راه پر پیچ و خم عدالت

ایستگاه آخر پرونده سعید طوسی آن‌طوری نبود که اذهان عمومی انتظار آن را داشتند و حتی برخی نیز مدعی شدند که وی با اعمال «نفوذ» حکم برائت گرفته است البته ما درصدد تایید یا تکذیب این ادعا نیستیم اما آنچه مسلم است که تجربه نشان داده که دستگاه قضایی همواره با صلابت و فارغ از هرگونه اعمال نظرات شخصی به پرونده‌ها رسیدگی کرده‌ و سعی بسیاری در استیفای حقوق افراد داشته است اما در مورد اخیر انتظار می‌رفت دقت و همت بیشتری به خرج داده می‌شد تا حکمی صادر شود که بتواند افکار عمومی را اقتاع کند.

سعید طوسی که به ارتکاب به ارتباطات ناسالم با نوجوانان متهم شده بود، اتهاماتی نظیر مساله خلاف و تشویق به فساد در پرونده وی مطرح شد. پرونده این اتهام از سال ۹۰ پس از شکایت چند نفر از قاریان جوان باز شد که در سال ۹۵ در رسانه‌ها علنی و به صورت جدی مطرح شد. این اتفاق پس از آن رخ داد که شاکیان او با یکی از رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور گفت و گو کردند و علیه طوسی دست به افشاگری زدند. بازتاب گسترده ادعا‌های شاکیان باعث شد که واکنش‌های فراوانی در داخل کشور به موضوع نشان داده شود. سخنگوی قوه قضاییه همان زمان تعداد شاکیان را چهارنفر بیان کرده و گفته بود در مرحله اول یکی از شکات در مساله خلاف عفت عمومی شکایتی مطرح کرد که برای این مورد قرار منع تعقیب صادر شد که این حکم قطعی شده است؛ در مرحله دوم نیز ادعای دیگری مطرح شد و موضوع تشویق به فساد مورد رسیدگی قرار گرفت که برای این موضوع نیز قرار منع تعقیب صادر شد اما پس از اعتراض براساس قرائن و شواهد قرار منع تعقیب لغو و رسیدگی به پرونده ادامه پیدا کرد و در حال حاضر موضوع تشویق به فساد مراحل خود را طی می‌کند و هنوز به مراحل نهایی نرسیده است.

ماجرای سعید طوسی نگرانی‌های بسیاری را در جامعه قرآنی کشور به وجود آورد، بسیاری فعالان این حوزه خواستار روشن‌تر شدن ماجرا شدند؛ البته پرونده برای مدت طولانی مسکوت ماند و در نهایت نیز شعبه ۵۶ دادگاه تجدیدنظر تهران بدون امضای رییس دادگاه با رای دو مستشار از شعبه دیگر حکم صادره علیه مربی صوت و لحن مبنی برچهار سال حبس را نقض و او را تبرئه کرد. حکمی که به هیچ وجه نتوانست افکار عمومی را قانع کند و انتظار می‌رفت که قوه قضاییه در این زمینه با توجه به درگیر شدن جامعه با این پرونده حکم شایسته‌تری صادر می‌کرد. اما در روزهای گذشته با توجه به واکنش‌های بسیاری نسبت به این حکم صادره، سخنگوی فراکسیون امید مجلس از نشست این فراکسیون درباره پرونده سعید طوسی خبر داده و گفت است: با توجه به حساسیت‌هایی که در جامعه و همچنین فضای مجازی در مورد پرونده سعید طوسی ایجاد شده، کمیته سیاسی فراکسیون امید گزارشی از روند کلی پرونده از ابتدا تاکنون ارائه کرده و وزیر دادگستری و معاون پارلمانی قوه قضاییه نیز توضیحاتی در این رابطه دادند.پارسایی یادآور شد:در نهایت قرار شد مذاکرات مربوط به پرونده سعید طوسی در کمیته سیاسی و قضایی با مسئولان ذی‌ربط قوه قضاییه ادامه یابد. امید است حال که افکار عمومی نسبت به این موضوع حساس شده، دستگاه قضا با بازنگری در این حکم نسبت به اقناع جامعه همت گمارد. در این زمینه ضمن بررسی رای پرونده سعید طوسی و جرم کودک آزاری، قوانین در این زمینه را نیز مورد ارزیابی قرار دادیم.

منبع : روزنامه قانون