جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09122028227 در تماس باشید.

ممنوعیت-حضور-پزشک-سربازان-در-آزمون-دستیاری-لغو-شد

دیوان عدالت اداری با صدور حکمی ممنوعیت شرکت سرباز‌ها در چهل و نهمین آزمون دستیار تخصصی را لغو کرد.

 بر اساس رای دیوان عدالت اداری، دانشجویان و هنرجویان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی اگر در حین تحصیل به سن خدمت وظیفه عمومی برسند، تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه می‌دهند، از اعزام به خدمت زیر پرچم معاف خواهند بود.

در بخشی از رای دیوان آمده است: "در تبصره ۲ ماده ۳۵ قانون نظام وظیفه عمومی نیز تصریح شده است که ترخیص کارکنان وظیفه بدون غیبت اولیه در حین خدمت، جهت ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر جز در زمان‌های اضطراری و جنگ بلامانع است.

همچنین رییس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا بر این موضوع تاکید دارد که ادامه تحصیل کارکنان وظیفه بدون غیبت اولیه در حین خدمت در صورتی که بیش از یک سال از تاریخ فراغت از تحصیل آن‌ها از مقطع قبلی سپری شده باشد، بلامانع است؛ بنابراین با توجه به اینکه در قانون ممنوعیتی برای شرکت داوطلبان مشمول، از حیث وضعیت نظام وظیفه در آزمون پیش بینی نشده و اطلاعیه مورد اعتراض خارج داوطلبان مشمول، از حدود اختیارات مقام واضع بوده و مداخله در وظایفی را که قانونگذار و ستاد کل نیرو‌های مسلح تلقی می‌شود، لذا امکان پذیرش خواسته مطروح وجود دارد. "

در ادامه حکم دیوان عدالت اداری آمده است: "با استناد به موارد یک، ۱۰ و ۱۱ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری حکم رفع اثر از سوء تصمیمات طرف شکایت مبنی بر ممنوعیت از شرکت در آزمون دوره ۴۹ دستیار تخصصی صادر و اعلام می‌شود. "