جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09122595695 در تماس باشید.

تعیین وزن مواد مخدر برای مجازات اعدام

 یک عضو هیات رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت که این کمیسیون در هفته جاری درباره تعیین وزن مواد مخدر برای مجازات اعدام تولیدکننده، واردکننده، توزیع کننده و فروشنده این مواد تصمیم‌گیری می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت جلیل رحیمی جهان‌آبادی اظهارکرد: بند (ت) طرح اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر در جلسه روز دوشنبه هفته جاری کمیسیون با حضور نیروی انتظامی، نمایندگان عضو کمیسیون و مرکز پژوهش‌ها مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد تا پس از استماع پیشنهادات مختلف دستگاه‌ها تعیین تکلیف شود. او یادآور شد: پس از تصویب این بند، طرح اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر نهایی و به صحن علنی مجلس ارجاع می‌شود تا با رای نمایندگان به قانون تبدیل شود. اعضای کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس پیش از این در طرح اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر مجازات اعدام حاملان موادمخدر را از قانون حذف کرده بودند. تصمیمات و مصوبات کمیسیون حقوقی - قضائی برای تصویب نهایی باید در صحن مجلس بررسی و به رای تمامی نمایندگان مجلس گذاشته شود.

میزان موادمخدر مشمول اعدام، محل اختلاف

بهمن سال گذشته رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با بیان اینکه اختلاف‌ نظرهایی درباره میزان موادمخدر مشمول اعدام بین کارشناسان وجود دارد، گفت: مجلس نظر کارشناسان در حوزه‌های مختلف برای رسیدن به یک نظر واحد را بررسی می‌کند. اللهیار ملکشاهی در توضیح اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق یک ماده به این قانون پیرامون تعدیل مجازات اعدام افزود: طرح «الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر» در راستای کاهش مجازات اعدام از جرایم مواد مخدر است. او تصریح کرد: در این طرح تاکید شده که تنها چهار دسته از مجرمان موادمخدر اعدام شوند؛ نخست افرادی که قاچاق مسلحانه مواد مخدر می‌کنند و دوم مجرمانی که به شکل باندی اقدام به قاچاق مواد مخدر می‌کنند. همچنین کسانی که سابقه محکومیت داشته و مشمول عفو قرار گرفتند اگر مجددا اقدام به قاچاق مواد مخدر کنند، اعدام می‌شوند. این نماینده مجلس ادامه داد: افرادی که در سطح وسیع اقدام به قاچاق مواد مخدر کنند نیز محکوم به مجازات اعدام می‌شوند، این حجم وسیع موضوع و محل اختلاف نظر بین کارشناسان است. قوه قضائیه پیشنهادهایی مبنی بر حمل یک کیلوگرم مواد مخدر را برای این نوع مجازات ارائه کرده است، اما پیشنهادهایی دیگری همچون صدکیلو برای موادمخدری همچون تریاک و غیره هم مطرح است. ملکشاهی تصریح کرد: در شرایط کنونی مجلس با قوه قضائیه برای جلوگیری از مجازات اعدام تا حصول نتیجه این طرح مراوده‌ای نداشته است، اما قوه قضائیه تا سرانجام طرح مذکور می‌تواند موضوع را مدیریت کند و از مجازات محکومان مرتبط با موادمخدر به اعدام جلوگیری کند. همچنین معاون حقوقی قوه قضائیه هم هرچند از ابتدا انتقاداتی به طرح مذکور وارد دانست، اما معتقد است که به جای پرداختن به اصلاح بخشی از قانون مبارزه با موادمخدر بهتر بود تمامی این قانون اصلاح ‌شود، زیرا جنبه پیشگیری باید در کنار تعدیل مجازات در نظر گرفته شود. ذبیح‌ا... خداییان تاکیدکرد: قوه قضائیه ضمن تهیه لایحه اصلاح قانون مبارزه با موادمخدر پیشنهادات خود برای طرح کاهش مجازات اعدام را به مجلس ارائه کرده است.

اعدام، مجازات سردسته باندهای قاچاق

دیگر نماینده مجلس درباره اظهارات مدیر کل حقوقی ستاد مبارزه با مواد مخدر مبنی بر لزوم توقف بررسی طرح «الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر» در کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: بدون شک ارائه هر گونه پیشنهادی از سوی دستگاه‌ها برای بررسی هرچه بهتر این طرح مورد استقبال اعضای کمیسیون قضائی و حقوقی قرار می‌گیرد، اما تصمیم گیرنده برای بررسی یا توقف بررسی طرح مذکور مجلس است. جلیل رحیمی جهان آبادی ادامه داد: نمایندگان تصمیم به پیگیری جدی طرح تعدیل مجازات اعدام دارند، چرا که این اقدام هم ضروری و هم به نفع کشور است و می‌تواند از بسیاری از آسیب‌ها در کشور جلوگیری کند. او درباره انتقاد وارده به عملکرد کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس مبنی بر اصلاح تنها بخش مربوط به مجازات اعدام قانون مبارزه با مواد مخدر به‌جای اصلاح کل قانون تاکیدکرد: اگرچه نمایندگان آمادگی دارند تا کل قانون را اصلاح کنند، اما اکنون مجلس ساماندهی وضعیت اعدام مجرمان در حوزه موادمخدر را در دستور کار قرار داده است، در این زمینه اگر نیروی انتظامی یا قوه قضائیه تمایل به اصلاح کل قانون دارند، نمایندگان نیز از آن حمایت می‌کنند، اما ابتدا باید از آسیب اعدام در کشور جلوگیری شود و سپس به دیگر موارد پرداخت. این نماینده مجلس افزود: اعضای کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس به دنبال محدودکردن اعدام هستند و بر این باورند اشخاصی که در باندهای مسلحانه هستند اعدام شوند، نه افرادی که برای فقر و تامین معاش زندگی اقدام به تخلفات در این حوزه می‌کنند.