VekalatOnline.IR
پایگاه جامع اطلاع رسانی وکالت آنلاین

پرداخت وام در قبال دریافت مبلغ اضافه بوسیله اشخاص ، رباست و حبس و شلاق دارد

 آیا پرداخت وام از سوی اشخاص به دیگران و مطالبه سود از ایشان، ربا بحساب می‌آید؟

 پرسش مخاطب درباره تشخیص وام ربوی این است:

با سلام در تاریخ 94/6/2 مبلغ 27/000/000تومان پول به یه خانم بعنوان قرض دادم که به مدت 2 ماه پول را برگرداند و مبلغی سود بدهد. 4ماه سود داد. حالا یکسال هست که نه سود داده و نه پول داده و متوجه شدم که کلاهبردار است و از خیلی از افراد اخاذی میگند مبلغ 40/000/000تومان سفته دارم و نمیدونم که سفته‌ها را به اجرا بگذارم یا نه ... ایا این کار من جرم محسوب میشود؟

پاسخ :

برابر ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی هر نوع توافق بین دو یا چند نفر تحت هر قراردادی از قبیل بیع، قرض، صلح و امثال آن جنسی را با شرط اضافه با همان جنسِ مکیل و موزون معامله نماید و یا زاید بر مبلغ پرداختی، دریافت نماید، ربا محسوب و جرم شناخته می‌شود.
مرتکبین اعم از ربادهنده، رباگیرنده و واسطه بین آنها علاوه بر رد اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و نیز معادل مال مورد ربا به عنوان جزای نقدی محکوم می‌گردند.

فلذا و با عنایت به مطالب ذکر شده از طرف شما موضوع قرض نیست؛ چه اینکه در قرض، پرداخت سود و اصافه بر مبلغ اصلی منتفی است.


این مطلب از پایگاه جامع اطلاع رسانی وکالت آنلاین چاپ شده است.
URL : http://www.vekalatonline.ir/articles/138032/پرداخت-وام-در-قبال-دریافت-مبلغ-اضافه-بوسیله-اشخاص-،-رباست-و-حبس-و-شلاق-دارد/