جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09380192395 در تماس باشید.

اقتدار-مطلوب-پلیس-برخورد-قانونی-و-اخلاق-مداری-است

سردار تیمور حسینی، رییس  پلیس راهور تهران بزرگ در راستای فرمایشات مقام‌معظم رهبری، اقتدار مطلوب را اقتداری توام با اخلاق‌مداری عنوان کرد.

برنامه پلیس برای کاهش تلفات رانندگی  - نقش پلیس در پیشگیری از وقوع جرم - برخورد قاطع پلیس با متجاوزان حریم خصوصی - مهمترین اولویت پلیس در سال 94

رهبر معظم انقلاب اسلامی، یکشنبه گذشته در دیدار با فرماندهان، مدیران و روسای عقیدتی و سیاسی نیروی انتظامی، این نیرو را «مظهر حاکمیت و امنیت» جمهوری اسلامی خواندند. ایشان با تأکید بر اینکه ایجاد امنیت فردی، اجتماعی، اخلاقی، و روحی و روانی در جامعه از مهمترین مسئولیت‌های نیروی انتظامی است، گفتند: لازمه برقراری امنیت، «اقتدار پلیس» است اما این اقتدار باید همراه با عدالت، مروت و ترحم باشد. رهبر انقلاب اسلامی اهمیت ایجاد و استقرار امنیت به‌ عنوان مأموریت اصلی نیروی انتظامی را نشان‌دهنده اهمیت سازمان این نیرو برشمردند و افزودند: ایجاد امنیت مقوله‌ای تبلیغاتی و لسانی نیست بلکه وجود امنیت را باید مردم احساس کنند.  با این توضیح، رییس پلیس راهور تهران بزرگ در گفت‌وگو با «حمایت» بیانات رهبر فرزانه انقلاب را راهبردی دانست و افزود: اظهارنظر ایشان درباره مسئولیت‌های نیروی انتظامی برای مجموعه نیروهای مسلح حکم فرمان دارد که با نگاه کلان‌نگر دستور داده شده است. این بیانات باید در سطح کلان سازمان مورد تحلیل و تبیین قرار بگیرد و برای اجرا به شکل عملیاتی دنبال شود. سردار حسینی تصریح کرد: فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره اقتدار مطلوب پلیس با مثالی از پلیس آمریکا همراه بود زیرا ایشان تاکید داشتند که قرار نیست همچون پلیس آمریکا که از اعمال هر ظلمی ابایی ندارد، با رعب و وحشت اقتدار را به رخ جامعه کشید. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران باید با توجه به آموزه‌های دینی برای فعالیت‌های خود گام بردارد، زیرا این آموزه‌ها اقتداری مانند اقتدار پلیس آمریکا را برنمی‌تابد. پلیس باید در جامعه مقبولیت و وجهه مثبتی داشته باشد و در اجرای قوانین وظایف خود را به نحو شایسته انجام دهد و با هنجارشکنان به صورت قاطع برخورد کند. وی در خصوص نقش اقتدار مطلوب پلیس در ارتقای عدالت قضایی نیزخاطرنشان می‌کند: دو سیستم انتظامی و قضایی می‌توانند هم‌افزا عمل کنند و ارتقای خدمات انتظامی در پیشبرد اهداف قضایی و بالعکس تاثیر مهمی داشته باشد، در صورت تحقق این موضوع به ایجاد امنیت پایدار هم کمک می‌شود. رییس پلیس راهور تهران بزرگ همچنین با اشاره به قسمتی از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره جوانان سرمست ثروت، زنگ خطر را برای این دسته از افراد به صدا درآورد. سردار حسینی در این‌باره توضیح داد: منتظر تدابیر سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی کشوربرای برخورد با متخلفان لوکس‌سوار هستیم. به گفته وی با ابلاغ تدابیر از سوی فرماندهی نیروی انتظامی برای اجرای فرمان مقام معظم رهبری با این گروه از جوانان برخورد خواهد شد. وی با تاکید بر اهمیت برخورد ناجا با افرادی که موجب ایجاد ناامنی در جامعه می‌شوند، اظهار می‌کند: فرمایشات مقام معظم رهبری به مصداق «فرمان» بوده و لازم‌الاجراست. سردار حسینی تصریح می‌کند: سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی باید تدابیر لازم برای نحوه اجرای فرمان معظم له را ابلاغ کنند و بعد از ابلاغ وی این فرمان اجرایی می‌شود.

قانون مقررات استخدامی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران - قانون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران 

اقتدار مطلوب پلیس یعنی برخورد قانونی

از سوی دیگر سرهنگ پرویز حسینی، معاون ترافیکی پلیس راهور تهران نیز در تعریف اقتدار مطلوب پلیس به این نکته اشاره کرد که طبق فرمایشات ایشان، اقتدار به این معنی نیست که با رعب و وحشت نظم را برقرار کنیم، بلکه با برخوردهای منطبق با قانون و در قالب مقتدرانه باید این کار انجام شود. به عبارتی باید عدالت سرلوحه کار ما باشد.وی با تاکید بر اینکه فرمایشات مقام معظم رهبری همواره سرلوحه کار پلیس قرار داشته است، اظهار کرد: تلاش می‌کنیم اقتدار مطلوب پلیس که مد نظر ایشان است را با برخوردهای منطبق با قانون محقق کنیم.

اقداماتی در راستای سخنان رهبری

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه لازمه برقراری امنیت اقتدار پلیس است، ادامه داد: طرح‌های شبانه پلیس در بزرگراه‌ها و معابر برای برخورد با تخلفات سرعت غیرمجاز، لایی‌کشی و حرکات مارپیچ مدت‌هاست در حال اجراست، به طوری که بر اساس این طرح با وسایل نقلیه‌ای که دارای نقص سیستم روشنایی بوده یا اقدام به حرکات نمایشی می‌کند، سرعت غیرمجاز داشته همچنین حرکت وسایل نقلیه سنگین در مسیرهای سرعت برخورد می‌شود. وی یادآورشد: همچنین پلیس با خوروهای حادثه‌ساز به عبارتی دو تخلف خطرساز نظیر سرعت غیرمجاز و حرکت مارپیچ داشته باشند به شدت برخورد کرده و این وسایل نقلیه را توقیف خواهد کرد.  معاون ترافیکی پلیس راهور تهران‌ در ادامه با بیان اینکه با توجه به فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب این طرح تشدید خواهد شد، افزود: پلیس راهور در راستای پیشگیری از بروز حوادث ناگوار، خودروی افرادی که دو تخلف حادثه‌ساز را داشته باشند به مدت 72 ساعت توقیف می‌کند. سرهنگ حسینی به این موضوع نیز اشاره کرد که برخی از رانندگان پس از تخلف به ایست پلیس توجه نمی‌کنند و از محل متواری می‌شوند. بر این اساس طی مکاتباتی که با مرجع قضایی داشته ایم، مقرر شد تا حکم توقیف این خودروها صادر شود و تا زمانی که به این موضوع به طور کامل رسیدگی نشود، هیچ‌گونه امکانات نقل و انتقال برای وسیله نقلیه مذکور در نظر گرفته نخواهد شد. وی با تاکید بر اینکه در راستای مخاطراتی که در رانندگی‌های شبانه وجود دارد، این طرح تشدید و تقویت خواهد شد، اظهار کرد: پیگیری این موضوع به طور جدی در دستور کار قرار دارد، زیرا در مجموع پنج درصد رانندگان به قوانین احترام نمی‌گذارند که همین تعداد اندک سبب بروز رعب و وحشت در سایر رانندگان و بروز حوادث دلخراش می‌شوند.

سازمان قضایی نیروهای مسلح یار نیرو انتظامی در انجام ماموریت هاست  - نیروی انتظامی مسئول صدور گواهینامه ، اسناد مالکیت و پلاک خودرو شد 

پلمپ نمایشگاه‌های اتومبیل فاقد مجوز

همچنین جانشین رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با اشاره به اجرایی شدن بخش دیگری از طرح برخورد با نمایشگاه‌های اتومبیل و انتقال خودروهای پارک شده در پیاده‌روها، از پلمپ نمایشگاه‌های اتومبیل فاقد مجوز خبر داد.  سرهنگ حسن عابدی با اشاره به اجرایی شدن مرحله دیگری از طرح برخورد با سد معبر نمایشگاه‌های اتومبیل، اظهار کرد: طرح ساماندهی ترافیکی مشاغل پایتخت از سال گذشته کلید خورد که طی آن ساماندهی فعالیت نمایشگاه‌های اتومبیل در مناطق مختلفی از پایتخت اجرایی شد. به گفته وی در این طرح که بخش‌های پیشین آن در مناطق شمال غرب، شمال شرق و شمال پایتخت به اجرا درآمده، مأموران پلیس با هرگونه توقف خودروها در مقابل نمایشگاه‌های اتومبیل که موجب مسدود شدن خیابان یا کند شدن ترافیک خودروهای عبوری شوند، برخورد خواهند کرد. جانشین رییس پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینکه در حال حاضر این طرح در محدوده غرب پایتخت،‌ ستارخان و میدان صادقیه در حال اجراست، ادامه داد: پلیس در طرح مذکور با خودروهای نمایشگاه‌دارانی که اقدام به پارک اتومبیل‌های خود در پیاده‌رو کرده یا با پارک‌های عمودی و دوبل، سد معبر کرده‌اند، برخورد می‌کند.عابدی با اشاره به اطلاع‌رسانی پلیس با نصب بنرهای مخصوص این طرح، پیش از اجرایی شدن آن در هر محدوده، گفت: در این طرح خودروهای نمایشگاه‌های اتومبیل که در پیاده‌رو یا به صورت عمودی پارک شده‌اند، به پارکینگ منتقل می‌شوند و اتومبیل‌های پارک شده به صورت دوبله نیز جریمه خواهند شد. جانشین رییس پلیس راهور تهران بزرگ خاطرنشان کرد: در این طرح، نمایشگاه‌های اتومبیلی که فاقد مجوز بوده نیز شناسایی و توسط پلیس اماکن پلمپ می‌شوند؛ علاوه‌بر آن، نمایشگاه‌دارانی که پیش از این، تخلفات متعدد داشته و باوجود تذکرات مکرر پلیس، باز هم مرتکب تخلف شده باشند نیز پلمب خواهند شد.