موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
اسد علی امرایی موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
حمیدرضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری ومشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز 12 سال سابقه وکالت و 10 سال وکالت تخصصی  بانک صادرات و متخصص در دعاوی بانکی و موسسات مالی و اعتباری انجام دعاوی حقوقی به صورت گروهی در کلیه زمینه های حقوقی، ثبتی ، کیفری و خانوادگی
علی رمضانزاده  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز ،بیست سال سابقه کار قضایی و وکالت ،داشتن تجارب و تخصص در امور ملکی و اراضی و نیز مطالبات
حسین احمدی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
دکتر نغمه فرهود  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز، وکالت در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری (خانواده،ملکی ،ثبتی،چک،دعاوی مربوط به شهرداری و اصل 49و...) قبول وکالت ایرانیان مقیم خارج کشور
محمد رضا مهرجو وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و دانشجوی دکتری حقوق خصوصی
اسدعلی امرایی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای مرکز
حمید رضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی با 12 سال سابقه وکالت و هفت سال انجام امور تخصصی وکالت بانک صادرات و متخصص در دعاوی مربوط به امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

سوالات حقوق کیفری آزمون کتبی اختبار آبان ماه 1389

ارسالی توسط وکالت آنلاین وکیل پایه یک دادگستری
سوالات حقوق کیفری آزمون کتبی اختبار آبان ماه 1389

سوالات حقوق کیفری آزمون کتبی اختبار آبان ماه 1389

بسمه تعالی
سوالات حقوق کیفری اختبار کارآموزان
دوره دوم کانون وکلای دادگستری استان بوشهر – آبان ماه ۱۳۸۹
وقت : ۴:۳۰ ساعت

۱-        در سال ۱۳۸۵ حسن ، باقر را با شلیک سلاح جنگی به قتل می رساند . متهم ادعا می کند که درصدد شلیک تیرهوایی در مقام دفاع بوده وبه طور تصادفی به باقر اصابت نموده است . دادسرای محل پس از انجام تحقیقات مقدماتی وجلب نظر کارشناس با عنایت به صدور قرار مجرمیت از ناحیه بازپرس کیفرخواست علیه باقر مبتنی بر قتل عمد را صادر می کند . با طرح پرونده در دادگاه کیفری ادعای وی در دفاع مشروع پذیرفته نشده وحکم به قصاص نفس باقر صادر می شود . دراثر تجدید نظرخواهی وکیل محکوم علیه پرونده به شعبه هفدهم دیوان عالی کشور ارجاع می گردد . شعبه مذکور با استدلال بر اینکه هر چند شرایط دفاع کاملاً مهیا نبوده معذلک متهم استحقاق قصاص را ندارد وباید به اولیاء دم مقتول دیه بپردازد حکم را نقض می کند وپرونده به شعبه دیگر دادگاه کیفری ارجاع می گردد . قبل از ابلاغ حکم دیوان عالی کشور به وکیل یا اولیاء دم ، برادر باقر به همراه دیگر برادرش با مشاهده حسن در نقطه ای از شهر ، وی با شلیک چند گلوله می کشد .

الف ) نظر خود را نسبت به رای دیوان عالی کشور بیان نمایید . (۳نمره)

ب) آیا وکالت دو برادر مرحوم باقر را می پذیرید ؟ اتهام وارده به هرکدام چیست؟ با تفکیک اتهام هرکدام دفاع شما در قبال آن اتهام ها چگونه است ؟ (۳نمره)

۲- آقای شهرابی کارمند دانشگاه در بوشهر خدمت می کند به خاطر بعد مسافت وفقدان وسیله نقلیه روزانه قادر به بازگشت به منزل نیست و در پایان هفته به منزلش مراجعت می کند . در یکی از روزهای پایان هفته به منزل رجوع کرده همسرش را با مردی اجنبی دیده ومرد اجنبی را می کشد . در پی این حادثه همسر ظهرابی به اتهام زنای محصنه تحت تعقیب قرار می گیرید .(۴نمره)

الف) تحقیقات مقدماتی باید در کدام مرجع صورت گیرد ؟ (با ذکر مواد قانونی)
ب) متهمه (همسرآقای ظهرابی) در دادگاه ودر جلسات رسمی اقرار به ارتکاب جرم به دفعات لازم نموده که شوهرش در محل کار بوده است . آیا وکالت او را می پذیرید ؟ پاسخ خود را به طور مستدل مرقوم فرمایید .
ج) به نظر شما چه ایرادی در باب ادله اثباتی جرم به مقررات قانونی وارد است ؟ (۴نمره)

۳- رضا در حال تعقیب حسین بوده که از منزل وی جواهرآلات همسرش را دزدیده بوده است . تقی که در فاصله چندقدمی حسین بوده است در اثر تقاضای رضا حسین را متوقف می کند ودر همان حال رضا از نزدیک با کلت کمری به طرف حسین شلیک می کند وحسین کشته می شود .
الف) اتهام رضا وتقی به نظر شما چیست ؟ ( با ذکر مواد قانونی استدلال نمایید . ب ) وکالت کدام یک از دونفر (رضا یا تقی) را می پذیرید ؟ با ذکر مواد قانونی پاسخ دهید . (۴ نمره)
۴- حسن شیرکانی تبعه ایران در خارج از ایران یک فقره چک بانک سپه شعبه دبی به مبلغ دو هزار درهم در وجه حسین خواجه احمدی صادر کرده است حسین خواجه احمدی چک را به بانک محال علیه ارایه می دهد وبه خاطر فقدان موجودی گواهی عدم پرداخت صادر می شود . دارنده چک در اثر تعقیب شیرکانی متوجه می گردد که صادرکننده چک به شهر اصفهان اقامتگاه دایمی خود مسافرت نموده است . اکنون دارنده چک به شما مراجعه نموده است .
الف) آیا وکالت ایشان را می پذیرید ؟
ب) باذکر دلایل ومستندان اعلام نمایید چه دادگاهی صالح به رسیدگی است ؟ (۳نمره)

۵- سهراب به موجب وکالت نامه رسمی به الماس وتیمور در فروش یک دستگاه اتومبیل پژو ۴۰۵ خویش را به هر شخصی وبه هر شرط وهر مبلغی می دهد دو وکیل مذکور استناد وکالت نامه مورد معامله را به مبلغ ۱۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال می فروشند وثمن اتومبیل را دریافت می کنند . سهراب بدون هیچ توجیهی مبلغ ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال از ثمن معامله را که نزدش بوده به سهراب مسترد نمی کند وآقای تیمور هم با استناد به قرارداد عادی که هنوز اختلاف ناشی از حق الوکاله با سهراب دارد از استرداد ده میلیون ریال خودداری می کند ولیکن مبلغ باقی مانده ۴۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال از ثمن را به موکل مسترد می دارد . اکنون سهراب برای هردو اظهار نامه رسمی فرستاده که ظرف هفت روز از دریافت اظهارنامه وجوه ثمن خودر را به وی مستر کنند . با انقضای هفت روز از ابلاغ اظهارنامه وعدم دریافت هیچ گونه پاسخی سهراب به شما مراجعه کرده است تا هر دو وکیل را به خاطر استرداد ثمن معامله تحت پیگرد کیفری قرار دهید .

الف) آیا هر دو وکیل مرتکب جرم شده اند ؟
ب) اگر قایل به تفصیل وتفکیک هستید با ذکرمواد قانونی به طور مستدل توضیح دهید عمل کدام یک واجد عنوان مجرمانه است ؟ (۴نمره)

۶- امید که در گناوه ساکن است از ارسلان می خواهد که برای رهایی از چنگال طلبکاران وپرداخت دیون ، فرزند احمد را در بوشهر برباید وبه گناوه بیاورد ارسالان با کمک فرزندش رهام که ۱۷ ساله است در راه مدرسه در بوشهر فرزند احمد را ربوده وسوار بر اتومبیل می نماید . درمحل ایست بازرسی بوشهر ، مامورین درصدد توقف اتومبیل به رانندگی ارسلان می شوند . ارسلان به خاطر نداشتن گواهینامه رانندگی باسرعت از جلو مامورین می گذرد لیکن با طی مسیر کوتاهی توسط مامورین بالا جبار وادار به توقف می گردد . در بازرسی بدنی از ارسلان یک قبضه سلاح کلاشنکف واز رهام یک قبضه کلت کمری کشف می شود . طفل مذکور در حالی که در داخل اتومبیل سرش به بدنه اتومبیل خورده وزخمی شده است اظهار می دارد که ربوده شده است پدر طفل از هرسه نفرشاکی می شود . در جریان تحقیقات معلوم می شود که اتومبیل مورد استفاده ارسلان یک ماه قبل در کنار خیابان در شهر کنگان بوده توسط ارسلان سرقت شده است .

الف) با ذکر مواد قانونی اتهامات منتسب به هر کدام از سه نفر را نام ببرید .
ب) با استناد به قواعد حقوقی ومواد قانونی در باب صلاحیت دادگاههای کیفری اتهام یا اتهامات هرکدام درکدام دادگاه بدوی قابل رسیدگی است ؟ (۳نمره)
۷- شهلا به خاطر اختلافات با شوهرش ، در غذای او سم ریخته وشوهرش در اثر مسمومیت فوت می کند . تنها ولی دم مقتول ، فرزندش سمیرا است که صغیر می باشد . دادگاه برادر کبیر مقتول را به سمت قیم تعیین می نماید وقیم درخواست تعقیب وقصاص شهلا را نموده است . شهلا در دادگاه اعتراق به قتل شوهرش نموده وحکم قصاص وی صادر می گردد . وکیل شهلا از حکم صادره درخواست تجدید نظر می کند . شعبه دیوان استدلال می کند که قاتل ما در صغیر است ومعلوم نیست که قصاص مادر با غبطه صغیرسازگار باشد حکم را نقض می کند . دادگاه هم عرض نیز به درخواست قیم حکم به قصاص می دهد وعلاوه بر آن ، قاتل را از لحاظ بیم تجری به ۶ سال حبس محکوم می نماید . وکیل شهلا از این حکم تجدید نظر خواهی می کند. به نظر شما ایرادات عمده برحکم دادگاه اول – دیوان عالی کشور ودادگاه هم عرض چیست ؟

اگر دیوان عالی کشور استدلال دادگاه همعرض را نپذیرد باید چه کار کند؟با استناد به مواد قانونی پاسخ دهید .(۳نمره)
۸- انباردار یک شرکت دولتی مقداری از وسایل انبار را در اختیار علیرضا که راننده شرکت است قرارداده وآن راننده آن را در بازار آزاد می فروشد . حمید که کارمند آن شرکت است وخارج از شرکت در حال احداث ساختمانی است با علم واطلاع که وسایل متعلق به شرکت دولتی است ، مقداری از وسایل شرکت را از علیرضا با قیمت نازل خریداری می نماید . با کشف جرم توسط اداره اطلاعات ، پرونده در دادسرا تشکیل وتحقیقات مقدماتی صورت می پذیرد . اتهام انباردار شرکت وعلیرضا راننده شرکت چیست؟ آیا حمید مرتکب جرمی شده است ؟ با ذکر دلیل ومستندات قانونی پاسخ دهید ونوع جرایم آنها را معلوم کنید .(۴نمره)

۹- خانم مینا به طبیب مراجعه می کند وطبیب تشخیص میدهد که با ادامه وضعیت حاملگی ، جان مینا درخطر است . کمیسیون پزشکی نیز نظر طبیب معالج مینا را تایید می کند . شوهر مینا در زمان عمل سقط جنین غائب بوده است ورضایت خود را برای معالجه اعلام نکرده است . اکنون اطلاع پیدا کرده وعلیه همشرش و پزشک جراح شکایتی در این خصوص مطرح نموده است . دادگاه نیز حکم به پرداخت دیه علیه مینا وپزشک جراح صادر کرده است .
الف) مبنای صدور حکم دادگاه به پرداخت دیه چیست ؟
ب) با ذکر مواد استنادی پاسخ دهید حکم را نسبت به هردو نفر قانونی وعادلانه می دانید؟(۳نمره)

۱۰- آذرپور مستخدم منزل آقای صدر در شهر اصفهان است . آقای صدر صبحگاه برای کار اداری از منزلش خارج می شود . درغیاب صاحب خانه ، آذرپور چندفقره از تراول چک آقای صدر جمعاً به ارزش ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال را از جیب کتش بر می دارد . آقای صدر به مستخدم منزل مشکوک می شود وبا طرح شکایت در دادسرا ، آذرپور اعتراف به برداشتن تراول چکها می کند . اکنون نسبت به نوع جرم بین بازپرس ودادستان اختلاف است . بازپرس عمل مجرمانه را سرقت می داند ودادستان آن را خیانت در امانت .

الف) به نظر شما از نظر مقررات قانونی در این خصوص چه گونه حل اختلاف می شود ؟ بااستناد به مواد قانونی پاسخ دهید .
ب) درکیفرخواست دادسرا نوع اتهام با استناد به کدام ماده قانونی باید ذکرگردد وبا این ترتیب توضیح دهید که چرا قانونگذار عمل مجرمانه را این چنین توصیف کرده است؟(۳نمره)

۱۱- رئیس کلانتری به یکی از مامورین خود دستور می دهد تا حسین تاجیک را مورد ضرب وشتم قرار دهد تا اقرار به جرم کلاهبرداری از وی اخذ کند . در جریان ضرب وشتم توسط مامور کلانتری ، حسین تاجیک دستش می شکند و از ناحیه سر مجروح می شود . علاوه بر این حسین تاجیک برای جلوگیری از ضرب وشت بیشتر ، مبلغ ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مامور پول می دهد .

الف ) رئیس کلانتری مرتکب چه جرمی شده است
ب) مامور کلانتری مرتکب چه جرایمی شده است ؟ در هردو مورد با استناد به مواد قانونی نظر خود رابنویسید .
ج) چرا عمل حسین تاجیک در پرداخت وجه را مجرمانه نمی دانید ؟(۴نمره)

۱۲- احسان ضرغامی در دادگاه انقلاب تهران به اتهام تبلیغ علیه نظام محاکمه می شود . به دستور دادگاه ، حضور دارند واخبار تهیه می کنند . ضرغامی که با سپردن وثیقه آزاد است ، به دفتر وکالت شما مراجعه می کند واظهار می دارد انتشار جریان محاکمه از رسانه های گروهی وی را به شدت تحت فشار قرارداده است ودیگر نمی تواند بین آشنایان ظاهر شود واز شما می خواهد وکالت ایشان را نسبت به انتشار جلسات دادگاه و تجاوز به حقوق شهروندی قبول نماید . آیا وکالت ایشان را می پذیرید؟ تشریفات شکایت در صورت مثبت بودن پاسخ باتوجه به سمت قضایی متهم چه گونه باید صورت پذیرد وبرای ایراد اتهام از کدام ماده قانونی کمک می گیرید ؟(۲نمره)


مطالب مرتبط

اشکالات وارده بر برخی از مواد قانون مدنی

نام نویسنده
اشکالات وارده بر برخی از مواد قانون مدنی

اشکالات وارده بر برخی از مواد قانون مدنی

ادامه مطلب ...

موضوع عقد بیع

نام نویسنده
موضوع عقد بیع

موضوع عقد بیع

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه