جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121327108 در تماس باشید.

آیا-ورثه-از-بیمه-عمر-و-خسارت-متوفی-ارث-می-برند-؟

قانونگذار درباره چگونگی تقسیم خسارات متوفی و بیمه عمر او بین وراث پیش‌بینی هایی داشته است.

 ترَکه متوفی عبارت است از اموال و حقوق مالی که فرد حین فوت داشته است و همچنین تعهداتی که به نفع او در زمان حیاتش شده است؛ بنابراین خسارت فوت ناشی از رانندگی جزو دارایی و ترَکه متوفی هستند و دیه هم در حکم ترَکه میت و اموال او است.

بر اساس موارد گفته شده و از آنجایی که جز اموال متوفی حساب می‌شود لذا تقسیم خسارت و دیه باید به موجب قواعد ارث باشد.

اما اگر سوال درباره سرمایه بیمه عمر باشد باید گفت هرگاه قرارداد به طور مطلق تنظیم شده باشد با توجه به اطلاق ماده ۲۴ قانون بیمه، چون این حق به ورثه قانون تعلق خواهد گرفت، رعایت قواعد ارث الزامی است.

اما درصورتی که در قرارداد بیمه ترتیب خاصی پیش‌بینی شده باشد باید وفق قرارداد عمل کرد.