جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121362856 در تماس باشید.

کاهش-جمعیت-کیفری-موجب-کاهش-آسیب-های-اجتماعی-می-شود

رئیس‌کل دادگستری استان قزوین گفت: بدهی زندانیان نیازمند جرائم غیرعمد استان قزوین حدود 34 میلیارد تومان است که امیدواریم با کمک خیرین در طی سال این مبلغ تأمین شود تا موجبات آزادی تعدادی دیگر از زندانیان جرائم غیر عمد استان فراهم شود.

به گزارش ایسنا ، حجت‌الاسلام‌والمسلمین نورالله قدرتی در جشن گلریزان زندانیان جرائم غیرعمد شهرستان آبیک که در یکی از تالارهای پذیرایی این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: در آیات الهی بارها به موضوع احسان اشاره‌شده است و این امر احسان، نیکوکاری و کمک به دیگران را یک گرایش فطری و غریزی می‌داند که در بین تمام جوامع، ادیان و مذاهب وجود دارد.

 وی افزود: زمانی که انسان دست دیگران را می‌گیرد و نیکی می‌کند درواقع به خودش نیکی کرده است چون با این عمل موجب بخشیده شدن گناهان خود می‌شود و به قرب الهی نزدیک‌تر شده و رضایت الهی را کسب می‌کند.

رئیس‌کل دادگستری استان قزوین خاطرنشان کرد: دایره احسان بسیار گسترده است و اخلاقیات، ایمان به خدای متعال و قرآن، قیامت، اعتقادات، ارزش‌های دینی و اخلاقی در دایره احسان قرار می‌گیرند.

مقام ارشد قضایی استان تصریح کرد: امروزه بسیاری از معضلات و آسیب‌های اجتماعی خانواده زندانیان را تهدید می‌کند پس در برخورد با بسیاری از مجرمین باید تلاش کنیم که زندان و حبس آخرین مجازات قرار گیرد که این موضوع باید موردتوجه قضات قرار گیرد.

 قدرتی عنوان کرد: زمانی که شخصی مرتکب جرمی ناخواسته و غیر عمد می‌شود، زمانیکه به زندان می‌رود علاوه بر اینکه او را مجازات کرده‌ایم، خانواده او را نیز به دلیل قرار گرفتن در شرایط سخت اجتماعی مجازات می‌کنیم، پس توجه به موضوع کاهش جمعیت کیفری موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی خانواده زندانیان می‌شود.

رئیس‌کل دادگستری استان قزوین به سیاست کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها در قوه قضاییه اشاره کرد و افزود: یکی از اولویت‌ها و سیاست‌های اصلی دستگاه قضایی کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها است که این موضوع را در دادگستری استان با جدیت دنبال می‌کنیم و تلاشمان بر این است با استفاده از ظرفیت‌های قانونی همچون مجازات جایگزین حبس نگذاریم در بسیاری از جرائم غیرعمد تعداد زندانیان افزایش یابد.

وی افزود: مردم باید این موضوع را بدانند که زندان در بسیاری از موارد جای مناسبی برای تربیت افراد نیست بلکه بسیاری از مجرمین باید در کنار جامعه اصلاح شوند لذا باید نگاه مردم و جامعه به حبس و زندان تغییر کند اما در برخورد با مجرمین خشن و کسانی که تکرار جرم دارند و امنیت عمومی را خدشه‌دار می‌کنند، این امر صدق نمی‌کند و دستگاه قضایی با چنین مجرمینی با جدیت برخورد خواهد کرد.

این مقام قضایی استان به برگزاری جشن گلریزان در تمام شهرستان‌های استان اشاره و عنوان کرد: در حال حاضر 330 نفر از زندانیان استان نیازمند کمک مالی هستند که امیدواریم با تلاش مسئولان و خیرین بتوانیم موجبات آزادی این افراد را فراهم کنیم که مجموع بدهی این افراد 34 میلیارد تومان است.

رئیس‌کل دادگستری قزوین در پایان خاطرنشان کرد: کسانی که در جشن گلریزان شرکت می‌کنند و با کمک‌های خود در جهت آزادی زندانیان قدم برمی‌دارند، بدانند که رضایت الهی در پی آنان است و اجر و پاداش این کار نیک خود را از خدای متعال دریافت خواهند کرد پس ما مسئولان باید تلاش کنیم همه‌ساله در ایام مبارک رمضان این جشن باشکوه‌تر برگزار شود تا با آزادی حتی یک زندانی بنیان خانوادگی او را حفظ کنیم.