علی خسروی وکیل دادگستری پذیرفته شده آزمون وکالت مرکز با رتبه۹ متخصص در دعاوی حقوقی،کیفری، خانواده ، ثبتی، ارث و تقسیم ترکه
دکتر فرود امیری  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری  مرکز  و عضو هیات علمی دانشگاه،  قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری و مواد مخدر
اسدعلی امرایی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای مرکز
چه مجازات هایی موجب محرومیت از حقوق اجتماعی می شوند؟

مجازات‌هایی منجر به محرومیت از حقوق اجتماعی می‌شوند، شامل چه مواردی هستند؟

 مجازات‌هایی منجر به محرومیت از حقوق اجتماعی می‌شوند، شامل چه مواردی هستند؟

 پرسش مخاطب درباره جرائمی که مجازات‌های مربوط به آنها منجر به محرومیت از حقوق اجتماعی می‌شود، این است:

با سلام و تشکر از انجام این کار خوب. چه جرمی انجام دهیم سابقه محسوب می گردد؟ هر جرمی؟ماده ۲۵ را گفتید؛ اما متوجه نشدم.

پاسخ کارشناسان :

مستند به ماده ۲۵ قانون مجازات اسلامی باید بیان داشت در واقع سابقه کیفری موثر، نیازمند محکومیت، آن هم از نوع قطعی به مجازات های ذیل است و صرف ارتکاب جرم کفایت نمی کند. محکومیت فرد به مجازات های ذیل موجب سوءِسابقه محسوب شدن می گردد:

محکومیت قطعی کیفری به مجازات های سالب حیات مانند اعدام و قصاص نفس، حبس ابد، قطع عضو و قصاص عضو تحت شرایطی، حبس از درجه ۱ تا پنج، شلاق حدی.

لازم به ذکر است که معنای عبارت "صرف ارتکاب جرم کفایت نمی کند" این نیست که می توان سایر جرایم را مرتکب شد بی آنکه سابقه‌ای گردد. بلکه هر فردی که مرتکب هر جرمی با هر نوع مجازاتی گردد برای وی سابقه محسوب گردیده و در پیشینه ای با نام پیشینه کیفری درج می گردد اما این سابقه در صورتی موثر بوده و موجب محرومیت از حقوق اجتماعی مقرر در ماده ۲۶ می گردد که مستوجب یکی از مجازات های گفته شده باشد.

منبع : خبرگزاری میزان