادسرا در رسیدگی و اتخاذ تصمیم دادگاه حقوقی موثر خواهد بود ؟ با استدلال پاسخ دهید. ( 3 نمره )

حقوق مدنی

پاسخ سئوالات خوانا و مستند و مستدل به قوانین و اصول حقوقی باشد.
از نگارش مطالب خارج از موضوع جدا خودداری نمائید.
از آنجائیکه فهم سئوال خود بخشی از امتحان است از سئوال کردن در جلسه خودداری نمائید.
استفاده از کتاب قانون در جلسه اختیار مجاز است ، مشروط به اینکه محشی نباشد.

امیر و حسین در تاریخ 30/6/1355 دو پلاک ثبتی 1/14 واقع در بخش 5 اصفهان که به صورت یک منزل مسکونی دو طبقه می باشد و پلاک ثبتی 2/14 واقع رد بخش 5 اصفهان که به صورت دو باب مغازه 100متری بوده را به مبلغ 000/000/100 تومان ( نقد و نسیه ) از منوچهر خریداری نموده اند مشروط به اینکه مبلغ 000/000/50 تومان هنگام معامله و 000/000/50 تومان را درل 30/6/1365 و در هنگام تنیم سند رسمی بپردازند در غیر اینصورت بایع حق فسخ معامله را داشته باشد در همان تاریخ پلاک مورد معامله تحویل خریداران می شود.
خریداران بلافاصله یک باب مغازه را به مدت 10 سال شمسی به رضا برای شغل لباس فروشی از قرار ماهیانه مبلغ 000/50 تومان اجاره و کل اجاره بها را نقدا دریافت می نمایند و همچنن سرقفلی ی ک باب مغازه دیگر را به دوست خودشان پرویز به مبلغ 000/000/20 تومان واگذار نموده اند و در قراردادهای اجاره حق واگذاری به غیر سلب گردیده است.
منوچهر به شما مراجعه می نماید و اظهار می نماید که خریداران از پرداخت باقی مانده ثمن معامله از 30/5/65 تاکنون امتناع وریده اند و من نیز متوجه شده ام که پلاک ثبتی 1/14 باتوجه به سوابق ثبتی موقوفه بوده است و با مراجعه به اداره اوقاف و اجاره بهای هر سه ساله را تا کنون پرداخت نموده ام .
مستاجرین دو باب مغازه با توافق همدیگر پس از گذشت 20 سال یعنی در سال 1375 بخش از دیوار مشترک د و باب مغازه را تخری و بصورت یک فروشگاه بزرگ استفاده و از پرداخت اجاره بها نیز امتناع می نمایند.

بنا به صورت مسئله فوق به سوالات زیر پاسخ دهید.
1-    اگر شما وکیل اداره اوقفا باشید چه اقدامی می کنید؟ 0 4 نمره )
2-    اگر وکیل منوچهر ( فروشنده ) باشید چه اقدامی می کنید ؟ ( 4 نمره )
3-    خریداران چه حقوقی را برابر قانون دارند ؟ ( 4 نمره )
4-    اگر امیر به شما مراجعه نماید و قصد تقسیم مال مشترک را داشته باشد چه اقدامی برای وی انجام می دهید؟ ( 4 نمره )
5-    اگر ایر و حسین قصد تخلیه عین مستاجره را داشته باشند چه اقدامی می نمائید؟ ( 4 نمره )

حقوق تجارت

1- پاسخ سئوالات خوانا و مستند و مستدل به قوانین و اصول حقوقی باشد.
2- از نگارش مطالب خارج از موضوع جدا خودداری نمائید.
3- از آنجائیکه فهم سئوال خود بخشی از امتحان است از سئوال کردن در جلسه خودداری نمائید.
4- استفاده از کتاب قانون در جلسه اختیار مجاز است ، مشروط به اینکه محشی نباشد.

1- چند شخص حقیقی و حقوقی قصد دارند دانشگاه غیر انتفاعی تاسیس نمایند به نظر شما با توجه به موازین قاهنونی و تفاسیر حقوقی کدامیک از انواع شرکت ها ( سهامی ، تضامنی ، مختلط ، و نسبی ) برای سازمان دهی فعالیت آنها مناسب است ؟ چرا ؟
2- مدیر عامل شرکت « پرتو» که منفردا از سوی هیات مدیره اختیار انجام معامله را داشته است به جنون مبتلا می شود و در همین دوران چند فقره معامله انجام می دهد که دو فقره از آنها داخل در موضوع شرکت و دئ فقره از آنها خارج از موضوع شرکت است. وضعیت حقوقی معاملات مذکور را بررسی نمائید.
3- الف: محسن به شما مراجعه کرده و اظهار  می دارد که عضو یک شرکت تعاونی تولیدی است و هیات مدیره آن علیرغم گذشت مدت مدیریت مدیران ، ا ز دعوت مجمع عمومی جهت انتخاب هیات مدیره جدید استنکاف می ورزند چه اقدام قانونی در  راستای تحقق خواسته نامبرده پیشنهاد می کنید.
ب: آیا شخص محجور می تواند عضو شرکت تعاونی باشد.
4-    رضا چکی را جهت وصول ، ظهر نویسی و به اسداله تسلیم کرده است آیا اسداله امکان ظهر نویسی مجدد ان را دارد ؟ چه نوع ظهر نویسی ؟
5-    تحت چه شرایطی دارنده برات می تواند پرداخت وجه برات را به غیر از نوع پولی که در آن منعکس است تقاضا کند ؟

 


مطالب مرتبط

آگهی آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانونهای وکلای دادگستری ایران سال 1389

نام نویسنده
آگهی آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانونهای وکلای دادگستری ایران سال 1389

آگهی آزمون پذیرش متقاضیان پروانه کارآموزی وکالت کانونهای وکلای دادگستری ایران سال 1389

ادامه مطلب ...

سوالات و پاسخنامه آزمون کارآموزی سال 1389

نام نویسنده
سوالات و پاسخنامه آزمون کارآموزی سال 1389

سوالات و پاسخنامه آزمون کارآموزی سال 1389

ادامه مطلب ...

اعلام نتایج آزمون ورودی کارآموزی وکالت سال 1390

نام نویسنده
اعلام نتایج آزمون ورودی کارآموزی وکالت سال 1390

اعلام نتایج آزمون ورودی کارآموزی وکالت سال 1390

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه