موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
اسد علی امرایی موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
حمیدرضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری ومشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز 12 سال سابقه وکالت و 10 سال وکالت تخصصی  بانک صادرات و متخصص در دعاوی بانکی و موسسات مالی و اعتباری انجام دعاوی حقوقی به صورت گروهی در کلیه زمینه های حقوقی، ثبتی ، کیفری و خانوادگی
محمد رضا مهرجو وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و دانشجوی دکتری حقوق خصوصی
علی جاوید وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی و عضو هیئت علمی دانشگاه
طیبه برزگر وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز ،با بیش از 10 سال سابقه کار و وکیل بانکها و موسسات مالی و اعتباری و وکیل شرکتهای خصوصی
حسین احمدی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
احسان عابدین وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
مرتضی دستوری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری متخصص در امور بازار سرمایه و وکالت در هرگونه اختلافات سهام در بازار سرمایه ،وکالت در هیات داوری ماده 36 بازار سرمایه و وکالت در اختلاف خرید سهام شرکت های اجرای اصل 44 قانون اساسی

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09122406368 در تماس باشید.

نحوه الزام محکوم علیه به اجرای حکم

ارسالی توسط وکالت آنلاین وکیل پایه یک دادگستری
نحوه الزام محکوم علیه به اجرای حکم

فرض کنید محکوم‌علیه در فرصتی که برای اجرای حکم مقرر شده است، مفاد حکم را اجرا نکند یا با محکوم‌له برای نحوه اجرای حکم به توافق نرسد و مالی هم معرفی نکند یا مالی از او تامین و توقیف نشده باشد و از سوی دیگر، محکوم‌له هم درخواست کند که از اموال محکوم‌علیه توقیف شود. در این صورت، تکلیف اجرای حکم دادگاه چیست؟

فرض کنید محکوم‌علیه در فرصتی که برای اجرای حکم مقرر شده است، مفاد حکم را اجرا نکند یا با محکوم‌له برای نحوه اجرای حکم به توافق نرسد و مالی هم معرفی نکند یا مالی از او تامین و توقیف نشده باشد و از سوی دیگر، محکوم‌له هم درخواست کند که از اموال محکوم‌علیه توقیف شود. در این صورت، تکلیف اجرای حکم دادگاه چیست؟

هرگاه محکوم‌له و محکوم‌علیه با یکدیگر به توافق نرسند یا اصولا حین توقیف حاضر نباشند، قیمت اموال توسط ارزیاب تعیین می‌شود.

اموال منقولی که خارج از محل سکونت یا محل کار محکوم‌علیه باشد، در صورتی توقیف می‌شود که دلایل کافی برای تعلق این اموال به محکوم‌علیه در دسترس باشد.

اگر مال منقول معرفی‌شده در جایی قرار گرفته باشد که درب آن بسته باشد و از باز کردن آن خودداری شود، به این روش باید عمل کرد:

۱- مامور اجرا با حضور ماموران انتظامی اقدام لازم را برای باز کردن درب و توقیف مال انجام می‌دهد. ۲- در مورد باز کردن محلی که کسی در آن نیست، با حضور نماینده دادستان، درب باز خواهد شد.

اگر مال منقول در تصرف شخص دیگری غیر از محکوم‌علیه باشد، آن شخص نسبت به آن ادعای مالکیت داشته باشد و  شخص متصرف (شخص ثالث) آن مال را متعلق به دیگری معرفی کند، مال غیرمنقول توقیف نخواهد شد.

مامور اجرا قبل از اینکه به توقیف اموال منقول اقدام کند، باید صورتی مشتمل بر اوصاف کامل اموال از قبیل نوع، عدد، وزن و اندازه که با تمامی حروف و اعداد باشد، تنظیم کند.

همچنین در هر مورد باید مشخصات و خصوصیاتی که معرف کامل مال باشد، را بنویسد. اگر نیز شخص ثالث نسبت به مال منقول، مدعی حقی است، مامور اجرا مشخصات و خلاصه اظهارات او را قید می‌کند. قانون اجرای احکام مدنی، مقررات مربوط به توقیف اموال را بر اساس منقول یا غیر منقول بودن مال بیان کرده است.

تعیین ارزیاب با توافق طرفین است اما اگر به توافق نرسند یا محکوم‌علیه غیبت کند، مامور اجرا از میان کار‌شناسان رسمی انتخاب می‌شود. در صورت نبود کار‌شناسان رسمی، ارزیاب را از میان اشخاص معتمد و خبره معین می‌کنند. هر‌گاه هنگام توقیف به ارزیاب دسترسی نباشد، قیمتی که محکوم‌له تعیین می‌کند، برای توقیف مال، ملاک عمل خواهد بود؛ به این ترتیب مامور اجرا فورا برای تعیین ارزیاب و تقویم مال عمل خواهد کرد. نظریه ارزیاب بلافاصله به طرفین ابلاغ می‌شود. هر یک از طرفین می‌توانند ظرف ۳ روز از تاریخ ابلاغ ارزیابی، به آن اعتراض کنند. دادگاهی که حکم به وسیله آن اجرا می‌شود، به اعتراض رسیدگی خواهد کرد. اگر مال در جریان ثبت شدن به نام محکوم‌علیه باشد، اداره ثبت، بازداشت آن مال را در «دفتر املاک بازداشتی» درج می‌کند و به مسئولان اجرای حکم هم اطلاع می‌دهد. در حقیقت باید مراتب به اداره ثبت محلی که مال غیرمنقول در آنجا واقع است، اطلاع داده شود. در صورتی که آن مال به نام محکوم‌علیه به ثبت رسیده باشد، اداره ثبت بازداشت آن را در «دفتر املاک» درج می‌کند و به مسئولان اجرای حکم نیز اطلاع داده می‌شود. اموال منقول توقیف‌شده در‌‌ همان جا که واقع شده است، حفظ می‌شود مگر آن که نقل اموال به محل دیگر ضرورت داشته باشد. اموال توقیف‌شده برای حفاظت، به شخص مسئولی که «حافظ» نامیده می‌شود، سپرده خواهد شد. اگر مال غیرمنقول عوایدی داشته باشد، به قدری که عواید یک سال آن برای پرداخت محکوم‌به و هزینه‌های اجرایی کافی باشد، عین (خود) مال توقیف نمی‌شود و فقط عواید آن مال، مورد توقیف قرار می‌گیرد.

هر‌گاه مال منقول متعلق به محکوم‌علیه نزد شخص ثالثی باشد یا مورد درخواست توقیف، طلبی باشد که محکوم‌علیه از شخص ثالث دارد، این موارد باید رعایت شود. مراتب فورا به محکوم‌علیه نیز ابلاغ می‌شود. شخص ثالث پس از ابلاغ نباید مال یا طلب توقیف‌شده را به محکوم‌علیه بدهد و به همین دلیل، اخطار متضمن رونوشت اجراییه به شخص ثالث ابلاغ می‌شود.  در صورت تخلف، این شخص مسئول جبران خسارت وارد شده به محکوم‌له خواهد بود و باید طبق دستور مدیر اجرا عمل کند.

ارزیابی اموال غیرمنقول بر اساس‌‌ همان مقرراتی است که بر طبق آنها ارزیابی اموال منقول انجام می‌شود. اگر خلاف ادعای متصرف ثابت شود، او مسئول جبران خسارت محکوم‌له خواهد بود.

نکته‌ دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که دستمزد ارزیاب توسط مامور اجرا تعیین می‌شود و پرداخت آن بر عهده محکوم‌علیه است.

منبع : روزنامه حمایت

مطالب مرتبط

تعیین 110 سکه مهریه کار دادگاه‌ها را زیادتر می‌کند

نام نویسنده
تعیین 110 سکه مهریه کار دادگاه‌ها را زیادتر می‌کند

تعیین 110 سکه مهریه کار دادگاه‌ها را زیادتر می‌کند

ادامه مطلب ...

مهریه و وراثت در نکاح موقت

نام نویسنده
مهریه و وراثت در نکاح موقت

مهریه و وراثت در نکاح موقت

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

+ چهار = 19