محمد صالح مویدی وکیل پایه یک دادگستری، مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری خوزستان و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد آبادان
علی طلایی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
محسن موسوی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
منوچهر ناصری فر مشاور حقوقی قوه قضائیه و وکیل دادگستری
مینا حاج کاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
احسان عابدین وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
سالار حسین منفرد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
رسول سعادت نیا وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری بوشهر

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09128304909 در تماس باشید.

مشاوره با وکیل، پرسش و پاسخ با وکیل، مشاوره با وکیل با تجریه، پرسش و پاسخ با وکلا، مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری

+سوال حقوقی خود را مطرح نمایید

1سوال

سلام و خسته نباشید .قطعه زمینی به متراژ200متر در سال 88خریده ام ودر خرداد 89 فروشنده ادعا نموده که 220متر میباشد و ادعای وی پس از بررسی مساحت زمین درست هم هست. من پیشنهاد کردم به قیمت زمان خرید مابه التفاوت را پرداخت کنم اما فروشنده قیمت حال را طلب میکند . درحالی که طبق ماده 355 ق م اختیار فسخ معامله را دارد .1- آیا خیار تخلف وصف فوری است؟2- قیمت 20متر در صورت تراضی قیمت چه زمانی است ؟زمان خرید یا زمان حال؟ممنون

2پاسخ

با سلام/دوست عزیز ماده 355 قانون مدنی با در نظر گرفتن ماده384 و415 قانون مدنی تفسیر می شود با تنقیح مناط از مقررات فوق و اصول کلی خیارات در واقع نوعی خیار تخلف وصف و شرط صورت پذیرفته که از تاریخ فهمیدن فوری است و ملاک فوریت عرف است بدیهی است پس از یکسال هرگز عرف خیار را نمی پذیرد مگر در فرض قانونی که فروشنده اثبات کند تاخیر در اعلان خیار ناشی از امری بوده که خارج از اختیار وی بوده است که در عمل به ندرت کسی می تواند این را اثبات کند فلذا حق فسخ ندارد /بنظر در خصوص مازاد زمان حال ملاک است گر چه قضات در این خصوص دو دسته هستند که یک گروه زمان معامله و انعقاد عقد را ملاک می دانند و این تعداد کم هم نیستند .موفق باشید ...

مشاهده کلیه سوالات مرتبط با مشاوره حقوقی با وکیل با کد رهگیری 97090526
برچسب ها:
سوالات مرتبط
1سوال

سلام .برادرم در شهر دیگری سکونت داشته و برای من یک زمین در آنشهر خریداری نمود که پ پولهای زمین را بمرور زمان و با توجه به اعتمادی که باو داشتم به وی ارسال میکردم و ایشان در قبال خرید زمینتفویض اختیار از طریق دفتر خانه بمن دادندکه کلیه امور مربوط به خرید و فروش زمین در ان قید شده و قرار شد وقتی دور هم بودیم قولنامه ای هم تنظیم شود ولی ایشان به خارج از کشور مهاجرت نموده و با توجه باینکه وکالت فروش و خرید به همسرش داده بود قرار شد یک قولنامه دستی نوشته و با حضور شاهدها که برادر و خواهرهای ما هم هستند امضا شود و قراردادی تنظیم و همسر ایشان بعنوان وکیل تام امضا و انگشت زدند وذکر شد ثمن معامله بطور کامل پرداخت شده است...و 3 نفر هم برادر و برادر زاده ما و برادر خانم من هم بعنوان شاهد امضا .کردند. و شماره وکالت نامه ایشان نیز در قرارداد ثبت شد که ثابت شود اختیار کامل داشته اند ...آیا برادر من می توانند ادعایی داشته باشند و در خصوص دریافت پول، قرار داد را زیر سوال ببرند؟ چون پرداخت پول در حدود 5 سال و بمرور صورت گرفته ولی در قرار داد ذکر شده کلیه ثمن معامله پرداخت شده است...با تشکر فراوان

2پاسخ

با سلام همین که برادر شمادر رابطه با آن زمین به شما وکالت داده کفایت می کرد به شرطی که ...

مشاهده پاسخ کامل