جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09177612207 در تماس باشید.

کارفرما نمی تواند صورت یکجانبه قرارداد کار را با کارگر بهم بزند

کارفرما نمی‌تواند هر وقت دلش خواست قرارداد کار را با کارگر بهم بزند.

 پرسش مخاطب درباره قرارداد کار این است:
یا کارفرما هروقت دلش خواست می‌تواند قرار داد کارگر را بهم زند و فسخ کند؟ خدا خیرتان دهد که کمک قشر ضعیف کارگر هستید.

پاسخ کارشناسان :

ماده ۲۵ قانون کار بیان می‌دارد، هر گاه قرارداد کار برای مدت موقت و یا برای انجام کار معین، منعقد شده باشد هیچ یک از طرفین به تنهایی حق فسخ آن را ندارند؛ بنابراین قرارداد کار موقت برای کارگر و کارفرما لازم و غیر قابل فسخ می‌باشد. اما در قرارداد‌های کار دایم به استناد بند و ماده ۲۱ قانون کار، کارگر می‌تواند با رعایت قانون کار، استعفا دهد. به عبارت دیگر از ماده ۲۵ قانون کار چنین استنباط می‌شود که بند و ماده ۲۱ قانون کار که استعفای کارگر را از طرق خاتمه قرارداد کار دانسته است، ناظر به قرارداد دایم است و در قرارداد‌های موقت، استعفا باید از سوی کارفرما پذیرش شود تا قرارداد کار منحل گردد؛ بنابراین قرارداد کار موقت، لازم و قرارداد کار دایم نسبت به کارفرما لازم و نسبت به کارگر، جایز است.