علی جاوید وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی و عضو هیئت علمی دانشگاه
محمد صالح مویدی وکیل پایه یک دادگستری، مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری خوزستان و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد آبادان
موسسه حقوقی، کل حق الوکاله اخر کار
شاهین عبدالخانی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی قوه قضائیه
شهرام عباس قربانی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
فرامرز حسینی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
پونه سالارکیا وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
محسن موسوی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

مشاوره با وکیل، پرسش و پاسخ با وکیل، مشاوره با وکیل با تجریه، پرسش و پاسخ با وکلا، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

+سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

با عرض سلام. من و پسرعمویم درحال خرید مغازه ای هستیم بطور شریکی (50-50) جهت تاسیس دفتر مشاورین املاک. (قرار است هردو درآنجا مشغول شویم و درآمد بطور مساوی تقسیم شود.) ایشان دارند اقدام میکنند برای گرفتن جواز کسب. 1- آیا جواز کسب میشود بنام 2 نفر باشد؟ 2- اگر جواز فقط به نام ایشان باشد چه مزیتی و چه حقی برای ایشان ایجاد میشود؟ آیا من ضرر میکنم؟ پیشاپیش از عنایت شما سپاسگزارم.

2پاسخ

با سلام در پاسخ به سؤال نخست عرض می گردد از آنجایی که جنابعالی و برادرتان قصد خرید مغازه ای را به طور مشاع دارید و ظاهرا" سرمایه ای که جهت کسب و کار اختصاص خواهید داد مشترک بین شما خواهد بود، ماهیت اشتراک حاصل، مطابق قانون مدنی، شرکت مدنی است و نظر به اینکه حسب صریح ماده 4 «آیین نامه اجرایی ضوابط لازم برای صدور پروانه کسب توسط اتحادیه های صنفی در شهرها (موضوع تبصره یک ماده 12 قانون نظام صنفی)»، شرکت های مدنی جهت اخذ پروانه کسب موظف به معرفی فردی از میان اعضای خود، البته با رضایت کتبی دیگر شرکا، جهت صدور پروانه کسب می باشند، الزاما" می باید یک پروانه کسب به واحد صنفی مورد نظر به اسم یکی از شما صادر گردد البته موافق منطوق تبصره 2 ماده 3 قانون نظام صنفی چنانچه طبق ضوابط اعلامی توسط کمیسیون نظارت، مکان مورد نظر واجد شروط لازم‌جهت استقرار چند واحد صنفی باشند، می‌توانند به عنوان محل ثابت کسب به وسیله چند فرد صنفی، پس از اخذ پروانه کسب از اتحادیه یا اتحادیه‌های ذی‌ربط، مورد‌استفاده قرار گیرند. به عبارت دیگر، درخواست صدور بیش از یک پروانه برای یک محل منوط به این است که مکان مورد نظر شرایط لازم را حسب نوع کسب دارا باشد. اینکه پروانه کسب به نام برادرتان باشد خللی به حقوق شما نمی رساند چه به موجب تبصره یک همان آیین نامه، اختلاف شرکا من جمله سوء استفاده از پروانه کسب، قابل رسیدگی در دادگاه است. به عبارت دیگر، برادرتان ملزم به رعایت تمامی شرایطی خواهد بود که بین شما مورد توافق واقع گشته است. بهتر است یک قرارداد مشارکت جداگانه ای را بین خودتان تنظیم نمایید و به صراحت، تعهد به تقسیم مزیت های مالی بین خودتان یا اختصاص تمامی مزایای مالی به شرکت مدنی خود ( واحد صنفی خود) را به صراحت در قرارداد تنظیمی مورد تأکید قرار دهید و ضمانت اجرای سوء استفاده از پروانه کسب را علاوه بر در خواست جبران خسارت، امکان درخواست ابطال پروانه یاد شده قرار دهید. مزیتی که می تواند برای شخص دارنده پروانه موجود باشد اثبات ملائت و توانایی مالی هست که عملا" در دادگاه ها و به هنگام کفیل بودن می تواند فایده عملی داشته باشد آن هم در صورتی که چنین کاری در شرکت نامه شما ممنوع نگشته باشد. هر گونه مزیت مالی دیگر مثلا" اخذ وام های مضاربه از بانکها تابع شرایط مقرر و علی الاصول مشترک بین هر دوی شما خواهد بود. صرف اینکه رضایت نامه کتبی شما (که امضایتان توسط دفتر خانه اسناد رسمی مورد تأیید قرار گرفته) به اتحادیه فرستاده شده، شما را از درخواست پروانه کسب برای مکانهای دیگر محروم نمی گرداند کما اینکه صدور بیش از یک پروانه کسب برای هر فرد صنفی واجد شروط قانونی‌برای یک یا چند محل کسب بلامانع است (تبصره 3 ماده 12 قانون فوق الذکر). با آرزوی توفیق ...

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 95130215
برچسب ها:
سوالات مرتبط
1سوال

سلام .برادرم در شهر دیگری سکونت داشته و برای من یک زمین در آنشهر خریداری نمود که پ پولهای زمین را بمرور زمان و با توجه به اعتمادی که باو داشتم به وی ارسال میکردم و ایشان در قبال خرید زمینتفویض اختیار از طریق دفتر خانه بمن دادندکه کلیه امور مربوط به خرید و فروش زمین در ان قید شده و قرار شد وقتی دور هم بودیم قولنامه ای هم تنظیم شود ولی ایشان به خارج از کشور مهاجرت نموده و با توجه باینکه وکالت فروش و خرید به همسرش داده بود قرار شد یک قولنامه دستی نوشته و با حضور شاهدها که برادر و خواهرهای ما هم هستند امضا شود و قراردادی تنظیم و همسر ایشان بعنوان وکیل تام امضا و انگشت زدند وذکر شد ثمن معامله بطور کامل پرداخت شده است...و 3 نفر هم برادر و برادر زاده ما و برادر خانم من هم بعنوان شاهد امضا .کردند. و شماره وکالت نامه ایشان نیز در قرارداد ثبت شد که ثابت شود اختیار کامل داشته اند ...آیا برادر من می توانند ادعایی داشته باشند و در خصوص دریافت پول، قرار داد را زیر سوال ببرند؟ چون پرداخت پول در حدود 5 سال و بمرور صورت گرفته ولی در قرار داد ذکر شده کلیه ثمن معامله پرداخت شده است...با تشکر فراوان

2پاسخ

با سلام همین که برادر شمادر رابطه با آن زمین به شما وکالت داده کفایت می کرد به شرطی که ...

مشاهده پاسخ کامل