جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09123666928 در تماس باشید.

قانون درباره ملاقات والدین طلاق گرفته با طفل چه می گوید؟

 قانون درباره ملاقات والدینِ طلاق گرفته چه می‌گوید؟

 پرسش مخاطب درباره ملاقات با فرزند طلاق این است:

خانم من ۴ ماه هست که منزل روترک کردن و رفتن. این ۴ ماه پسرم که تازه ۶ سالش شده رو هرهفته یکبار یا دوبار ۲۴ ساعته میفرستادم پیش همسرم با توجه به اینکه الان خانمم درخواست مهریه و نفقه دادن و اینکه همه حسابای منم مسدود شدن، من میتونم پسرم رو نفرستم دیگه پیشش؟ از لحاظ قانونی چطوریه؟

پاسخ کارشناسان :

بر اساس ماده ۱۱۷۴ قانون مدنی در صورتی که به علت طلاق و یا هر جهت دیگر ابوین در یک منزل سکونت نداشته باشند، دادگاه برای هریک از ابوین که طفل تحت حضانت او نیست، حق ملاقات با فرزند تعیین می‌نماید که جزئیات این ملاقات با دادگاه خانواده می‌باشد.

بر اساس این ماده در صورتی که در خصوص زمان، مکان و سایر جزئیات ملاقات، میان والدین توافقی حاصل شود بر اساس آن عمل می‌شود و در صورتی که اختلافی باشد، دادگاه زمان و مکان آن را بر اساس شرایط و مصالح کودک تعیین می‌کند که ممکن است یک الی دو بار در آخر هفته باشد.

بر همین اساس در قانون مواردی پیش بینی شده است تا به واسطه آن حق ملاقات با فرزند برای طرف دیگر حفظ شود. به عنوان مثال: پدر و مادری که حضانت طفل را بر عهده دارند، نمی‌توانند او را از محل حضانت او خارج کنند، مگر اینکه این کار با اجازه دادگاه صورت گرفته باشد. به عنوان مثال اگر محل سکونت والدین در شهر اهواز باشد، کسی که حضانت بر عهده او است، نمی‌تواند طفل را به اصفهان ببرد؛ چرا که در این صورت استفاده از حق ملاقات برای طرف دیگر دشوار می‌شود.

همچنین، بر اساس ماده ۴۲ قانون حمایت خانواده، صغیر و مجنون را نمی‌توان بدون رضایت، ولی، قیم، مادر یا شخصی که حضانت و نگهداری آنان به او واگذار شده است، از محل اقامت مقرر بین طرفین یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق به محل دیگر یا خارج از کشور فرستاد؛ مگر آنکه دادگاه آن را به مصلحت بداند و با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی حق این امر را اجازه دهد. پس دادگاه می‌تواند با توجه به مصلحت کودک این امر را اجازه دهد که بنا به درخواست ذی نفع، برای تضمین بازگرداندن صغیر و مجنون تأمین مناسبی اخذ می‌کند تا حقوق وی رعایت شود.