جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09128272705 در تماس باشید.

مصوبه-شورای-عالی-آموزش-و-پرورش،-بدون-تصویب-مجلس-قابلیت-اجرا-ندارد

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: شورای عالی آموزش و پرورش اعلام می‌کند، مصوبه اعمال تغییر در نظام آموزشی به تصویب این شورا رسیده و به اجرا درخواهد آمد، در حالی که این مصوبه بدون تصویب مجلس قابلیت اجرا ندارد.

علی عباسپور تهرانی‌فرد، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در مورد مصوبه تغییر نظام آموزشی کشور که در شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسیده است، تصریح کرد: با این که دوره پیش‌دبستانی ضرورت دارد و باید جزو مقطع ابتدایی قرار گیرد و دوره پیش‌دانشگاهی بی‌محتواست و باید حذف شود، با وزارت آموزش و پرورش هم‌عقیده هستیم، چراکه نظر ما در دور هفتم مجلس هم همین بود.

نماینده مردم تهران در خانه ملت تاکید کرد: اما در این که نظام آموزش و پرورش را بر چه مبنایی بنا کنیم و به چه صورت تقسیم‌بندی شود بحث است، به عنوان مثال آیا در این تقسیم‌بندی دوره پیش‌دبستانی به دوره تحصیلی 12 سال اضافه گردد یا این‌که پیش‌دبستانی جزئی از دوره تحصیلی 12 سال شود، یا حتی پیش‌دبستانی اصلا نباشد و 12 سال دوران تحصیلی از سن پنج سالگی آغاز شود؟ در این باره نکات ابهامی وجود دارد که در مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش عنوان کردند دوران نظام آموزشی به دو دوره شش ساله تقسیم می‌شود و دبستان از 5 سالگی آغاز می‌شود، اگر این به این معنا باشد که ما بخواهیم از 5 سالگی به کودک آموزش درسی مانند الفبا و خواندن و نوشتن بدهیم غلط است.

عباسپور ادامه داد: پیش‌دبستانی را برای این‌که کودک با نظم‌پذیری و محیط مدرسه آشنا شود مثمرثمر می‌دانم و هیچ لزومی ندارد که دروس استاندارد و برنامه‌ آموزشی برای یادگیری خواندن و نوشتن برای کودکان پیش‌ دبستانی در نظر گرفته شود، هدف دوران پیش‌ دبستانی این است که استعدادهای کودکان شکوفا شود و بتوانند از محیط خانواده خود را با محیط مدرسه تطبیق دهند، مطالب علمی و آموزشی باید پس از پیش‌ دبستانی و در سال بعد به دانش‌آموزان ارایه شود.

وی در خاتمه با تاکید بر این‌که در هر حال تغییر نظام آموزش و پرورش بر اساس بند 2 ماده 6 قانون تشکیل شورای عالی آموزش و پرورش باید به مجلس بیاید، خاطرنشان کرد: مصوبه اعمال تغییر در نظام آموزشی باید پس از تصویب شورای عالی آموزش و پرورش در قالب لایحه‌ای به مجلس بیاید و در آنجا تصویب نهایی شود، بنابراین هم‌اکنون که شورای عالی آموزش و پرورش عنوان می‌کند تغییر نظام آموزشی را تصویب کرده تا زمانی که آن را به مجلس ارایه نکند قابلیت اجرا ندارد و حتما باید قانون شود