جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09122406368 در تماس باشید.

اشتغال-به-تحصیل-هزار-نفر-از-زندانیان-،-سواد-آموزی-هزار-بی-سواد

اصغر جهانگیر با اشاره به اشتغال به تحصیل 24 هزار زندانی گفت: طی سال گذشته 4 هزار نفر از زندانیان بی‌سواد موفق به سوادآموزی شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی سازمان زندان‌ها، اصغر جهانگیر در بدو ورود به خراسان جنوبی با حضور در محل دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان با حجت الاسلام و المسلمین عبادی دیدار کرد.

در ابن دیدار جهانگیر با اشاره به رویکرد اصلاحی و تربیتی سازمان زندان ها گفت: از بدو تاسیس سازمان تمام تلاش مجموعه زندانبانی کشور اجرا و توسعه برنامه های اصلاحی برای بازگشت شرافتمندانه زندانیان به جامعه است. با توجه به آموزه‌های مترقی دین مبین اسلام در تربیت انسان‌ها در مجموعه زندان‌های کشور تلاش شده است تا آموزش‌های دینی در راس برنامه های اصلاحی و تربیتی قرار گیرد. امروز قرآن و نماز دو محور عمده برنامه‌های اصلاحی و تربیتی در زندان‌هاست و قرار گرفتن سازمان زندان‌ها در بین دستگاه‌های برتر در زمینه اقامه نماز طی سالیان اخیر نشان‌دهنده اهتمام جدی به این امر مهم در زندان‌هاست.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه ادامه داد: طی سال گذشته بیش از380هزار نفر از زندانیان در کلاس‌های آموزش قرآن در بخش‌های مختلف قرائت، تفسیر، تجوید و… شرکت کرده‌اند. در کنار برنامه‌های دینی و اسلامی، اهتمام به آموزش‌های کلاسیک نیز از جمله برنامه‌های اصلاحی و تربیتی است که از مقطع نهضت سوادآموزی تا دانشگاهی را شامل می‌شود. طی سال گذشته چهار هزار نفر از زندانیان که بی‌سواد بودند موفق به سوادآموزی شدند.

مشاور رئیس دستگاه قضا ادامه داد: طی یکسال گذشته بیست و چهار هزار نفر در مقاطع مختلف تحصیلی در زندان‌های کشور مشغول به تحصیل بودند که تعداد پانزده هزار نفر آنان موفق به کسب مدارک تحصیلی شدند.

وی گفت: از آنجایی که یکی از عوامل جرم در جامعه معضل بیکاری است از این رو حرفه‌آموزی به عنوان یکی دیگر از برنامه های اصلاحی و تربیتی در زندان هاست. در حال حاضر رشته‌های مختلف فنی‌وحرفه‌ای در زندان‌ها آموزش داده می‌شود تا زندانی پس از آزادی بتواند به شغلی آبرومند اشتغال داشته باشد که در این زمینه نیز سازمان زندان‌ها برای بعد از آزادی زندانیان نیز برنامه‌های حمایتی را اجرا می‌کند.

این مقام ارشد قضایی در ادامه گفت: برنامه اشتغال نیز از جمله برنامه‌های اصلاحی و تربیتی است که علاوه بر ایجاد امکان درآمدزایی برای زندانیان، فرهنگ کار را نیز بین زندانیان نهادینه می‌کند که امیدواریم با اختصاص بودجه‌های لازم بتوانیم به اشتغال صد در صد در زندان‌ها دست یابیم.

رئیس سازمان زندان‌ها در بخش پایانی سخنان خود به خدمات بهداشت و درمان در زندان ها نیز اشاره کرد و گفت: تامین سلامت زندانیان که برخی از آنان با داشتن بیماری‌های واگیردار وارد زندانها می‌شوند امر خطیر و مهمی است که در راستای تامین سلامت جامعه اجرا می شود.

در این دیدار حجت الاسلام و المسلمین عبادی با تقدیر از خدمات زندانبانی در اصلاح و تربیت زندانیان گفت: زندان هدف نیست بلکه باید با توسعه فعالیتهای اصلاحی و تربیتی زمینه بازگشت سالم آنان به جامعه فراهم شود.

نماینده ولی فقیه با اشاره به نظام زندانبانی اسلامی گفت: در زندان های ایران اصل بر ارائه برنامه های اصلاحی و تربیتی و رفتار انساندوستانه است‌.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از مسئولین جامعه خواست تا بیکاری را ریشه‌کن کنند تا زمینه بسیاری از جرائم از بین برود.

شایان ذکر است در این دیدار رئیس کل دادگستری استان خراسان جنوبی و شورای قضایی استان نیز حضور داشتند.