جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121818871 در تماس باشید.

بررسی-پیش-نویس-سند-پیشگیری-از-جرایم-فضای-مجازی-در-دستور-کار-شورای-عالی-فضای-مجازی

سرپرست مرکز مطالعات اجتماعی و جرم‌شناسی قوه قضاییه گفت: پیش‌نویس سند پیشگیری از جرایم فضای مجازی که از سوی این معاونت تهیه و تنظیم شده است، مورد پذیرش شورای عالی فضای مجازی کشور قرار گرفت.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از واحد اطلاع رسانی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، فرزاد جلیلیان در نشست تخصصی پیشگیری از انحرافات و آسیب‌های اجتماعی افزود: این پیش نویس برای بررسی در دستور کار کمیته اصلی در شورای عالی فضای مجازی قرار گرفت.

سرپرست مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با تاکید بر ترویج فرهنگ گفت‌وگو در کشور با توجه به تخصصی و پیچیده شدن موضوعات در جوامع انسانی گفت: حوزه جرایم و آسیب‌های اجتماعی هم از حوزه‌هایی است که مدیران را مجاب می‌سازد تا با استفاده از اتاق‌های فکر به عنوان ابزار مدیریتی با بهره‌گیری از تفکر جمعی، ضمن شناسایی فرصت‌ها و تهدیدها، بتوانند راهبردهای پیش رو را ترسیم کنند.

وی ادامه داد: به همین منظور چهار کمیته تخصصی پیشگیری از جرایم نوپدید و آسیب‌های مجازی، دعاوی و اختلافات، انحرافات و آسیب‌های اجتماعی، و اقتصادی و فساد مالی در دستور کار مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی معاونت اجتماعی قوه قضاییه قرار گرفت تا مدیران این معاونت از دستاوردهای این کمیته ها بهره لازم را ببرند.

جلیلیان اظهارکرد: این جلسات در سال گذشته نتایج مثبتی به همراه داشت که از جمله آنها می‌توان به تهیه پیش‌نویس سند پیشگیری از جرایم فضای مجازی اشاره کرد. این پیش‌نویس سند از سوی این معاونت تهیه و تنظیم شده و مورد پذیرش شورای عالی فضای مجازی کشور قرار گرفت.

محسنی تبریزی رئیس کمیته تخصصی پیشگیری از انحرافات و آسیب‌های اجتماعی هم در این نشست با در دستورکار قراردادن موضوع "شناسایی حوزه‌­های اولویتی سبک زندگی بر اساس شرایط فرهنگی و اجتماعی موجود و اثرات آن برکنترل و کاهش آسیب­های اجتماعی" عنوان داشت که  سبک زندگی سالم و محافظت شده در مقابل سبک زندگی ناسالم و خطر آفرین قرار دارد که در سبک زندگی معطوف به سلامت شاهد حضور عوامل محافظت کننده مانند عزت نفس، خانواده‌گرایی، اخلاق‌گرایی، حمایت اجتماعی هستیم و نقیض این،  سبک زندگی پرخطر می‌شود.  

وی ادامه داد: جامعه­‌شناسان سبک زندگی ناسالم را در ارتباط با رفتارهای پرخطر می­‌بینند، خصوصا مصرف دخانیات، مصرف الکل و مواد مخدر رفتارهای پرخطر، کم تحرکی و حتی رفتارهای مربوط به بدخوری و پرخوری، خودکشی، وندالیسم و... اینها همه محصول شیوه‌­های غلط زندگی است و از نظر جامعه­‌شناسان احتمال بروز رفتارهای پرخطر در سبک زندگی سالم و محافظت کننده  بسیار کم است.