جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09122028227 در تماس باشید.

انجام-مذاکره-برای-پیوستن-ایران-به-اتحادیه-جهانی-سردفتران

نمایندگان سازمان ثبت اسناد و املاک و اتحادیه جهانی سردفتران برای پیوستن ایران به این اتحادیه، با معاون رئیس قوه قضائیه، دیدار و گفتگو کردند.

 به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، هیئتی به ریاست «فرانتس لئوپلو» رئیس کمیسیون همکاری های بین المللی اتحادیه جهانی سردفتران با احمد تویسرکانی معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که با هدف گفتگوهای نهایی جهت الحاق جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه جهانی سردفتران و در راستای دیدارهای دو جانبه قبلی برگزار شد، رئیس سازمان ثبت با اشاره به وسعت جغرافیایی کشور و فعالیت 7 هزار و 300 دفتر اسناد رسمی، قریب به 40 هزار شاغل در این بخش و صدور سالانه بیش از 20 میلیون سند رسمی در ایران گفت: نظام سردفتری ایران سابقه ای بسیار طولانی دارد و به موجب قانون ثبت اسناد و املاک، به طور مشخص از سال 1310 تاسیس شده است.

تویسرکانی با تشریح قوانین و آئین نامه های مرتبط با سازمان ثبت و دفاتر اسناد رسمی، نظام ثبتی و سردفتری ایران را یکی از با سابقه ترین و در عین حال پیشروترین نظام ثبتی عنوان کرد و گفت: اقتدار و اهمیت نظام سردفتری و ثبت رسمی در ایران از بسیاری از کشورها حتی کشور فرانسه هم بالاتر است.

وی اظهار داشت: در ایران سندی که یک سردفتر امضاء می کند در حکم رای دادگاه بوده و معنایش این است که این سند رسمی در صورت اختلاف بدون رسیدگی قضایی توسط ادارات اجرای سازمان ثبت به اجرا گذاشته می شود و نیازمند رسیدگی در محاکم قضایی نمی باشد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: حاکمیت برای سند رسمی اعتبار قائل است و به همین جهت است که قوه قضائیه ناظر و پشتیبان نظام سردفتری می باشد.

معاون رئیس قوه قضائیه با ابراز امیدواری از اینکه اتحادیه جهانی سردفتران بتواند به رسالت اساسی خود که در حقیقت اعتبار بخشی به توافقات ایجاد شده بین مردم در سراسر جهان است عمل نماید گفت: ما معتقدیم این اعتبار بخشی به توافقات در سطح کلان به نظم بیشتر جوامع منجر می شود و مردم به نحو جامع و کامل این امر را بپذیرند که اگر با یکدیگرتوافقی کردند نمی توانند به راحتی از آن خارج شوند و البته در قوانین و فرهنگ و اعتقادات ما نیز نقض عهد بسیار مذمت شده است حال این توافقات چه در حوزه  مراودات مردم باشد یا حتی بین دولتها.

وی افزود: به همین جهت هست که مردم ما امروز دولت امریکا را به عنوان یک دولت نامطلوب می شناسند چرا که به شکل بسیار نامطلوبی به راحتی به خودش اجازه می دهد که نقض عهد کند و از توافقات بین المللی با بیان اینکه ما قدرتمند هستیم خارج گردد و طبیعی است ادامه این روند باعث هرج و مرج در دنیا خواهد شد.

" فرانتس لئوپلو" رئیس کمیسیون همکاری های بین المللی اتحادیه جهانی سردفتران نیز در این دیدار با بیان اینکه در این دیدار اطلاعات جامعی از وضعیت نظام ثبتی و سردفتری ایران بدست آورده است گفت:همه تلاش این کمیسیون برای عضویت ایران در اتحادیه جهانی سردفتران بکار گرفته می شود چرا که فکر می کنیم ضمانت اجرایی سند رسمی در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا از استحکام بیشتری برخوردار است.

وی افزود: در رابطه با بدعهدی های امریکا و نامتعارف بودن سیستم حقوقی این کشور نیز با شما موافقیم و خوشبختانه امریکا عضو اتحادیه جهانی سردفتران نیست و ما هم موافق عضویتش در این اتحادیه نیستیم.

در این دیدار که نایب رئیس، دبیر و کارشناس کمیسیون همکاری های بین المللی اتحادیه جهانی سردفتران نیز در آن حضور داشتند ضمن پشتیبانی از الحاق ایران به اتحادیه جهانی سردفتران، مقرر شد بررسی نهایی و تسریع در عضویت ایران در این اتحادیه در دستور کار قرار گیرد.