جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121393288 در تماس باشید.

لزوم نهادینه کردن فرهنگ جلوگیری از تعدی به بیت المال

رییس کل دادگستری استان یزد گفت: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و عمل کرد که اصلاً زمین‌خواری و تعدی به اموال بیت‌المال از ابتدا شکل نگیرد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا حبیبی در نشست شورای حفظ حقوق بیت المال استان یزد اظهار کرد: برخی افراد سودجو و فرصت طلب در پی مطامع خود و سوء استفاده از تعطیلات نوروزی هستند که باید با ایجاد کشیک‌های نوروزی فرصت هرگونه تعدی و تجاوزی را از این‌گونه افراد گرفت.

وی افزود: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و عمل کرد که اصلاً زمین‌خواری و تعدی به اموال بیت‌المال از ابتدا شکل نگیرد، چرا که وقتی با حکم دادگاه، خلع ید و قلع و قمع صورت می‌گیرد به هر حال اموال و ابنیه و درختانی از بین می‌رود که آن هم اگرچه سرمایه خصوصی است اما به هر حال از پول و وقت و هزینه کشور و همین مردم خرج شده است.

رییس کل دادگستری استان یزد اصل تقدم پیشگیری از درمان و برخورد را یادآور شد و گفت: اگر بر اساس یک تسامح و تساهل ملکی مورد تجاوز و تعدی قرار گرفت، بازپس‌گیری آن منوط به صرف وقت و هزینه بسیار است در حالی که با یک اقدام پیشگیرانه می‌توان از بسیاری از اینگونه مشکلات جلوگیری کرد.

حبیبی به اهمیت مسئله کاداستر اشاره کرد و تصریح کرد: با ثبت موقعیت دقیق اراضی در کاداستر از بسیاری از مشکلات حاشیه‌ای در خصوص اراضی کاسته می‌شود که از این رو انتظار است ادارات متولی امور اراضی، تمام تلاش خود را در جهت تامین اعتبار و کسب بودجه اجرای کاداستر به خرج دهند.

وی تاکید کرد: بارها به مسئله سنددار شدن اراضی دولتی در جلسات متعدد تاکید شده است لذا با مصوبه امروز شورای حفظ حقوق بیت‌المال تمام اراضی بدون معارض دولتی باید ظرف 6 ماه ابتدائی سال 98 سنددار شوند و هرگونه تغییر در محدوده شهرها و تغییر متولیان اراضی نیز باید در این فرصت نسبت به تحویل و رد و بدل نمودن اسناد و مدارک مبادرت ورزند.

حبیبی خاطرنشان کرد: جلسات شورای حفظ حقوق بیت‌المال در سال آینده بیشتر و منسجم‌تر برگزار می‌شود تا تمام دستور جلسات با فراغ بال بیشتر رسیدگی شود و پیگیری مصوبات نیز با جدیت بیشتر دنبال گردد.