×

بستن فضای مجازی مطرح نیست ; فضای مجازی مدیریت شود

بستن فضای مجازی مطرح نیست ; فضای مجازی مدیریت شود

دادستان کل کشور با اشاره به آمار کلاهبرداری‌هایی که از طریق فضای مجازی شده است، عنوان کرد کلاهبرداری‌هایی که از طریق اینترنت انجام می شود، زیاد است؛ به‌گونه‌ای که این جرایم در سال جاری نسبت به سال گذشته 300 درصد رشد داشته است و در استان کرمان آمار جرایم رایانه‌ای آن 85 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است؛ بنابراین باید فضای مجازی مدیریت شود و بحث بستن اصلا مطرح نیست

بستن-فضای-مجازی-مطرح-نیست-;-فضای-مجازی-مدیریت-شود

دادستان کل کشور با اشاره به آمار کلاهبرداری‌هایی که از طریق فضای مجازی شده است، عنوان کرد: کلاهبرداری‌هایی که از طریق اینترنت انجام می شود، زیاد است؛ به‌گونه‌ای که این جرایم در سال جاری نسبت به سال گذشته 300 درصد رشد داشته است و در استان کرمان آمار جرایم رایانه‌ای آن 85 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است؛ بنابراین باید فضای مجازی مدیریت شود و بحث بستن اصلا مطرح نیست.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام محمدجعفر منتظری عصر امروز 16 اسفندماه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان ضمن تبریک فرا رسیدن ماه رجب و اعیاد این ماه اظهار کرد: استان کرمان 6500 شهید را تقدیم انقلاب کرده است.

وی خطاب به خبرنگاران گفت: شما به رسالت خطیر خود در رساندن خبر و دادن اطلاعات صحیح و درست به افکار عمومی حتما توجه دارید و در این برهه حساس وظایف و مسئولیت خود را ایفا می‌کنید.

دادستان کل کشور عنوان کرد: فرهنگ هر جامعه‌ای در حقیقت ساخته و پرداخته عناصری است که از پدر، مادر و محیط خانواده تا محیط مدرسه، دبیرستان و دانشگاه و همچنین محیط کار است و امروز رسانه‌ها نیز در ساختن فرهنگ و هدایت افکار عمومی نقش بی بدیلی دارند.

وی با بیان این مطلب که امروز رسانه‌ها با استفاده از شبکه‌های مجازی و اینترنت می‌توانند مسیر یک کشور را از یک خط به خط دیگر منتقل کنند، تصریح کرد: متاسفانه فضای مجازی در اختیار کسانی است که اتاق‌های فکر و اندیشه‌ای دارند که جهان را به سمت و سوی اهداف خود سوق می‌دهند.

حجت‌لاسلام منتظری با اشاره به اینکه کشور ما نیز از این فضای مجازی نمی‌خواهد و نمی‌تواند از فضای مجازی جدا باشد، افزود: برخی از نظام‌هایی اساسا در آنها اخلاق جایگاه ندارد و برای رسیدن به اهداف خود به هر وسیله‌ای همچون دروغ، نقض عهدها، سرمایه‌گذاری‌های کلان متوسل می‌شوند.

وی اضافه کرد: کشورهایی که از لحاظ اقتصادی قدرتمند هستند برای رسیدن به اهداف خود به هر وسیله و نیرنگی متوسل می‌شوند اما در نظام جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهد برای رسیدن به اهداف خود به هر چیزی متوسل شود.

دادستان کل کشور با بیان این مطلب که امام راحل فرمودند« باید به تکلیفمان عمل کنیم» امروز وظیفه ما بسیار سنگین است، اظهار کرد: اگر خروجی کار خبرنگاران در جهت ارتقای جامعه و انتقال اخبار صحیح به جامعه باشد، بدانید که وظیفه خود را به نحو احسنت انجام داده‌اید اما متاسفانه امروز در فضای مجازی گرفتار توطئه، لگد مال شدن اخلاق و ارزش‌های انسانی شده و اکنون برخی کشورهای غربی با این معضل مواجه هستند.

وی تاکید کرد: در دستگاه قضایی اعتقاد نداریم که مطبوعات، رسانه‌ها و فضای مجازی بسته شود اما به آنچه اعتقاد داریم و منطقی می‌دانیم این است که فضاهای مطبوعاتی، شبکه‌های اطلاع رسانی و ... با حفظ اختلاف نظرهای افراد مدیریت شوند و هیچگاه نمی‌توانیم مردم و جامعه به یک سمت و سو سوق دهیم.

حجت‌السلام منتظری با تبیین مشکلات فضای مجازی در جامعه عنوان کرد: هیچگاه ما نمی‌توانیم مردم جامعه را به یک سمت و سو ببریم و آنچه که ما آن را به نفع مردم نمی‌دانیم، عدم مدیریت این فضاست و آسیب‌های که به خانواده‌ها وارد و همچنین به اخلاق مردم ضربه وارد کرده و گرفتاری‌های که به مردم به ویژه نسل جوان ایجاد کرده در برخی مواقع قابل جبران نیست.

وی ادامه داد: در دستگاه قضا با پرونده‌های عجیب و غریبی مواجه هستیم که با بررسی‌ها، منشا آنها فضای مجازی بوده است لذا مدیریت کردن فضای مجازی بسیار مهم است و بایستی که آنچه براساس معیار و منطق آنچه که به نفع جامعه و مردم است در اختیار مردم بگذاریم.

دادستان کل کشور با اشاره به آمار کلاهبرداری‌های که از طریق فضای مجازی شده است، عنوان کرد: کلاهبرداری‌های که از طریق اینترنت انجام می شود، زیاد است به‌گونه‌ای که این جرایم در سال جاری نسبت به سال گذشته 300 درصد رشد داشته است و در استان کرمان آمار جرایم رایانه‌ای آن 85 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است بنابراین باید فضای مجازی مدیریت شود و بحث بستن اصلا مطرح نیست.

وی به تشریح فرصت‌ها و تهدیدهای فضای مجازی پرداخت و بیان کرد: فضای مجازی دو فرصت و یک تهدید است و ما نمی‌توانیم از این دو فرصت به دلیل یک تهدید چشم پوشی کنیم، اما باید این تهدیدات را با برنامه‌ریزی صحیح به حداقل برسانیم.
 
حجت‌الاسلام منتظری از جنگ اقتصادی سخن به میان آورد و عنوان کرد: امروز با جنگ اقتصادی مواجه هستیم و رسانه‌ها می‌توانند امید را به جامعه تزریق کنید.

وی با بیان این مطلب که 40 سال از انقلاب می‌گذرد، تصریح کرد: در دوران جنگ، شرق و غرب به میدان آمده بودند تا نظام جمهوری را از بین ببرد اما مردم مردانه ایستادند و یک سانتیمتر از کشور را به دشمن نداد و پیروزمندانه از این جنگ بیرون آمدند.

دادستان کل کشور پیشرفت‌های کشور در ساخت موشک و تسلیحات نظامی و ... را از آثار جنگ دانست و اظهار کرد: در این جنگ اقتصادی همه موظفیم که به میدان بیایم اما در برخی اوقات شاهد تیترهایی هستیم که به نفع جامعه نیست و خبرنگاران بر آتش این جنگ نیفزایند و فضا را ملتهب نکنند لذا باید در آرام کردن و امیدوار کردن مردم کوشا باشند.

وی ادامه داد: در جنگ اقتصادی وظیفه داریم اینگونه به مردم القا کنیم که اگر امروز تلخی برخی از کاستی‌ها می‌چشید اگر تحمل کنید شیرینی پیروزی بر استکبار بیشتر خواهد بود اما مدیران نیز باید توجه کنند.

حجت‌الاسلام منتظری تصریح کرد: مطبوعات باب انتقاد سازنده را باز بگذارند و نشان دادن نقاط خطا را به مدیران وظیفه رسانه است اما انتقاد سازند با تخریب متفاوت است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص عدم رسیدگی به افزایش قیمت‌ها گفت: برخورد با برخی مسایل مثل گرانی‌ها برعهده دستگاه قضا نیست و دستگاه تعزیرات حکومتی وظیفه رسیدگی دارد اما این دو مدیریتی در این عرصه به کشور آسیب می‌رساند ولی در حدود دو ماه قبل دستگاه قضا به کمک دولت و تعزیرات حکومتی آمد و به همه دادستان‌های کل کشور ابلاغ کردیم که در هر شهرستانی یک کارگروه تشکیل دهند و در جایی که نیاز است دادستان می‌تواند از قدرت خود استفاده و به دولت و تعزیرات حکومتی کمک کند.

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی در خصوص ضرر جانی و مالی که خودروسازان به مردم می‌رسانند، چرا پاسخگو نیستند؟ اظهار کرد: هر اقدامی را که در خصوص مشکلات مردم انجام می‌دهیم رسانه‌ای نمی‌کنیم اما همه کار در دست ما نیست و اگر این شرکت‌ها تعطیل شوند کارگران زیادی بیکار می‌شوند، مشکل ارز، عدم مدیریت جهادی، ساختار شرکت‌های خودروساز از مهمترین مشکلات این کارخانه‌ها هستند اما وزیر صمت قول دادند که ظرف دو سال این مسایل و مشکلات را رفع کند.

وی با بیان این مطلب که پرونده برادر معاون اول رییس جمهور در مرحله رفتن به دادسرا است و در خصوص پرونده مواد مخدر نیروی انتظامی استان کرمان اظهار کرد: پرونده مواد مخدر نیروی انتظامی در دادگاه است و در مرحله محاکمه قرار دارد، همچنین پرونده سازمان حج و زیارت استان کرمان نیز در دادسرای ویژه روحانیت در حال پیگیری است.

حجت‌الاسلام منتظری در خصوص پرونده محیط زیست گفت: در مقام دادستانی با توجه به دلایل و شواهد جاسوسی آنها قطعی است و منتظر بررسی‌های دادگاه و رای دادگاه هستیم.

منبع : ایسنا

    

پست های مرتبط

مشترک شدن در خبرنامه!

برای دریافت آخرین به روز رسانی ها و اطلاعات ، مشترک شوید.