مریم میراحمدی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
دکتر نغمه فرهود  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز، وکالت در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری (خانواده،ملکی ،ثبتی،چک،دعاوی مربوط به شهرداری و اصل 49و...) قبول وکالت ایرانیان مقیم خارج کشور
صفورا مهدوی نژاد ارشلو وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری منطقه اصفهان
موسسه حقوقی سفیر منشور آریا با مدیریت خانم ناهید صابری وکیل پایه یک دادگستری
احمد حیدری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی
محمدرضا صادقی نیای رودسری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
وب سایت جلیل پورسلیم بناب وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

مشاوره با وکیل، پرسش و پاسخ با وکیل، مشاوره با وکیل با تجریه، پرسش و پاسخ با وکلا، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

+سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

با سلام وکالتنامه ای با اختیارات کامل خرید و فروش اموال منقول با شرایط نامحدود ( بهر شکل و قیمت که وکیل صلاح بداند حتی به شخص خودش ) و حتی اسقاط خیارات حدود اختیارات : در تمام مراحل و مراجع قانونی مربوطه بمورد وکالت اقدام و امضا وکیل بمنزله امضا و اقدام موکل محسوب و نافذ و معتبر است و مفاد این برگ فقط در نفس وکالت موثر است . سوال : معنی مفاد این برگ فقط در نفس وکالت موثر است چیست ؟ توضیحا عرض میشود که پدری در سن 14 سالگی فرزندش ملکی را بنام ایشان ثبت میکند (1349) سپس در سال 1380-1381 2 برادر دیگر با علم و اطلاع برادری که ملک بنام ایشان است اقدام به ساخت با استفاده از منابع مالی خود مینمایند ( با تصور بر اینکه این ملک پدری و قابل انتفاع هر 3 برادر و یک خواهر خواهد بود )و نهایتا از محل فروش بعضی از واحد های احداثی منابع مالی مصرف شده برگشت میشود دلیل این تفکر انتقال 4 واحد از ساختمان احداثی به نام 3 برادر و یک خواهر بدون دریافت وجهی انجام شده است و کلیه هزینه های احداث از محل فروش واحد های دیگر تامین شده است . در سال 1389 متاسفانه اختلافی بین برادران ایجاد شده است و حال برادری که ملک موصوف بنام ایشان بوده است با فسخ وکالتنامه قصد شکایت و عدم رعایت موارد قانونی دارد سوال : وصعیت و شرایط موضوع شکایت ایشان موجه است یا خیر با تشکر فرجیان

2پاسخ

با سلام خدمت حضرتعالی همانطوریکه مستحضرید وکالت عقدی است که بموجب ان یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام اموری نایب خود قرار میدهد یعنی آن کارهایی قانونی یا به اصتلاح اعمال حقوقی را طی اجازه به دیگری تفویض نماید که به صور مختلفه است یا وکالت وکالت مدنی است یا قراردادی و یا گاهی وراث قائم مقام متوفی میشوند علی هذه صحت عقد وکالت نیز در دو مرحله قابل اجراست یعنی تحقق صحت عقد وکالت یکی در مرحله ایجاد حق است یکی در مرحله نفوذ پذیری ان. به نظر اینجانب دادن وکالتنامه به طفل صغیر 14 ساله که فاقد اهلیت قانونی است فاقد اثر قانونی است زیرا همانطوریکه گفته شد وفق ماده 662 قانون مدنی وکیل و موکل بایستی اهلیت داشته باشند در اینجا چون حق در مرحله ایجاد محکوم به بطلان است بدیهی است که تاثیر و نفوذ خود را در مرحله اجرا از دست خواهد داد. به عبارت دیگر حقی بوجود نیامده تا قابل اعمال باشد دوم اینکه دادن وکالت به معنی فروش یا حق الارث و یا عدم انجام آن کار بوسیله خود ان شخص وکالت دهنده نیست بلکه به معنی تفویض اختیارات قانونی خویش به شخص وکیل است که او میتواند از جانب موکل خویش انجام دهد به هر جهت آنطوریکه از سوال حضرتعالی استنباط گردید اینست که ملک فروخته نشده بلکه به صغیری وکالت داده شده ،که این وکالتنامه اولا محکوم به بطلان است و در حق سایر وراث خللی ایجاد نمی نماید و نیازی به فسخ ندارد زیرا حق فسخ در عقودی است که به صحت واقع گشته ولی این وکالتنامه بسبب عدم اهلیت محکوم به بطلان است در پاسخ به اینکه این برگه در نفس وکالت موثر است یعنی اینکه حدود و اختیارات مصرح در وکاتنامه به منزله حدود و اختیارات قانونی است که از طرف موکل به وکیل تفویض گردیده و هز زمانی که موکل بخواهد میتواند وکیل خود را عزل نماید(در صورت بلا عزل نبودن)و اگر بلا عزل باشد به مجرد فوت بلاثر میگردد و عقد وکالت نیز به موت و جنون و سفه احد طرفین باطل میگردد . ...

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 57200046
برچسب ها:
سوالات مرتبط
1سوال

سلام .برادرم در شهر دیگری سکونت داشته و برای من یک زمین در آنشهر خریداری نمود که پ پولهای زمین را بمرور زمان و با توجه به اعتمادی که باو داشتم به وی ارسال میکردم و ایشان در قبال خرید زمینتفویض اختیار از طریق دفتر خانه بمن دادندکه کلیه امور مربوط به خرید و فروش زمین در ان قید شده و قرار شد وقتی دور هم بودیم قولنامه ای هم تنظیم شود ولی ایشان به خارج از کشور مهاجرت نموده و با توجه باینکه وکالت فروش و خرید به همسرش داده بود قرار شد یک قولنامه دستی نوشته و با حضور شاهدها که برادر و خواهرهای ما هم هستند امضا شود و قراردادی تنظیم و همسر ایشان بعنوان وکیل تام امضا و انگشت زدند وذکر شد ثمن معامله بطور کامل پرداخت شده است...و 3 نفر هم برادر و برادر زاده ما و برادر خانم من هم بعنوان شاهد امضا .کردند. و شماره وکالت نامه ایشان نیز در قرارداد ثبت شد که ثابت شود اختیار کامل داشته اند ...آیا برادر من می توانند ادعایی داشته باشند و در خصوص دریافت پول، قرار داد را زیر سوال ببرند؟ چون پرداخت پول در حدود 5 سال و بمرور صورت گرفته ولی در قرار داد ذکر شده کلیه ثمن معامله پرداخت شده است...با تشکر فراوان

2پاسخ

با سلام همین که برادر شمادر رابطه با آن زمین به شما وکالت داده کفایت می کرد به شرطی که ...

مشاهده پاسخ کامل