جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09123355075 در تماس باشید.

کاهش ورودی 15 درصدی زنان به زندان مرکزی در سال جاری

مدیر زندان مرکزی قزوین گفت: شاهد کاهش ورودی 15 درصدی زنان به زندان مرکزی در 9 ماهه نخست سال جاری نسبت به 9 ماهه نخست سال 94 بوده‌ایم و این امر می‌تواند نشانه خوبی برای جامعه و آینده باشد.

 محمود ترابی، مدیر زندان مرکزی قزوین بعدازظهر امروز در اولین نشست کارگروه حقوقی قضایی کنوانسیون حقوق کودک که در کانون وکلای دادگستری استان برگزار شد، اظهار کرد: این کاهش 15 درصدی نشان می‌دهد که ما به حقوق زنان و کودکان آن‌ها اهمیت فراوانی می‌دهیم.

وی با اشاره به این‌که «می‌توان از ورود مجرمین زن به زندان جلوگیری کرد»، افزود: زندان جایی است که وقتی یک خانم وارد آن می‌شود از فرزند و همسر خود بی‌خبر خواهد بود این در حالی است که حتی برخی از این خانم‌ها باردار هستند و این امر می‌تواند یک زنگ خطر برای مجموعه باشد.

وی با بیان پیشنهادی خاطرنشان کرد: از تمامی مسئولان امر خواستاریم اگر می‌شود از مفاد قوانین جدید، آئین مجازات و کیفری جدید بهره‌مند شد تا از ورود زنان مجرم باردار یا از ورود زنان مجرمی که دارای کودک هستند به زندان جلوگیری کرد و اگر این اقدام صورت گیرد می‌توان گفت مهم‌ترین قدم را در این راستا برداشته‌ایم.

مدیر زندان مرکزی قزوین خاطرنشان کرد: لازم‌الاجرا است که زنان مجرم را وارد زندان کنیم اما بهتر است تمهیداتی برای آن‌ها فراهم‌شده تا در مکان دیگری از آن‌ها نگهداری شود.: 77 درصد از مجرمین خانم مرتکب جرم‌های سنگین انتقال مواد مخدر، قتل و سرقت شده‌اند و حدود 84 درصد این مجرمین نیز یا مطلقه هستند و یا دچار فوت همسر شده‌اند و در واقع افرادی هستند که می‌توانند دارای فرزند باشند.
وی گفت: هرچند 3 درصد از ورودی کل زندان را مجرمین خانم تشکیل می‌دهند اما این 3 درصد عدد قابل‌توجهی است و افراد متأهل نیز تعداد بالایی هستند و این امر به کودکان آنها آسیب بسیاری زده و نمی‌توان از فرزندان آنها انتظارات زیادی داشت.