دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
احسان عابدین وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
طیبه برزگر وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز ،با بیش از 10 سال سابقه کار و وکیل بانکها و موسسات مالی و اعتباری و وکیل شرکتهای خصوصی
حمید رضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی با 12 سال سابقه وکالت و هفت سال انجام امور تخصصی وکالت بانک صادرات و متخصص در دعاوی مربوط به امور بانکی و موسسات مالی و اعتباری
آیلین محمدی رفیع وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی کانون وکلا دادگستری مرکز

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

مشاوره با وکیل، پرسش و پاسخ با وکیل، مشاوره با وکیل با تجریه، پرسش و پاسخ با وکلا، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

+سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

من یک کارگر هستم که در یک شرکت مشغول به کار بودم قراردادم تا پایان شهریور بود اما در تاریخ 91/5/4 استعفا دادم میخواستم بدونم ایا به من سنوات کاری و بیمه بیکاری و... تعلق میگیره؟ در ضمن بنده 8 ماه سابقه بیمه در این شرکت و 3 سال در محل کار قبلیم دارم

2پاسخ

بنام خدا دوست عزیز به شما بیمه بیکاری تعلق نمیگیره اما میتونید با مراجعه به اداره کار حق سنوات تون را از کارفرما دریافت کنید ...

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 86234305
سوالات مرتبط
1سوال

با درود،من مدت ٦ سال برأی هواپیمایی ماهان در سمت سر خلبان مشغول به کار بودم.حدود سه سال پیش با توجه به تغییر نوع هواپیما در کإسهای آمیزی مربوط به هواپیمای جدید شرکت کردم و هواپیمایی ماهان یک فقره چک به مبلغ ٦٠ ملیون تومان جهت ضمانت انجام خدمت پس از پایان آموزش و یک فقره چک دوم به همین مبلغ جهت ضمانت پرداخت چک اول از من دریافت کرد در ابتدای سال جاری پس از عقد قرار داد یکساله معمول همه ساله شرکت شروع به تهدید و اخذ یک تعهد خدمت جدید از کلیه پرسنل به مدت ٢٠ سال و به مبالغ متفاوت کرد پس از امتناع من و جمعی از دوستان از امضاء قرار داد تعهد جدید،از ابتدائیة ٦ماهه دوم سال به منظور رسیدن به نتیجه دلخواه و زیر فشار قرار دادن ما،من و تعدادی از دوستان را به کلی از پروازه کنار گذاشتند و در پایان هر ماه با مشواره گیری از تیّم وکلای مجربی که در اختیار دارند کاملا قانونی ضرر بسیار بزرگ مادی و روحی به ما وارد آوردند. هم اکنون با به پایان رسیدن مدت قرار داد ضمن تشکر از همکاری ما برگ تسویه تحویل من دادند اما شرکت خودش را به مبلغ تعهد ٦٠ ملیونی بنده بستانکار میداند،پرسش این حقیر اینکه با وجود عدم تمایل شرکت به ادامه همکاری با بنده آیا هنوز من موظف به پرداخت این مبلغ هستم یا خیر با سپاس

2پاسخ

ضمن پوزش از تاخیر پیش آمده به موجب قانون کار قراردادهای کار براساس رضایت و تمایل طرفین می باشد. و اینکه کارفرما بابت هزینه تربیت نیرو تضمین ...

مشاهده پاسخ کامل

1سوال

سلام و عرض ادب بنده مغازه دار هستم و به علت آنکه تا زمان اتمام کار با فروشنده قبلی جوازکسب نداشتم قادر به بیمه کردنش نبودم و خودمم بیمه نیستم و نام فروشگاه در بیمه ثبت نشده است، چون پاره وقت بود هر ماه مبلغ نصف بیمه اش را به خودش میپرداختم، حالا که حکم اولیه هیأت تشخیص من رو موظف به پرداخت حق بیمه ٤سال کرده است، اکنون ایا میتوانم با استفاده از رسید تسویه حسابی که همان روز اتمام کارش به من داده و در ان کلمه ((حق بیمه)) و ((در کل مدت فعالیت)) و ((بصورت نقدی دریافت کردم)) را ذکر کرده، دفاعی کنم یا مبلغ ان را از خودش پس بگیرم و فقط جریمه اش را من به بیمه بدهم؟ و آیا با توجه به ماده ٤٤و٤٥ قانون کار این مبلغ اضافه قابل تهاتر میباشد؟ میتوان گفت قرار بر بیمه خویش فرما توسط خودش بوده چون جواز کسب من در دست اقدام بوده است؟ در ضمن در جلسه هیات تشخیص متوجه شدم مدارک و دفاتر حساب کتاب کل مدت فعالیتش را نزد خود نگه داشته در صورتی که ادعا میکرد لابلای وسایل فروشگاه بودند و گم شدند و تازه متوجه شدم که چند فقره چک و یک مورد پول دستی از مشتری های مغازه را یکماه بعد از اتمام کارش ، بدون اطلاع بنده ، دریافت کرده و اینها همه در ادامه اقساط پیشین مشتری های بدهکار بوده اند که متاسفانه اطلاعات انها همه در دفاتر و فاکتور هایی هست که نزد خود نگه داشته،لطفا راهنمایی بفرمایید در این مورد چه اقدامی کنم؟ از لطف و محبت شما بینهایت سپاسگزارم

2پاسخ

برای داشتن رابطه کارگر و کارفرمایی لازم نیست شما پروانه کسب داشته باشید یا خیر چون ان امریست جدا و اگر تخلف باشد ارتباطی با روابط کارگر و کارفرما ...

مشاهده پاسخ کامل

1سوال

سلام وخسته نباشید کارگاهی با 30 نفر کارگر دارم هر ماه برگه تایپ شده که شامل حقوق ومزایای طبق تعریف قانون اداره کار میباشد شامل عیدی و بن کارگری و حق مرخصی و سنوات و... را از کارگران امضا و اثر انگشت میگیرم سوال اول-اگر کارگران این حق و حقوق را دریافت نکرده باشند و طبق توافق با کارفرما حقوق دریافت کردهاند و در حال حاضر هم راضی هستند که این برگه ها را امضا میکنند ،ایا در اینده میتوانند از من شکایت کنند .مثلا سه نفر شاهد بیاورند سوال دوم-من پارسال با انها قرارداد نوشتم ولی در جای مدت قرارداد تاریخی ننوشتم ایا میتوانم همان قرارداد را از 1/1/92 تا 29/12/93 تاریخ بزنم سوال سوم-تعدادی از کارگران به تقاضای شخصی خودشان خواستند بجای بیمه شدن حق بیمه را نقدا دریافت کنند و من هم پرداخت نموده ام باید چکاری انجام بدهم که مشکلی برایم در اینده درست نشود.این کارگران یا از جایی دیگری بیمه هستند یا در حال دریافت بیمه بیکاری بابت اخراج از محل کار قبلی خود هستند.قرارداد ساعتی یا برگه ای که معتبر باشد میشه ازشون گرفت؟؟

2پاسخ

طبق قانون کار و ماده 10 قانون مدنی توافقات خلاف قانون معتبر نمی باشد . لذا شما بایستی براساس قانون کار حقوق و مزایا را پرداخت نمایید . ودر صورتی که ...

مشاهده پاسخ کامل