جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121060128 در تماس باشید.

محکومان چه جرائمی به مرخصی نوروزی نرفتند ؟

دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: محکومین جرائم سرقت اعم از مسلحانه، عادی و یا کیف قاپی، آدم ربایی، جرائم باندی و سازمان یافته، تجاوز به عنف، اسیدپاشی، اخلال در نظام اقتصادی از شمول مرخصی نوروزی مستثنی هستند.

 حجت الاسلام والمسلین صادقی نیارکی اظهار کرد: به‌مناسبت فرا رسیدن سال نو و با توجه به آثار مثبت و سازنده حضور زندانیان در کنار خانواده و به منظور نیل به اهداف عالی در بازسازی اجتماعی و اخلاقی زندانیان و نیز برقراری روابط عاطفی بین زندانیان و اعضای خانواده آنها به ویژه در ایام نوروز در راستای بخشنامه رییس قوه قضاییه افزون به 850 تن از زندانیان محکوم با رعایت شرایط مقرره و اخذ تامین مناسب از یک هفته تا یک ماه مرخصی اعطا شده است.

عضو شورای مسئولان قضایی استان قزوین افزود: بسیاری از مددجویان از مرخصی های اعطایی کمال استفاده و بهره برداری را نموده و درصدد رضایت شاکی برآمدند، بطوریکه شاهد 270 مرخصی منجر به آزادی بودیم و این یکی از برکات مرخصی های اعطایی به مددجویان است.

وی ادامه داد: آمار مرخصی اعطایی به زندانیان شناور بوده و قطع به یقین رو به افزایش خواهد بود و تمامی این اقدامات با توجه به دوراندیشی و ژرف نگری رئیس قوه قضاییه در راستای کاهش جمعیت کیفری مددجویان و حمایت از حقوق شهروندی آنان صورت می پذیرد.

صادقی نیارکی تصریح کرد: کاهش جمعیت کیفری از اولویت‌های اقدامات قضایی دادسرای قزوین است و سعی کرده ایم با اجرای دقیق و سریع بخشنامه ها و دستورالعمل های صادره و حضور مستمر قضات در زندان در اجرای این مهم تلاش کنیم.

دادستان قزوین گفت: به منظور کمک به تحکیم روابط خانوادگی و اجتماعی زندانیان، رفع مشکلات فردی و ضروری، خانوادگی و قضایی و فراهم نمودن زمینه بازگشت مجدد به جامعه و همچنین مشارکت فعال در برنامه‌های اصلاحی، تربیتی، فرهنگی و ورزشی، حرفه‌آموزی و اشتغال، به زندانیان در چهارچوب مواد مربوط به این فصل مرخصی اعطاء شد.

صادقی نیارکی گفت: چنانچه زندانی در پایان مدت مرخصی به زندان مراجعه نکند، ضمن اقدام لازم برای دستگیری زندانی و عودت وی به زندان، مراتب را بلافاصله برای رسیدگی به اتهام غیبت از مرخصی مربوط به مقام قضایی اعلام می شود.

وی افزود: همچنین اقدامات لازم در خصوص ضبط تأمین مأخوذه بلافاصله انجام و نتایج اقدامات انجام شده جهت درج در پرونده منعکس می شود.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین همچنین از عدم اعطای مرخصی به سارقان در ایام نوروز خبر داد و افزود: بر اساس تدابیر اندیشه شده و با نظارت دادستان شهرستان‌های استان، هیچ سارقی تا 15 فروردین به هیج وجه به مرخصی اعزام نگردید و این موضوع با حساسیت و دقت پیگیری می شود.

صادقی نیارکی اضافه کرد: محکومین جرائم سرقت اعم از مسلحانه، عادی و یا کیف قاپی، آدم ربایی، جرائم باندی و سازمان یافته، تجاوز به عنف، اسیدپاشی، اخلال در نظام اقتصادی و ... از شمول این مرخصی مستثنی هستند.