جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09127614300 در تماس باشید.

کودکان-زیر-15-سال-مجازات-کیفری-ندارند

 روز گذشته معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در جمع سفرای بیش از 30 کشور در مرکز اصلاح و تربیت گفت: بحث چگونگی برخورد با کودکانی که در تعارض قانون قرار می‌گیرند، یک بحث کلیدی و مهم در بسیاری از کشورها از جمله کشور ایران است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت کاظم غریب آبادی با بیان اینکه موضوع افراد زیر 18 سال یک بعد حقوق بشری هم پیدا کرده است، افزود: با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران تجربیات زیادی در این زمینه دارد، در ستاد حقوق بشر تصمیم گرفته شد که از سفرای مقیم در تهران برای بازدید از کانون اصلاح و تربیت تهران دعوت شود. او افزود: هدف از این دعوت آشنایی با تسهیلات و ارائه خدمات نسبت به این کودکان است. کانون‌ها همانند دماسنج عمل می‌کنند. افزایش تعداد مجرمان نشان از وجود بحران اساسی در جامعه دارد و کاهش این آمار نیز نوعی موفقیت در بهبود وضعیت جامعه به حساب می‌آید. در اردیبهشت امسال عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران گفت: از سال 1388 به بعد که شاهد استقرار قضات ناظر زندان در کانون هستیم، اتفاقات بسیار مطلوبی در روند پیگیری جرایم رخ داده و این روند مثبت بوده است.

کودکان مجرم در زندان نگهداری نمی‌شوند

معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه تصریح کرد: این برنامه بازدید دو هدف کلیدی داشته و قرار است در این برنامه 30 سفیر از قاره‌های مختلف از کانون بازدید کنند. غریب آبادی گفت: یک نکته کلیدی این است که در جمهوری اسلامی ایران برابر با قوانین و مقررات کودکان زیر 18 سال، اگر بین 15 تا 18 سال باشند و در اثر اعمالی که خلاف قانون است، محکوم شوند، در زندان‌ها نگهداری نمی‌شوند، بلکه این کودکان در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می‌شوند. او تاکید کرد: این موضوع مربوط به تهران نیست، بلکه در سایر استان‌ها چنین مراکزی وجود دارد که خدمات بسیار مناسبی به این افراد داده می‌شود. معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه تصریح کرد: در استان تهران و کانون اصلاح و تربیتی که در آن حضور داریم، فقط 140 کودک معارض با قانون نگهداری می‌شود که این تعداد نشان می‌دهد که سیاست جمهوری اسلامی ایران این است که تا جایی که امکان دارد، از تاسیسات قانونی و حقوقی موجود استفاده کند. غریب آبادی گفت: در مورد افراد زیر 18 سال سیاست جمهوری اسلامی ایران این است که این افراد از نظام‌های دیگری به غیر از زندان استفاده کنند و نگهداری این افراد در کانون اصلاح و تربیت به همین دلیل است و از احکام جایگزین درباره آنها استفاده می‌شود. او گفت: نوع آموزش‌هایی که به این کودکان داده می‌شود و نوع تسهیلات اجتماعی و فرهنگی که به این کودکان ارائه می‌شود، تقریبا در نوع خود بی‌نظیر است.

کودکان زیر 15سال مجازات کیفری ندارند

معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه درباره مجازات 15 سال" href="/tags/11984/کودکان-زیر-15-سال/" class="link">کودکان زیر 15 سال گفت: افرادی که زیر 15 سال دارند، اصلا مجازات کیفری ندارند و حتی در کانون‌های اصلاح و تربیت هم نگهداری نمی‌شوند و از نظام‌ها و احکام دیگری در مورد آنها استفاده می‌شود؛ یعنی به طور کلی اینکه درباره 15 سال" href="/tags/11984/کودکان-زیر-15-سال/" class="link">کودکان زیر 15 سال اصلا مجازات کیفری نداریم که نکته بسیار مهمی است. غریب آبادی اظهار کرد: باید این نکات را کشورهای دیگر بدانند و از تجربیات جمهوری اسلامی ایران آگاه شوند و ما اعلام آمادگی کرده‌ایم که حاضریم تجربیات خود را در خدمت کشورهای دیگر قرار دهیم و تبادل تجربیات داشته باشیم. او گفت: نکته‌ای که باید اشاره شود، این است که ما مجازات‌هایی که درباره سلب حیات در نظام حقوقی و جزایی داریم، عموما و به طور کلی ناظر بر سه دسته است: یک دسته جرایم تروریستی، یک دسته جرایم مرتبط با مواد مخدر و دسته دیگر هم بحث قصاص است. معاون بین‌الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: ما قصاص را اعدام تلقی نمی‌کنیم؛ قصاص یک حکم اسلامی و قانونی است، اما در دو دسته دیگر قتل اعدام مطرح می‌شود. غریب آبادی گفت: عموما در 93 درصد اعدام‌ها در ایران ناظر بر جرایم مرتبط با مواد مخدر است و در آن حد کمی هم که ناظر بر قصاص است، سیاست دستگاه قضائی ایران این است که در واقع با کمک موسسات غیر دولتی زمینه را برای جلب رضایت خانواده مقتول فراهم کند. این مقام قضائی توضیح داد: همان‌گونه که در قرآن کریم بر قصاص تاکید شده است، بر بخشش هم تاکید وافری شده است و بخشش بر قصاص ترجیح داده شده است. به گزارش مهر، او گفت: هر چند قصاص یک حق خصوصی است و حق حاکمیت نیست، اما سیاست نظام قضائی ایران این است که تا جایی که امکان دارد، برای جلب رضایت عمومی اولیای دم حرکت کند.