جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121393288 در تماس باشید.

یک دفتر خانه در تهران امسال 1900 طلاق ثبت کرده است

رییس کانون سردفتران ازدواج و طلاق درباره محدودیت ثبت طلاق در دفاتر طلاق گفت: بحث سهمیه بندی مطرح نیست و  یک توزیع عادلانه برای جلوگیری از رانت و تسهیل و تسریع در کار مردم است.

علی مظفری در گفت و گو با ایسنا در این باره گفت: موضوع محدود کردن ثبت طلاق، بحث سهمیه بندی نیست بلکه محدودیت دفاتر در ثبت طلاق است. در تهران 155 دفترخانه ثبت طلاق داریم و با اعمال این محدودیت 22 دفترخانه محدود شدند زیرا بیش از میانگین طلاق ثبت کرده بودند و این 22 دفترخانه در سال جاری دیگر نمی‌توانند طلاق ثبت کنند. از تعداد 155 دفترخانه در تهران الباقی دفترخانه‌ها یعنی 133 دفترخانه ثبت طلاق برخی 5 الی 6 طلاق هم ثبت نکرده بودند. این 133 دفترخانه طلاق در تهران آماده به خدمت به مردم هستند.

مظفری تصریح کرد: این 22 دفترخانه کنار مجتمع‌های قضایی قرار داشته و بیش از ظرفیت مجاز طلاق ثبت کرده‌اند. به عنوان مثال یکی از این دفترخانه‌ها 1900 طلاق در سال جاری ثبت کرده بود.  دفاتر  طلاق در هر سال بطور میانگین در کل کشور 200 طلاق را می‌توانند ثبت کنند ولی در استان‌ها این عدد مختلف است. لذا دفاتری که بیش از حد، طلاق ثبت کرده و میانگین سقفشان پر شده بود، محدود شدند.

وی افزود: تهران جزو استان‌هایی است که در صدر آمار طلاق است. در مشهد هم دو دفترخانه ثبت طلاق که بیش از حد، طلاق ثبت کرده بود، محدود شده است. در کل استان آذربایجان شرقی  10 دفترخانه طلاق محدود شده است.

مظفری در پایان گفت: محدود کردن ثبت طلاق، بحث سهمیه بندی نیست و  یک توزیع عادلانه برای جلوگیری از رانت است. همانطور که رییس سازمان ثبت گفته این کار باعث شد که تسهیل و تسریع در کار مردم شود  زیرا مردم فکر می کردند که باید فرضا به یک دفترخانه خاص مراجعه کنند و همان دفترخانه هم آنقدر مراجعات زیادی  در اثر ارتباطات ناسالم داشت و از مردم مبالغ هنگفتی می‌گرفت و یک هفته مردم را برای کار نیم ساعته معطل می‌کرد که با این محدودیت جلوی این رانت گرفته شد.