موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
اسد علی امرایی موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
حمیدرضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری ومشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز 12 سال سابقه وکالت و 10 سال وکالت تخصصی  بانک صادرات و متخصص در دعاوی بانکی و موسسات مالی و اعتباری انجام دعاوی حقوقی به صورت گروهی در کلیه زمینه های حقوقی، ثبتی ، کیفری و خانوادگی
دکتر نغمه فرهود  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز، وکالت در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری (خانواده،ملکی ،ثبتی،چک،دعاوی مربوط به شهرداری و اصل 49و...) قبول وکالت ایرانیان مقیم خارج کشور
محمد رضا مهرجو وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و دانشجوی دکتری حقوق خصوصی
سرور ثانی نژاد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
سید مجید روحانی اصفهانی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی و خانوادگی مشاور دعاوی و اختلافات حقوقی ملکی ، بانکی ، تجاری ، شرکتی و انحصار وراثت
علی جاوید وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی و عضو هیئت علمی دانشگاه
طیبه برزگر وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز ،با بیش از 10 سال سابقه کار و وکیل بانکها و موسسات مالی و اعتباری و وکیل شرکتهای خصوصی

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09123957464 در تماس باشید.

یک تا 10 سال حبس مجازات ساخت سکه تقلبی

ارسالی توسط وکالت آنلاین وکیل پایه یک دادگستری
یک تا 10 سال حبس مجازات ساخت سکه تقلبی

سکه به پول‌هایی اطلاق می‌شود که با عیار مخصوص و وزن معلوم از فلزات قیمتی مانند طلا و نقره یا فلزهای عادی نظیر مس یا برنج یا نیکل یا مخلوطی از آنها به صورت آلیاژ ساخته می‌شود.

سکه به پول‌هایی اطلاق می‌شود که با عیار مخصوص و وزن معلوم از فلزات قیمتی مانند طلا و نقره یا فلزهای عادی نظیر مس یا برنج یا نیکل یا مخلوطی از آنها به صورت آلیاژ ساخته می‌شود.

در کشور ما حق امتیاز ضرب سکه به موجب قانون مسکوکات طلا مصوب سال 1337 فقط در انحصار دولت است که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت می‌گیرد. واژه «قلب» و «تقلب» همواره در برابر سکه واقعی و اصیل رایج داخلی و خارجی به کار رفته و شامل هر نوع شبیه‌سازی یا مخدوش کردن آن است.

براساس ماده ۵۱۸ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375، هر کس شبیه هر نوع مسکوک طلا یا نقره داخلی یا خارجی از قبیل سکه‌ بهار آزادی، سکه‌های حکومت‌های قبلی ایران، لیره و نظایر آن از پول‌ها و ارزهای دیگر که مورد معامله واقع‌ می‌شود را بسازد یا عالماً داخل کشور کند یا مورد خرید و فروش ‌قرار دهد یا ترویج سکه‌ قلب کند، به حبس از یک تا 10 سال ‌محکوم می‌شود. همچنین قانونگذار مجازات اسلامی به این موضوع توجه داشته است که هر کس به قصد تقلب به هر نحو از قبیل تراشیدن، بریدن‌ و نظایر آن از مقدار مسکوکات طلا یا نقره‌ ایرانی یا خارجی بکاهد یا عالماً و عامداً در ترویج این قبیل مسکوکات شرکت یا آن را داخل ‌کشور کند، به حبس از یک تا سه سال محکوم می‌شود که این موضوع در ماده ۵۱۹ این قانون تصریح شده است.

ساخت شبیه مسکوکات رایج داخلی یا خارجی غیر از طلا و نقره از موارد دیگری است که در ماده 520 این قانون مورد توجه قانونگذار قرار گرفته است و قانونگذار در این ماده از بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی می‌گوید هر کس شبیه مسکوکات رایج داخلی یا خارجی غیر از طلا و نقره را بسازد یا عالماً عامداً آنها را داخل کشور کرده یا در ترویج آنها شرکت کند یا مورد خرید و فروش قرار دهد به حبس از یک تا سه سال محکوم می‌شود. هر گاه اشخاصی که مرتکب جرایم نامبرده می‌شوند، قبل از کشف قضیه‌، مأموران تعقیب را از ارتکاب جرم مطلع کنند یا در ضمن تعقیب به واسطه‌ ‌اقرار خود موجبات تسهیل تعقیب سایرین را فراهم آورند یا مأموران دولت را به نحو مؤثری در کشف جرم کمک و راهنمایی ‌کنند بنا به پیشنهاد رییس حوزه‌ قضایی مربوط و موافقت دادگاه یا با تشخیص دادگاه در مجازات آنان تخفیف متناسب داده می‌شود و حسب مورد از مجازات حبس معاف می‌شوند؛ مگر آن که احراز شود قبل از دستگیری توبه کرده‌اند که در این صورت از تمامی مجازات‌های‌ مذکور معاف خواهند شد. همچنین علاوه بر مجازات‌های مقرر، تمامی اموال تحصیلی از طریق موارد مذکور نیز به عنوان تعزیر به نفع دولت ضبط می‌شود.

  رکن قانونی

بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1375 در ضمن مواد 518 تا 522، تهیه و ترویج سکه تقلبی را جرم دانسته و برای آن مجازات تعیین کرده است.

  رکن مادی

رکن ماده جرم تهیه و ترویج سکه تقلبی شامل مواردی از قبیل ساخت سکه تقلبی، مخدوش کردن سکه طلا و نقره،  ترویج یا خرید و فروش سکه قلب یا مخدوش و داخل کردن سکه قلب یا مخدوش به کشور است.

  ساخت سکه تقلبی

منظور از ساخت سکه تقلبی آن است که مرتکب با تهیه کردن مقداری از فلزاتی که در مسکوک اصلی به کار رفته و فراهم آوردن ابزار و وسایل لازم، مثل وسایل قالب‌گیری و منگنه، سکه‌‌سازی کند.

در صورتی که سکه ساخته‌شده شباهتی به اصلی نداشته باشد، این جرم محقق نمی‌شود. اما شباهت ظاهری که بیننده را در نگاه اول به اشتباه بیندازد، کافی است و شباهت واقعی ضرورتی ندارد.

  مخدوش کردن سکه طلا و نقره

هرکس به قصد تقلب به هر نحو از قبیل تراشیدن، بریدن و نظایر آن از مقدار مسکوکات طلا و نقره ایرانی یا خارجی بکاهد یا عالماً و عامداً در ترویج این قبیل مسکوکات شرکت یا آن را داخل کشور کند، به حبس از یک‌ سال تا سه سال محکوم می‌شود.

منظور از مخدوش کردن سکه آن است که شخصی با استفاده از وسایل برقی مثل متّه یا وسایل شیمیایی مثل اسید، مقداری از فلز گرانبهای موجود در سکه را جدا کند تا فلز جداشده را مورد استفاده قرار دهد یا بفروشد.

  ترویج یا خرید و فروش سکه قلب یا مخدوش

ترویج سکه قلب یا سکه مخدوش جرمی جدا از ساختن سکه قلب یا مخدوش ساختن سکه است؛ بنابراین اگر عامل ساختن سکه تقلبی و نیز ترویج آن، یک نفر باشد، با رعایت احکام تعدد مادی جرم، حکم داده می‌شود.

  داخل کردن سکه قلب یا مخدوش به کشور

صرف وارد کردن عالمانه سکه تقلبی جرم است؛ هرچند که واردکننده قصد ترویج یا فروش آن را نداشته باشد همچنین وارد کردن سکه به کشور لزوماً به معنای گذشتن از گمرک ورودی نیست، بلکه همین که کسی سکه را وارد قلمرو کشور کند، این جرم را مرتکب شده است؛ هر چند که مأمور گمرک سکّه قلب یا مخدوش را کشف کرده و اجازه ترخیص آن را ندهد.

  رکن معنوی جرم

در جرایم مربوط به مسکوکات طلا و نقره یا مسکوکات عادی علاوه بر عمد در فعل، قصد مجرمانه خاص استفاده نامشروع نیز شرط است.

  کیفیت مجازات

مجازات ساختن و شبیه‌سازی هر نوع مسکوک طلا و نقره داخلی و خارجی با وارد کردن آنها به کشور و ترویج آنها مستلزم محکومیت به حبس از یک تا 10 سال است.

مجازات تخدیش در مقدار طلا و نقره مسکوک ایرانی یا خارجی همچنین ترویج و وارد کردن آن به کشور مستوجب حبس از یک تا سه سال، به علاوه ضبط اموالی است که متهم از این طریق تحصیل کرده است.

  تخفیف مجازات یا معافیت از مجازات

هرگاه اشخاصی که مرتکب جرابم قلب سکه می‌شوند قبل از کشف، مأموران تعقیب را از ارتکاب جرم مطلع کرده یا در ضمن تعقیب به واسطه اقرار خود موجبات تسهیل تعقیب سایرین را فراهم آورند یا مأموران دولت را به نحو مؤثری در کشف جرم راهنمایی کنند، در مجازات فرد، تخفیف متناسب داده می‌شود و حسب مورد از مجازات، حبس معاف می‌شوند؛ مگر آن ‌که احراز شود قبل از دستگیری توبه کرده‌اند که در این صورت از کلیه مجازات‌های مذکور معاف خواهند شد.

منبع : روزنامه حمایت

مطالب مرتبط

تعیین 110 سکه مهریه کار دادگاه‌ها را زیادتر می‌کند

نام نویسنده
تعیین 110 سکه مهریه کار دادگاه‌ها را زیادتر می‌کند

تعیین 110 سکه مهریه کار دادگاه‌ها را زیادتر می‌کند

ادامه مطلب ...

مهریه و وراثت در نکاح موقت

نام نویسنده
مهریه و وراثت در نکاح موقت

مهریه و وراثت در نکاح موقت

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نه + = 16