جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121732289 در تماس باشید.

بزه-دیدگی-جنسی-کودکان-کار

 ریشه تجاوز به کودکان کار را باید نبود پشتوانه حمایتى از آن‌ها بیان کرد. فردى که مورد حمایت اصلى‌ترین حامى خود یعنى خانواده قرار ندارد، مورد هجمه بسیارى مانند پرخاشگرى‌ها و جسارت‌ها قرار می‌گیرد.

کودکى که از اصلى‌ترین نیازهاى اولیه خود دور مانده به ناچار به درخواست‌هاى متجاوزانه استثمارگران، برای تهیه جاى خوابى به‌منظور گذران شب و رفع گرسنگى خود، تن مى‌دهد. به همین دلیل در پایین‌ترین سنین کودکى مورد تجاوز قرار می‌گیرد. نگاه بزهکاران و متجاوزان نیز به این کودکان مبتنى بر همین نقصان و امکان اعمال هرگونه رفتار ناشایست نسبت به آن‌ها در مقابل کودکان دیگر است.

بدون‌شک به دلیل کنجکاوی کودکان در امور جنسی، بسیار اتفاق می‌افتد که با یکدیگر به بازیگوشی‌ها و مکاشفه‌های ملایم جنسی بپردازند. این تعاملات و روابط آزاد میان خود این کودکان نیز عاملى است براى تجاوز گروه سنى بزرگسال از همین دست نسبت به کودکان کوچک‌تر و ضعیف‌تر. متاسفانه زنانگى برخى دختران کار و پایدار ماندن این وضعیت و این روابط براى مدت‌هاى طولانى باعث شده طبق آمار ارائه شده، حدود نیمى از کودکان کار زیر ١5 سال، تجربه روابط جنسى داشته باشند که ٢4درصد‏ این روابط با جنس موافق بوده است! در اغلب اوقات نیز مشاهده شده این کودکان توسط افراد نزدیک و خویشاوندان خود مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

وضع جایى بدتر می‌شود که متاسفانه و براساس همان عدم حمایت پیش‌گفته، اعتراض و شکایتى نیز نسبت به این تجاوزات صورت نمی‌گیرد. در عین حال اثبات آزار جنسی یا انجام شدن عمل منافی عفت با کودک بر اساس قانون ایران بسیار دشوار است.

وضعیت کودکان کار رها شده و محروم شده از کودکى نیز هولناک است و نرخ کودکان فروخته شده در حاشیه شهرها، کمتر از نرخ یک کیلو گوشت گوساله است.

در باب بهبود این وضعیت، لزوم وجود نهاد‌هاى حمایتى خصوصى و حاکمیتى برای پیگیرى و بررسى ابعاد حقوقی و معضلات کودکان کار در وضعیت کنونى بیش از پیش نمایان می‌شود،چرا که گاهى اوقات مشاهده می‌شود که این کودکان در صورت کنار گذاشتن توسط خانواده و استثمارگران، خود هیچ‌گونه پشتوانه و حمایت‌کننده‌اى نخواهند داشت. با توجه به اینکه قوانین کنونى خلأهای زیادی در زمینه حقوق و مشکلات کودکان‌کار دارند، نیازمند تدوین قوانین حمایتی در مورد این‌گونه کودکان هستیم.