جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09122406368 در تماس باشید.

نظریه-های-مشورتی-اداره-کل-حقوقی-قوه-قضائیه

22/10/1394 2894/94/7شماره

جناب آقای سینجلی جاسبی

رئیس محترم هیأت مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی کشور

با سلام و احترام

به پیوست نظریات مشورتی منتخب این اداره کل مربوط به تیر ماه 1394 به همراه سؤال در قالب فایل word جهت انتشار حضورتان ارسال میگردد.

مدیرکل حقوقی قوه قضائیه ـ دکتر محمدعلی شاه حیدریپور

424

شماره پرونده 588 ـ 1/168 ـ 94

سؤال

آیا جرایم ناشی از بیاحتیاطی در امر رانندگی منتهی به صدمه غیر عمدی موضوع مواد 716 و 717 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی 1375( تعزیرات)٬ باعنایت به اجرایی شدن قانون آئین دادرسی کیفری مصوب 1392 و توجهًا به ماده 340 این قانون باید مستقیمًا در دادگاه ذیصلاح رسیدگی شود یا ابتدائًا در دادسرا مطرح و با طی مراحل تحقیقات و صدور قرار مقتضی به دادگاه ارسال گردد؟

31/4/1394 ـ 1068/94/7 شماره نظریه

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

نظر به اینکه به موجب ماّده340 قانون آئین دادرسی کیفری ٬1392 جرائم تعزیری درجه هفت و هشت به طور مستقیم در دادگاه٬ رسیدگی میشود و از طرفی درجهبندی مجازاتها نیز تنها ناظر به جرائم تعزیری است٬ لذا به جرم مستوجب دیه٬ تحت هر شرایطی با کیفرخواست رسیدگی میشود. در فرض سؤال٬ یعنی موردی که جرمی مستوجب دیه و مجازات تعزیری درجه هفت یا هشت باشد٬ باید با کیفرخواست رسیدگی شود.

425

شماره پرونده 2150 ـ 225 ـ 93

سؤال

1ـ با توجه به واگذاری حق نشر به ناشر جهت چاپ اثر در گذشته٬ آیا صاحب اثر٬ مولف یا پدید آورنده با ظهور نشر الکترونیک میتواند با ناشر الکترونیک قرارداد جدید جهت نشر الکترونیک تنظیم نماید؟

2ـ ناشر چاپی به استناد حق نشر واگذار شده به ایشان سابق بر ظهور نشر الکترونیک و دیجیتال مجاز به نشر الکترونیک اثر است یا نیاز به اذن مجدد صاحب اثر٬ مولف یا پدیدآورنده دارد؟

23/4/1394 ـ 1021/94/7 شماره نظریه

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

نظر به اینکه هرگونه چاپ و نشر تمام یا قسمتی از اثر٬ مشمول قانون حمایت از حقوق مؤلفین و مصنفان و هنرمندان مصوب دی ماه 1348 است٬ لذا نشر دیجیتال یا الکترونیکی نیز مستلزم اخذ اجازه مؤلف یا مصنف است؛ ولو این که قرارداد چاپ اثر٬ قبل از ظهور و رواج نشر الکترونیکی و دیجیتالی منعقد شده باشد و امتیاز نشر الکترونیکی نیز متعلق به پدید آورنده اثر است.

426

شماره پرونده 554 ـ 16/9 ـ 94

سؤال

با توجه به 12 قانون حمایت خانواده" href="/tags/63162/ماده-12-قانون-حمایت-خانواده/" class="link">ماده 12 قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391و توجهًا به اینکه ترک انفاق در ماده 53 این قانون جرم انگاری گردیده٬ آیا در خصوص شکایت ترک انفاق زوجه میتواند در محل سکونت خود (که غیر از محل زندگی مشترک است) طرح شکایت کند یا خیر؟

22/4/1394 ـ 1004/94/7 شماره نظریه

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

ماده 12 قانون حمایت خانواده مصوب ٬1391 صرفًا ناظر به دعاوی مورد اشاره در ماده 4 قانون مذکور است که زوجه میتواند در محل سکونت خود علیه زوج در دادگاه خانواده طرح دعوا نماید. در مورد شکایت کیفری ترک انفاق٬ طبق عمومات آئین دادرسی کیفری٬ مرجع قضایی محل وقوع جرم٬ صلاحیت دارد.

427

شماره پرونده 528 ـ 1/186 ـ 94

سؤال

در مواردی که متهم به چند فقره مجازات محکوم میگردد و در حکم دادگاه قید میشود مجازات اشد قابل اجراست. چنانچه مجازات اشد مشمول عفو گردد آیا مجازات اشد بعدی قابلیت اجرا دارد یا عفو به منزله اجرای مجازات است؟

16/4/1394 ـ 966/94/7 شماره نظریه

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه

عفو از موارد اجرای مجازات است؛ کمااین که مطابق تبصره 3 25 قانون مجازات اسلامی" href="/tags/8393/ماده-25-قانون-مجازات-اسلامی/" class="link">ماده 25 قانون مجازات اسلامی 1392 «درعفو اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدتهای فوق از زمان عفو... رفع میشود...». بنابراین درفرض سؤال٬ درصورت شمول عفو نسبت به مجازات اشد٬ موجب قانونی جهت اجرای مجازات اشد بعدی وجود ندارد.