موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
اسد علی امرایی موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
حمیدرضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری ومشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز 12 سال سابقه وکالت و 10 سال وکالت تخصصی  بانک صادرات و متخصص در دعاوی بانکی و موسسات مالی و اعتباری انجام دعاوی حقوقی به صورت گروهی در کلیه زمینه های حقوقی، ثبتی ، کیفری و خانوادگی
سرور ثانی نژاد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
دکتر نغمه فرهود  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز، وکالت در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری (خانواده،ملکی ،ثبتی،چک،دعاوی مربوط به شهرداری و اصل 49و...) قبول وکالت ایرانیان مقیم خارج کشور
احسان عابدین وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
سالار حسین منفرد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
علی جاوید وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی و عضو هیئت علمی دانشگاه
مرتضی دستوری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری متخصص در امور بازار سرمایه و وکالت در هرگونه اختلافات سهام در بازار سرمایه ،وکالت در هیات داوری ماده 36 بازار سرمایه و وکالت در اختلاف خرید سهام شرکت های اجرای اصل 44 قانون اساسی

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

خلیج فارس در تمامی اسناد بین المللی ثبت شده است

ارسالی توسط حسن لطفی وکیل پایه یک دادگستری
خلیج فارس در تمامی اسناد بین المللی ثبت شده است

در سال‌های اخیر بارها نام خلیج فارس از سوی کشورهای مختلف و حتی بازیگران غیردولتی در عرصه بین‌المللی مانند موتورهای جستجوگر و موسسه‌های جغرافیایی مورد تحریف و جعل قرار گرفته است. این در حالی است که گذشته از تاریخ که سند شش دانگ این خلیج را به نام ایرانی‌ها می‌زند، حقوق بین‌الملل نیز این آب را متعلق به ایرانی‌ها می‌داند. صرف نظر از اینکه چنین اقدامی بیانگر ناتوانی و عجز سیاسی کشورهای حاشیه این خلیج است، بلکه با وجدان و اخلاق هم مغایرت دارد. در گفت‌وگو با دکتر «محمدرضا ویژه» حقوقدان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه به تحلیل جعل نام خلیج فارس از منظر حقوق بین‌الملل می‌پردازیم.

در سال‌های اخیر بارها نام خلیج فارس از سوی کشورهای مختلف و حتی بازیگران غیردولتی در عرصه بین‌المللی مانند موتورهای جستجوگر و موسسه‌های جغرافیایی مورد تحریف و جعل قرار گرفته است.  این در حالی است که گذشته از تاریخ که سند شش دانگ این خلیج را به نام ایرانی‌ها می‌زند، حقوق بین‌الملل نیز این آب را متعلق به ایرانی‌ها می‌داند. صرف نظر از اینکه چنین اقدامی بیانگر ناتوانی و عجز سیاسی کشورهای حاشیه این خلیج است، بلکه با وجدان و اخلاق هم مغایرت دارد. در گفت‌وگو با دکتر «محمدرضا ویژه» حقوقدان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه به تحلیل جعل نام خلیج فارس از منظر حقوق بین‌الملل می‌پردازیم.

بررسی تاریخی و حقوقی خلیج فارس - اساسنامه شرکت تولید نیروی برق خلیج فارس - تمام جزایر خلیج فارس سنددار هستند - 75 هزار ممنوع المعامله در کشور 

دکترویژه در این‌باره به «حمایت» چنین گفت:   نام این خلیج، در زبان‌های گوناگون، ترجمه عبارت «خلیج فارس» یا «دریای پارس» بوده‌است .

به گفته وی خلیج فارس و مترادف‌های آن در سایر زبان‌ها، اصیل‌ترین نام جغرافیایی است. نامی که از کهن‌ترین منابع تاریخی بر جای مانده و از سده‌های پیش از میلاد به طور مستمر در همه زبان‌ها و ادبیات جهانی استفاده شده ‌است. نتیجه اینکه نام این خلیج با پارس، فارس، ایران و معادل‌های آن در سایر زبان‌ها گره خورده‌است.

تغییر نام استان ساحلی و بنادر و جزایر خلیج فارس و دریای عمان - خلیج فارس در آینه تاریخ 

این مدرس دانشگاه چنین اظهار کرد: «در اسناد به‌جا مانده از بسیاری تمدن‌های گذشته سرزمین‌های جنوب خلیج فارس که شامل قطر، عمان، امارات متحده عربی، عربستان و کویت می‌شد، به ایران تعلق داشته‌اند. بنابراین خلیج فارس از آب‌های داخلی ایران به حساب می‌آمد و به همین علت یونانیان به آن سینوس پریسیکوس گفته‌اند. ریچارد دالتون، سفیر سابق انگلیس در تهران در این زمینه گفته است: «بدون هیچ تردیدی نام درست جغرافیایی آن در طول تاریخ خلیج فارس است.»

  سازمان‌های بین‌المللی و نام خلیج فارس

در تمام سازمان‌های بین‌المللی از سازمان ملل متحد نام رسمی این خلیج، «خلیج فارس» است. ویژه با بیان این مطلب ادامه می‌دهد: به عنوان نمونه سازمان آب‌نگاری بین‌المللی از نام خلیج ایران یا خلیج فارس استفاده می‌کند. اما برخی از کشورهای عربی در دهه‌های اخیر آن را با انگیزه‌های مختلف خلیج عربی یا به‌طور خلاصه، خلیج می‌نامند.

وی افزود: علاوه بر ذکر نام خلیج فارس در سایت رسمی سازمان ملل متحد، دیوان بین‌المللی دادگستری نیز در قضیه سکوهای نفتی مانند لوایح جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحد امریکا از نام «خلیج فارس» استفاده کرده و شورای امنیت نیز در برخی قطعنامه‌های خود در خصوص جنگ عراق علیه کویت مانند قطعنامه 687 نام خلیج فارس را به کار برده است. این در حالی است که در مقابل سازمان‌های بین‌المللی، شورای همکاری خلیج همچنان از ذکر نام خلیج فارس پرهیز می‌کند.

  چرا خلیج ع رب ی؟

ویژه، هدف کشورهای عربی را از خواندن خلیج فارس به نام اعراب متعلق به چند طیف خاص دانست و افزود: برخی محافل متعصب عرب، بعضی بازیگران سیاسی و دولت‌های فرا‌منطقه‌ای با استراتژی تفرقه‌اندازی، گروه‌های سودجو و منفعت‌طلب که دنبال مقابله با امواج انقلاب اسلامی، کسانی هستند که اصرار دارند این خلیج را عربی بنامند.

 این مدرس دانشگاه تصریح کرد: یکی از راهکارهای مقابله با این موضوع، گسترش آگاهی و بصیرت در بین آحاد ملل منطقه است. که این وظیفه به عهده علما، دانشمندان، نخبگان، اشخاص تاثیرگذار و روشنفکران اصیلی است که وابستگی خاصی به قدرت‌ها ندارند.

خلیج پارس یا خلیج ع ر ب از دیدگاه حقوقی 

  حق دریافت اطلاعات صحیح

وی در ادامه از حقی به نام حق آزادی اطلاعات در حقوق بین‌الملل  نام ‌برد که در ماده 19 میثاق مدنی و سیاسی به آن اشاره شده است و گفت: این حق شامل آزادی ارسال و آزادی دریافت اطلاعات می‌شود.

 ویژه ادامه داد: آزادی ارسال اطلاعات به طور منطقی مشروط به صحیح بودن اطلاعات است. کنوانسیون حق تصحیح در 1962 نیز بر ارسال اطلاعات صحیح از طریق وسایل ارتباط جمعی تاکید کرده است. می‌توان استدلال کرد که کشورهای عربی در انتشار نام مجعول از خلیج فارس در رسانه‌های ملی و بین‌المللی تعهدات خود مبنی بر ارسال اطلاعات صحیح را نقض کرده‌اند. طبق این کنوانسیون کشور را که  اطلاعات کذبی  علیه کشوری دیگر منتشر کند  موظف به تصحیح آن از طریق همان رسانه می‌کند. اما باید توجه داشت ایران و بسیاری از کشورهای عربی عضو این کنوانسیون نیستند و به طور حتم با عضویت در این کنوانسیون می‌توان بخشی از مشکلاتی که اعراب در این حوزه برای ما ایجاد می‌کنند را برطرف کرد.

  خلیج فارس به نام ایران است

این مدرس دانشگاه در ادامه از گروه «متخصصین سازمان ملل برای اسامی جغرافیایی» نام می‌برد که از سوی دبیرکل سازمان ملل به دنبال قطعنامه‌ای از شورای اقتصادی اجتماعی ایجاد شده است.

 وی دراین‌باره گفت: طبق قطعنامه، این نهاد سه موضوع را دنبال می‌کند؛ الف) بررسی مسایل فنی استانداردسازی داخلی اسامی جغرافیایی که شامل ارزیابی مشکلات منطقه‌ای و عمومی و تهیه پیش‌نویس توصیه‌هایی برای رفع آن می‌شود مانند توصیه‌های زبانی در تلفظ صحیح نام جغرافیایی از سوی خود کشورها در خصوص مناطق همان کشور، ب) ارایه گزارش به شورا تا در شرایط مناسب کنفرانسی را در خصوص موضوع تشکیل دهند و حمایت از کارگروه زبانی، ج) بنا به درخواست دبیرکل، دعوت از کشورهای ذ‌‌ی‌نفع و علاقه‌مند در موضوع برای ارایه مشورت به کارگروه قبلی.

وی با بیان اینکه این کارگروه در طول هر پنج سال سه اجلاس خواهد داشت، افزود: در قواعد شکلی این کارگروه می‌خوانیم که تصمیم‌های آن لازم است به کنفرانس ملل متحد در خصوص استانداردسازی اسامی جغرافیایی ارایه شود و در صورت تصویب کنفرانس برای تایید نهایی به شورای اقتصادی اجتماعی ملل متحد ارسال شود. به این ترتیب تصمیمات کارگروه جنبه توصیه‌ای دارد و تحقیقات آن باید بر اساس دستاوردهای علمی و تولید داده‌های اسم‌شناسی مکان‌ها باشد، ضمن آنکه لازم است از طریق استانداردسازی ملی، اسامی بین‌المللی نیز استانداردسازی شوند.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: این کارگروه موضوع بیست و سومین جلسه اسامی جغرافیایی را به نام خلیج فارس اختصاص داد. این جلسه در 4 آوریل 2006 به اعتبار تاریخی، جغرافیایی و حقوقی نامی جز فارس برای آن برنگزیدند. این نهاد در بخشی از گزارش خود بیان کرد که حتی اگر جغرافی‌دانان گذشته نام خلیج فارس را برای این خلیج انتخاب نکرده بودند، بهترین نام برای آن  نام ایران یعنی پرشیا است. زیرا ایران بیشترین مرز را با این خلیج دارد و با جمعیتی حدود 70 میلیون، کشوری است که در میان کشورهای ساحلی خلیج بیشترین جمعیت را داراست. این گزارش اعلام می دارد «در طول قرون، حداقل 2500 سال که بخش عمده‌ای از آن در زمان امپراطوری فارس بوده است، هیچ‌گاه میان تاریخ‌دانان و نویسندگان در خصوص یک نام در خاورمیانه چنین اتفاق نظری وجود نداشته است». این گروه با اشاره به تاریخ‌نگاران و نقشه‌هایی از گذشته به ذکر نام خلیج فارس در اسناد معتبر اقرار می‌کند.

  دفاع قانونی از نام خلیج فارس

وی با بیان اینکه اگر این روند ادامه پیدا کند راهکارهایی از نظر قانونی و حقوقی برای ایران وجود دارد که بتواند از نام خلیج فارس در برابر این تهاجم‌ها دفاع کند، افزود: البته این موضوع از جمله مباحث حاکمیتی و در شرح وظایف دستگاه‌های حکومتی نظیر وزارت امور خارجه، قرار دارد و طبق اطلاعات این دستگاه‌ها در مجامع بین‌المللی به وظیفه خود و حمایت از موضع رسمی دولت ایران از جمله اعتراض به موقع و ارایه اسناد معتبر بین‌المللی و پاسخ به شبهات مطروحه اقدام کرده‌اند. حال ممکن است تردید در میزان تسلط و کارآمدی سازمان‌های بین‌المللی مسئول در این عرصه باشد که مبحثی جداگانه است.

این مدرس دانشگاه درباره برخورد قانونی با کشورهای مدعی حاکمیت بر خلیج فارس اظهار کرد: اولا تمامی کشورهای عربی در منطقه خلیج فارس قرار ندارند و هیچ‌گاه تعداد معدودی از دولت‌های حاشیه خلیج فارس نمی‌توانند داعیه‌دار تمامی اعراب باشند. ثانیا این موضوع مورد ادعای برخی دولت‌های با تاریخ نه‌چندان موجه در سابقه استقلال‌شان و نحوه جداشدن از دول بزرگ دیگر در منطقه است.

وی ادامه داد: اگر بحث بررسی همه جانبه مطرح شود خود آن‌ها بیش از دیگران ضرر خواهند کرد. سابقه و عاقبت صدام که زمانی مدعی رهبری اعراب بود در پیش روی همگان است.

  تذکر به امارات ایرلاین

عضو هیات علمی دانشگاه در ادامه از راهکارهایی درخصوص خط هوایی امارات در ایران نیز گفت: مدت زیادی است که این خط هوایی هنگام ورود به امارات از واژه «خلیج عرب» استفاده می‌کنند؛ طبعا دستگاه‌های مسئول دولتی و آن‌هایی که به این بحث مربوط می‌شوند مانند وزارت راه از طرق دیپلماتیک و با روش‌های مناسب و غیر تحریک‌کننده و با رعایت اصول و راهبردها و سیاست‌های کلان نظام نظیر عزت، حکمت و مصلحت باید اقدامی کنند و تذکر به این خط هوایی از آن‌ها بخواهند این موضوع را اصلاح کنند.

منبع : روزنامه حمایت

برچسب ها:
مطالب مرتبط

یک نماینده مجلس: جامعه وکلا باید با دستگاه قضایی هم زبان شود

نام نویسنده
یک نماینده مجلس: جامعه وکلا باید با دستگاه قضایی هم زبان شود

یک نماینده مجلس تاکید کرد که با گارد گرفتن در برابر قوه قضاییه مشکلی حل نمی‌شود و باید وکلا با دستگاه قضایی هم‌زبان شوند.

ادامه مطلب ...

پورمحمدی: لایحه وکالت برای طرح در دولت آماده است

نام نویسنده
پورمحمدی: لایحه وکالت برای طرح در دولت آماده است

وزیر دادگستری گفت: لایحه جامع وکالت آماده است تا به صحن دولت برود.

ادامه مطلب ...

همایش نقد و بررسی لایحه جامع وکالت

نام نویسنده
همایش نقد و بررسی لایحه جامع وکالت

با پیشنهاد آقای دکتر عیسی امینی و تصویب در هیات رئیسه کانون وکلای دادگستری مرکز و موافقت هیات مدیره و به منظور تبین مواضع وکلای محترم، مقرر شد تا همایشی تحت عنوان نقد و بررسی لایحه جامع وکالت و مشاوره برگزار گردد.

ادامه مطلب ...

ادبیاتی که برخی درباره وکلا استفاده میکنند تعجب بر انگیز است

نام نویسنده
ادبیاتی که برخی درباره وکلا استفاده میکنند تعجب بر انگیز است

رییس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: قوه قضاییه و دادستانی در جایگاهی قرار دارند که نظارت جزو وظایف آن‌ها است و ما انتظار داریم ادبیات مورد استفاده افراد در شأن و منزلت اجتماعی جامعه باشد.

ادامه مطلب ...

نظارت را می پذیرم اما دخالت را نه

نام نویسنده
نظارت را می پذیرم اما دخالت را نه

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری (اسکودا)، گفت: اینکه می‌گویند کانون وکلا به دنبال عدم نظارت است صحیح نیست؛ زیرا نظارت را کانون وکلا می‌پذیرد اما آن چیزی را که نمی‌پذیرد دخالت است.

ادامه مطلب ...

مهلت قانونی ارائه لایحه جامع وکالت 23 تیر به پایان می رسد، کانون وکلا زیر مجموعه قوه قضاییه است

نام نویسنده
مهلت قانونی ارائه لایحه جامع وکالت 23 تیر به پایان می رسد، کانون وکلا زیر مجموعه قوه قضاییه است

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز از پایان مهلت قانونی ارایه لایحه جامع وکالت در بیست و سوم تیرماه خبر داد.

ادامه مطلب ...

لایحه جامع وکالت 23 تیر به مجلس می رود، آماده مناظره با دادستان هستم

نام نویسنده
لایحه جامع وکالت 23 تیر به مجلس می رود، آماده مناظره با دادستان هستم

دکتر علی نجفی‌توانا ظهر امروز در نشستی با خبرنگاران اظهار داشت: لایحه جامع وکالت وارث برخی طرح ها و پیشنهاداتی که طی ۱۰ سال گذشته مطرح بوده است. در دولت گذشته قرار بود برآیند تصویب این لایحه طی شود، اما به دلایل نامعلوم از طرف قوه قضائیه این لایحه ناگهان جای خود را به لایحه دیگری داد که به صورت یکطرفه بحث دخالت را مطرح می کند.

ادامه مطلب ...

آخرین جزئیات بررسی لایحه جامع وکالت

نام نویسنده
آخرین جزئیات بررسی لایحه جامع وکالت

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت دادگستری گفت:‌ هم اکنون لایحه جامع وکالت در دستور کار هیات وزیران است تا تصمیم لازم را درباره آن اتخاذ کنند که در نهایت جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

ادامه مطلب ...

آسیب شناسی کانون وکلا و اهمیت استقلال آن از نگاه یک عضو کانون وکلای دادگستری

نام نویسنده
آسیب شناسی کانون وکلا و اهمیت استقلال آن از نگاه یک عضو کانون وکلای دادگستری

یک عضو کانون وکلای دادگستری با بیان اینکه در خصوص آزمون وکالت با اشکالات جدی روبرو هستیم، گفت: اعلام ظرفیت برای اشتغال به کار در حرفه وکالت اساسا بی معنا است.

ادامه مطلب ...

اسفنانی: لایحه جامع وکالت چالش برانگیز است

نام نویسنده
اسفنانی: لایحه جامع وکالت چالش برانگیز است

از عده‌ای که مدعی بودند که تعریف جرم سیاسی دارای ایرادهای جدی است درخواست کردیم این ایرادها را به ما منتقل کنند که اگر لازم شد در صحن اصلاح شود اما تا کنون یک مورد نیز اعلام نشده است. /در بررسی لایحه طرح جامع وکالت در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از نظر وکلا نیز استفاده خواهد شد.

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

شانزده + = 29