جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09124357415 در تماس باشید.

تاکید نعمت احمدی بر شرورت شفاف سازی هزینه های انتخاباتی

یک وکیل دادگستری با بیان این مهم که در موضوع هزینه‌های انتخاباتی باید شفاف‌سازی شود، گفت: در این باره قانون وضع شود تا تمام موارد مشخص شود.

نعمت احمدی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به موضوع هزینه‌های انتخاباتی اظهار کرد: در خصوص هزینه‌های انتخاباتی باید شفافیت مورد توجه باشد. به چه دلیل نباید مانند بسیاری از کشورها کمک افراد و سازمان‌ها به کاندیداها شفاف سازی شود، برای مثال این میزان کمک در یک حساب جمع شوند تا موضوع کاملا مشخص و معین باشد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: در کشور آمریکا پول بیشترین نقش را در روند انتخابات دارد و هر کاندیدایی که پول بیشتری جذب کند گفته می‌شود این کاندیدا توان بیشتری در موضوع فعالیت‌های انتخاباتی دارد و هنگامی که انتخابات‌شان به پایان می‌رسد اعداد و ارقام هزینه‌ها مشخص است و معلوم است به چه میزان پول در حساب انتخاباتی باقی مانده و چگونه باید تعیین و تکلیف شود.

احمدی با تاکید بر اینکه قانون در این موضوع ابهام دارد، ابراز عقیده کرد: راه‌حل این است که هر کاندیدا که از نظر شورای نگهبان دارای شرایط بوده برابر قانون، ستاد انتخاباتی وی یک حسابی ایجاد کند، سقف کمک‌ها مشخص شود و چگونگی هزینه نیز مشخص شود و اگر در پایان پولی باقی ماند، تعیین تکلیف شود. برای مثال در خیلی از کشورها هنگامی که پولی باقی بماند بنا به نظر  کاندیدا در موضوع کمک به آموزش یا کمک به حزب هزینه می شود.

وی اضافه کرد:‌ هزینه‌های پوسترها و تبلیغات از کجا تامین می‌شود؟ هزینه‌های پرسنل ستادهای انتخاباتی از کجا  تامین می‌شود؟ فردا روزی گرفتار شایعه پراکنی در این موضوع خواهیم بود که فلان متهم به فلان ستاد کمک کرد. این موضوع باید شفاف باشد و در این باره نیاز به قانون داریم که موارد و مبالغ معین باشد.