وب سایت دکتر مهدی مومنی عضو هیئت علمی دانشگاه و  وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلای دادگستری مرکز
مسعود شمس نژاد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری آذربایجان غربی
فرانک وکیلی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان
سیدتقی پیرو نذیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای گیلان
امیر طریقی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
احسان عابدین وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
فرامرز حسینی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
سلمان محمدی آگاه وکیل پایه یک و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

سوالات مرتبط با وراث در وکالت آنلاین

+سوال حقوقی خود را مطرح نمایید



سوال

با سلام خدمت شما استاد عزیز در سال 1351 پدربزرگ من فوت کردند در آن زمان ایشان 3 دختر و همسر و مادر و پدر در قید حیات داشته اند اما از آن زمان تاکنون حصر وراثت انجام نشده است یا اگر انجام شده اطلاعی از آن در دسترس نمیباشد اکنون پدر و مادر متوفی در قید حیات نیستند(حدود 30 سال پیش هر دو فوت کرده اند) و ورثه(همسر و 3 دختر) قصد انتقال اموال متوفی را دارند(که همسر متوفی به مدت 50 سال در خانه ایشان اقامت دارند) آیا امکان حصر وراثت در زمان حاضر برای همسر و دختران متوفی وجود دارد؟یا برداران و خواهران متوفی هم سهم الارث می برند ؟ همچنین یکی از برادران متوفی فوت کرده است و از مابقی خواهران و برادران ایشان اطلاعی در دست نمی باشد (احتمالا خارج کشور هستند) ؟ خواهشمندم بفرمایید روند قانونی این مسئله پس از گذشت 40 سال چگونه است؟ همچنین در صورت نیاز بر حصر وراثت مالیات بر ارث با توجه به گذشت بیش از40 سال از تاریخ فوت و صغیر بودن دختران متوفی در آن زمان چگونه محاسبه می شود ؟ اگر انحصار ورثه در آن زمان انجام شده باشد و به پدر و مادر ایشان ارث رسیده باشد آیا امکان درخواست و صدور مجدد انحصار وراثت بدون نام بردن از آنها امکان پذیر است؟(با توجه به اینکه حدود 40 سال از تاریخ فوت گذشته است و پدرومادر در قید حیات نیستند و به برادران و خواهران دسترسی وجود ندارد و یا فوت کرده اند)؟ ارزش کنونی مایملک متوفی در حدود 200 میلیون تومان می باشد. با تشکر

پاسخ

هر ذینفع به تجویز قانون می تواند درخواست انحصار وراثت نماید.ترکه متوفی نیز به ترتیب ذیل با فرض وجود ...

مشاهده پاسخ کامل


سوال

باسلام و وخسته نباشید.مغازه پدرم (صاحب سرقفلی)ازسال 1337 درشغل نانوایی فعال بوده که 18سال پیش بعد ازفوت ایشان، وراث مغازه رابصورت شفاهی و بدون سند رسمی وبدون اطلاع موجر اجاره میدهند که فقط رسید دریافت اجاره باامضای یکی ازوراث موجود میباشد.از15ماه پیش مستاجر ادعای سرقفلی کرده واجاره نمیدهد .حال باتوجه به اینکه وراث توان اداره مغازه رانداشته انداستدعا دارم درخصوص سوالات زیر ماراراهنمایی فرمایید. آیامستاجر میتوتندادعای سرقفلی نماید؟ آیا میتواند ادعای حق کسب وپیشه نماید؟(برخلاف تبصره 2 ماده 19موجر ومستاجر) چرادردادگاه هابه تبصره فوق عمل نمیشود؟ درصورت راضی شدن مستاجر بامبلغ یک سوم ارزش سرقفلی به صلاح ماهست که کاررابه دادگاه بکشیم؟(باتوجه به 15 ماه اجاره معوقه) آیافعال بودن مغازه 35 سال قبل ازاجاره واینکه مستاجر تاثیری دررونق آن نداشته است برمبلغ حق کسب موثراست؟ آیا درصورت اثبات تخلف کسبی نظیر فروش آرددولتی،حق کسب سلب خواهدشد؟ برای کاهش مبلغ ازچه قوانینی میتوان استفاده نمود؟ باتشکر

پاسخ

با درود وشاد باش جشن نوروز، دوست عزیز موضوع مطروحه (دعاوی مربوط با امور استیجاری املاک تجاری) بسیار فنی و پیچیده و از طرفی سوال شما گنگ و اندکی مبهم است اما تلاش می کنم با بیان فروض مختلف پاسخ لازمه را برای استفاده احتمالی شما بیان کنم: نخست این که، اگر شما به موجب عقد اجاره یا حکم دادگاه حق و یا اجازه انتقال منافع به غیر داشته باشید حق دارید همانند مالک انجام تعهداتش را از منتقل الیه(مستأجر دوم) بخواهید و هم درخواست تخلیه مورد اجاره را مطرح نمایید. اما اگر فاقد حق انتقال به غیر بوده و مورد اجاره را به غیر واگذار نموده باشید آن وقت مالک طبق بند 2 ماده 14 ق ر م م سال 1356 در قبال تخلف مستأجر حق در خواست فسخ و تخلیه عین مستأجره را دارد و بنابراین در این حالت نمی توان به شما( مستأجر اول )حق در خواست تخلیه داد به علاوه اصولا رابطه استیجاری بین شما (مستأجر اول) و منتقل الیه برقرار نمی شود تا شما(مستأجر اول) بتوانید به استناد مقررات موجر و مستأجر درخواست تخلیه را مطرح سازید.اما درمورد اجاره بهای مقرر فی ما بین، نظر به عدم وجود رابطه استیجاری، شما نمی توانید تحت عنوان اجاره بها مبلغی را از منتقل الیه مطالبه کنید ولی از این باب که تا عدم تخلیه مورد اجاره از ناحیه مالک ، شما(مستأجر اول) کماکان مستأجر مورد اجاره و مالک منافع شناخته می شوید و می توانید از منتقل الیه اجرت المثل ایام تصرف را مطالبه کنید. دوم ،اگر مستأجر حق انتقال منافع به غیر را هم به موجب قرارداد و یا حکم دادگاه داشته باشد به موجب "تبصره 2 ماده 19 قانون یاد شده" تنها با تنظیم سند رسمی می تواند سرقفلی ناشی از آن را به دیگری واگذار کند وگرنه چنان چه انتقال بدون تنظیم سند رسمی انتقال یافته باشد این انتقال از حیث تعلق سرقفلی به مستأجر دوم معتبر نیست. سوم چنانچه مستأجر که حق انتقال منافع به غیر ندارد هنگاه انتقال مورد اجاره به غیر، وجهی به عنوان حق کسب و پیشه یا تجارت از متصرف اخذ نموده باشد، نصف حق کسب و پیشه مقرر در حکم تخلیه، به متصرف مورد اجاره پرداخت می شود اما چنان چه از این بابت از متصرف وجه یا مالی نگرفته باشد، نصف حق کسب و پیشه به مستأجر پرداخت می شود نه به متصرف "(تبصره1 ماده 19 قانون مزبور)" چهارم، فروش غیر قانونی آرد از سوی مستأجر از موارد مذکور در قانون یاد شده برای فسخ یا اسقاط حق کسب یا پیشه و تجارت هم نیست. پیروز باشید. ...

مشاهده پاسخ کامل


سوال

سلام پدر من فوت شده است وراث ایشان کلا 2 پسر ( که یک فرزند پسر صغیر است ) 1 دختر و همسر و مادر و پدر ایشان می باشند در خانواده ایشان یعنی 2 پسر 1 دختر و همسر هیچ مشکلی وجود ندارد و یک نفر وکیل همه است ولی با پدر و مادر مرحوم رابطه خوبی وجود ندارد در خصوص تقسیم اموال ایشا ن که به شرح ذیل است توضیح فرمایید قانون چگونه اقدام می نماید آیا همه از همه اموال ارث می برند یا مثلا قانون می گوید خانه ماله وراث خانواده و مثلا کارخانه مل پدر و مادر شرح حدودی اموال اینگونه است : 1 کارخانه با تجهیزات که راه اندازی نشده حدود 1035 متر 1 انبار حدود 450 متر 1 دفتر حدود 80 متر که پسر بزرگ با استفاده از آن شروع به کار کرده است 1 منزل حدود 600 متر 8 آپارتمان که 6 عدد از آنها را مبایع نامه کرده و در تصرف خریداران است و 2 عدد باقی مانده ( هرکدام 60 متر ) 1 ویلا حدود 200 متری 3 دانگ زمین 700 متری به صورت وکالتی 1 آپارتمان 200 متری و حدود 300 میلیون سپرده که از سود آن خرج خانه تامین می شود در ضمن در مورد اشخاصی که به صورت دستی مبایع نامه کردند و 2 شاهد دارد مشکلی وجود دارد یا خیر ؟ با گرفتن یک وکیل خوب چه زمانی طول می کشد ؟ چه کار کنیم اموالمان از اموال پدر بزرگ و مادر بزرگ جدا شود ؟ ( امکان صلح وجود ندارد ) متشکرم

پاسخ

تمام ورثه مرحوم پدرتان، که اشاره کرده اید از تمام ماترک پدر شما ارث می برند بدین معنی که تفاوتی بین اموال از جمله خانه، زمین وجه نقد و غیره وجود ندارد و تمامی ورثه ...

مشاهده پاسخ کامل


سوال

با سلام.پدر اینجانب مرحوم شده و وراث وی عبارتند از همسر و 6 دختر و یک پسر. پدرم سرقفلی مغازه ای را داشت.با توجه به انحصار وراثت اینجانب اقدام به خرید سهم 3 دختر کردم که با سهم خودم از مغازه سهم اینجانب از کل سرقفلی بیش از 56درصد یعنی بیش از 3 دانگ می باشد.آیا می توانم اقدام به اخذ سند 3 دانگی سرقفلی کنم؟در اینصورت آیا بازهم یکی از وراث می تواند اقدام به طرح شکایت و درخواست فروش سرقفلی کند؟توضیح این نکته لازم است که قبلا هم پدرم مغازه 3 دانگی داشت و بعدا تبدیل به 6 دانگ شد.یعنی از نطر فعالیت صنفی مانعی ندارد و اگر بتوانم سند 3 دانگی بگیرم روی این 3 دانگ اقدامی نمی شود.چون کسبه دیگری هم در آن محل وجود دارند که به صورت 3 دانگی کار می کنند.جهت اخذ سند 3 دانگی به دادگاه مراجعه کنم یا مالک؟سهم 3 خواهرم را به صورت محضری خریداری کرده ام. سؤال دوم اینکه بعد از فوت پدرم خانه نیمه ساز یک طبقه را من تکمیل نموده ام.با رضایت ورثه اقدام به ساخت طبقه فوقانی آن برای خود کردم.از ورثه 6 نفر موافق انتقال طبقه دوم به اینجانب هستند و یکی از دختران مخالفت می کند.حال باید به چه طریق عمل کنم؟ آیا تا زمانی که یکی از ورثه خریدار سهم الارث دیگران باشد،امکان انتقال به غیر وجود دارد؟ به طور مثال منزل پدری

پاسخ

1- انتقال سرقفلی از دارنده سرقفلی به وراث ، با عنایت به غیر ارادی بودن انتقال و به تعبیری دیگر قهری بودن انتقال ولو اینکه فیمابین ...

مشاهده پاسخ کامل


سوال

سلام، وقت بخیر.برای یکی از دوستان بنده مشکل ملکی ایجاد شده است خواهشمندم راهنمایی بفرمایید: پدر ایشان سال 1345 یک ملک مسکونی را از فردی خریداری نموده است و به دلیل خویشاوندی و اعتماد ، مالک سند را به نام نزده است در حالی که تمام مبلغ ملک را دریافت کرده بوده. یک قولنامه نوشته شده که آنهم اکنون مفقود گردیده است و تنها یک کپی از سند ملک که به نام فروشنده است موجود می باشد. پدر دوست بنده فوت کرده و خانواده او در این 45 سال در آن ملک سکونت داشته اند که به خاطر نداشتن سند همواره با مشکل روبرو بوده اند. در این مدت تمامی قبوض و عوارض شهرداری و آب و برق پرداخت شده و یک خط تلفن به نام این خانواده است . در طول این سالها مالک اول ( فروشنده ) دیگر مراجعه نکرده است .اکنون بفرمایید چگونه می توانند نسبت به دریافت سند این ملک اقدام کنند و مالکیت بحق خود را اثبات نمایند. پیشاپیش از پاسخگویی و کمک شما سپاسگزارم.

پاسخ

در خصوص سوال شما باید به عرض برسانم که موضوع بسیار پیچیده است. چرا که شما مدعی مالکیت بر ملکی هستند که هیچ گونه دلیلی مثبته مالکیتی نسبت به آن ندارید و حتی ...

مشاهده پاسخ کامل