جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09121327108 در تماس باشید.

تفاوت-ها-و-تشابهات-معامله-فضولی-و-انتقال-مال-غیر

معامله عبارت است از توافق یک یا چند شخص با یک یا چند شخص دیگر برای انجام یا عدم انجام کار یا تعهدی. معمولا در معامله بین خریدار و فروشنده تبادل دارایی و وجه صورت می‌گیرد؛ بنابراین با تغییر در وضع مالی دو یا چند بنگاه یا فرد سر و کار دارد.

خریدار و فروشنده، شخصیت‌های مجزایی هستند که اغلب با تبادل اقلام باارزش همچون اطلاعات، کالا، خدمات و پول سروکار دارند؛ حتی اگر کالا در یک زمان و پول در زمانی دیگر مبادله شود. معامله انواع و اقسام متعددی دارد که یکی از آنها معامله فضولی نام دارد.

در تعریف معامله فضولی باید گفت معامله‌ای است که شخصی برای دیگری یا با مال دیگری صورت می دهد، بدون اینکه نماینده یا مأذون از طرف او باشد. این نوع معامله ممکن است تملیکی یا عهدی باشد؛ در معامله فضولی تملیکی، شخص مال دیگری را بدون اذن مالک به فرد دیگری می‌فروشد و در معامله فضولی عهدی نیز شخص به حساب شخص دیگری متعهد می‌شود که برای طرف دیگر معامله، کاری بکند. به کسی که بدون نمایندگی و اذن برای دیگری معامله را تشکیل می‌دهد در اصطلاح فضول و به طرف معامله او اصیل گفته می‌شود. همچنین به شخص دیگری که معامله برای او یا با مال او شده است، غیر می‌گویند. انتقال مال غیر نیز به معنای معامله‌ای است که شخص بدون اذن و اجازه و با معرفی کردن خود به عنوان اصیل در معامله و فقط به منظور اضرار به غیر و بردن سود مادی اقدام به معامله می‌کند که به دلیل مشهود بودن عنصر سوء‌نیت از عناصر جرم کلاهبرداری است. در حقیقت معامله فضولی دارای بافت حقوقی و انتقال مال غیر دارای بافت کاملاً کیفری است.برای بررسی ابعاد گوناگون معامله فضولی و انتقال مال غیر و نیز بیان تفاوت‌های این دو، با دکتر محمدرضا کامیار، وکیل دادگستری و مدرس دانشگاه گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌آید:

کامیار با بیان اینکه کسی که می‌خواهد معامله‌ای بکند، باید مالک مال موضوع معامله باشد، اظهار کرد: غیر از مالک هیچ کسی نمی‌تواند مال را منتقل کند یا وثیقه بگذارد یا هر نوع دخل و تصرفی در آن بکند، مگر با اجازه مالک یا با اجازه قانونگذار به جای مالک.

وی افزود: بنابراین مالک تنها کسی است که حق تصمیم‌گیری نسبت به مال متعلق به خود را دارد. در کنار این حکم کلی و اصلی، در موارد خاص قانونگذار می‌تواند به فرد دیگری این اختیار را بدهد که نسبت به مال غیر اقدام کند. این مدرس دانشگاه ادامه داد: شخص مأذون، فقط در محدوده اختیاری که به او داده شده است، حق اقدام دارد و به این فرد نماینده گفته می‌شود که مأذون از طرف اصیل یا از سوی قانونگذار است. وی اضافه کرد: شایع‌ترین مصداق فرد مجاز، وکیل است. علاوه بر وکیل، شخص دیگری که گاه حق اقدام نسبت به مال غیر را دارد (وقتی مالک، قانوناً اهلیت استیفا نداشته باشد یعنی قانون به دلیلی خاص حق دخل و تصرف در مال را از آن مالک سلب کرده باشد) ولی یا قیم مالک است. به گفته کامیار، از جمله دلایلی که موجب سلب حق استفاده مالک از مالش می‌شود، صغیر بودن یا مجنون بودن مالک است که در مورد اول ولی و در مورد دوم قیم او حق دارد به جای مالک، در ملک دخل و تصرف و معامله کند. این وکیل دادگستری عنوان کرد: مورد دیگری نیز وجود دارد که فردی غیر از مالک، به طور قانونی اجازه دخل و تصرف یا معامله نسبت به مال ثالث را دارد و آن وصی است.

موارد مجاز معامله با مال غیر

وی ادامه داد: بنابراین معامله به مال غیر جز به عنوان وکالت، وصایت، ولایت، قیمومت و نمایندگی قانونی ممکن نیست؛ حال اگر کسی که هیچ یک از سمت‌های فوق را دارا نباشد و مال شخص را معامله کند (اجاره دهد، بفروشد، هبه کند یا قرض دهد و امثال آن)، این عمل او معامله فضولی است.

کامیار در ادامه گفت: در معامله فضولی شخص ثالث که مال را معامله می‌کند، گاه اعلام می‌کند که مالک آن مال نیست یعنی هم خریدار و هم فروشنده می‌دانند که موضوع معامله متعلق به دیگری است و گاه نیز پیش می‌آید که شخصی مالی را معامله می‌کند که مالک آن نیست؛ اما این مطلب را به طرف معامله اعلام نمی‌کند، به نحوی که طرف معامله تصور می‌کند شخص مال خود را می‌فروشد یا اجاره می‌دهد. این مدرس دانشگاه علوم قضایی اظهار کرد: در این فرض طرفی که مال متعلق به او نیست ولی آن را معامله می‌کند به نحوی با کتمان حقیقت طرف معامله را متضرر می کند و فریب می‌دهد. این عمل که در آن نوعی سوءنیت و قصد اضرار وجود دارد انتقال مال غیر تلقی می‌شود و جرم است.

علم فضول از حقیقت، عنصر متمایز معامله فضولی

وی اضافه کرد: بنابراین عنصر متمایز در معامله فضولی و انتقال مال غیر، علم معامله‌کننده فضول از این حقیقت است که مالک مال نیست؛ اعلام خلاف این حقیقت و واقع به طرف دیگر معامله؛ جرم و قابل تعقیب کیفری است. کامیار اظهار کرد: پس اگر هدف معامل فضول، معامله برای مالک واقعی باشد، چه بگوید مالک نیست و چه نگوید و اعم از اینکه طرف معامله این حقیقت را بداند که مالی که در حال انتقال به اوست، متعلق به انتقال‌دهنده نیست، یا نداند، معامله فضولی است؛ ولی جرم نیست زیرا سوءنیت در بین نیست. اما اگر هدف فضول از معامله ضرر زدن به مالک و جلب منفعت برای خودش باشد معامله فضولی است و همزمان به دلیل سوءنیت، مصداق انتقال مال غیر و در نتیجه جرم است، اعم از اینکه طرف معامله حقیقت را بداند یا نداند. البته طرف معامله اگر با علم به حقیقت معامله کند او هم مجرم است؛ ولی اگر جهل بر این حقیقت داشته باشد مجرم نیست. وی افزود: تفاوت مهم بین معامله فضولی جزایی با معامله فضولی غیرجزایی این است که در معامله فضولی غیرجزایی، اجازه مالک معامله را تنفیذ می‌کند؛ اما در معامله فضولی جزایی عمل مالک تأیید و تنفیذ اقدام قبلی نیست بلکه خود قبول متعاقب بر عمل سابق تلقی می‌شود. در واقع عمل حقوقی قبلی به نام مالک واقعی نبوده است که اکنون موافقت مالک تنفیذ عمل سابق تلقی شود، بلکه عمل سابق توسط فرد فضول به عنوان ایجاب (قصد و اراده قطعی برای معامله) خودش، به عنوان اصیل، واقع شده که چنین ایجابی باطل است و حیات حقوقی ندارد و تأیید بعدی مالک واقعی، نقص قبلی را جبران نمی‌کند. ‌این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: پس اگر دزدی اتومبیل مسروقه را بفروشد، معامله باطل و در ضمن مصداق انتقال مال غیر و جرم است؛ اما اگر پدری اتومبیل فرزند رشیدش را بفروشد معامله غیر نافذ است وانتقال مال غیر محقق نشده است.


 • تصویر-کاربر-Tadalafil
  Tadalafil|1399-03-10 09:27:38
  cialis tolerance http://tadalafilprof.com

 • تصویر-کاربر-GregoryMus
  GregoryMus|1399-02-27 00:00:08
  娛樂城介紹 https://forum.tw-sportslottery.com/thread-119-1-1.html

 • تصویر-کاربر-WalterUtifs
  WalterUtifs|1399-01-18 09:13:49
  [url=https://www.sqadia.com/categories/pathology]Hemostatic Disorders[/url] - Embryology: Molecular Regulation and Signaling, Female Pelvic Organs

 • تصویر-کاربر-Aarondlbam
  Aarondlbam|1398-12-10 01:28:40
  Простые голосования в один иначе несколько кликов https://the-step.kz/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=15652 Практически на всех сайтах, где упихивать функция голосования либо опроса, предусмотрено порядочно способов проверки для уникальность голосов «IP-голоса». Некоторые придумывают большое сумма шагов авторизации, для идентифицировать пользователя и удостовериться в его реальности. А другие предлагают заполнить дополнительные поля, воеже собрать словно дозволено больше информации о человеке. Только чаще только испытание подлинности пользователя проходит по определению его IP-адреса. https://vgolosiny.ru Голосования с CAPTCHA Captcha голосование – это испытание пользователя для реальность. В последнее пора голосование накручиваются не реальными людьми, а ботами alias специальными программами. Для избежать программной накрутки голосов, администраторы прибегают к жестким мерам – дополняют спор авторизации тестом для «капчу». http://www.climbing.org/member.php?u=1051682

 • تصویر-کاربر-frqxnvob
  frqxnvob|1398-12-07 00:41:39
  https://asffdsafasfaszxc.blogspot.com/2020/02/xsa-435.html https://asffdsafasfaszxc.blogspot.com/2020/02/xzf-zxcv-sf.html https://asffdsafasfaszxc.blogspot.com/2020/02/xc-34asf.html https://asffdsafasfaszxc.blogspot.com/2020/02/sdhj-dg-88.html https://asffdsafasfaszxc.blogspot.com/2020/02/httpsgrequant.html https://asffdsafasfaszxc.blogspot.com/2020/02/ad-cxv-af-24.html https://asffdsafasfaszxc.blogspot.com/2020/02/sad-3r-dv-32r-dvas.html https://asffdsafasfaszxc.blogspot.com/2020/02/saf-xcvz-sf.html https://asffdsafasfaszxc.blogspot.com/2020/02/sdf-cz-32-asdf.html

 • تصویر-کاربر-JeffreyBiz
  JeffreyBiz|1398-12-04 05:59:50
  Предположим, вы собственник нового ресурса, который имеет приятный дизайнерские решения, удобную навигацию и полезную для клиентов рекламную информацию. Но веб-сайт ни кто не посещает. Что делать? Те, кто имеют свой бизнес мы поможем вам создать продающийся сайт. Несомненно, ни одно реальное или виртуальное предприятие не может продвигаться само по себе. Любой торговой фирмы нужна поддержка в приобретении известности, а во Глобальной паутине без нее решительно не обойтись из-за яростной конкурентной борьбы.Мы занимаемся разработкой продающегося сайта. Мы готовы запустить настоящий интернет сайт в течение трёх рабочих дней. Помимо предоставления рабочих вебсайтов, мы предоставляем служба тех. содействия: уместное продление хостинга и доменного имени, добавление контента на онлайн-проект, размещения известий. Наши услуги дадут возможность вам стать лидером на просторах инета. продвижение сайта в сша

 • تصویر-کاربر-Murgyler
  Murgyler|1398-11-11 23:14:30
  夫婦 生活 性 生活 3 回目 デート 告白 ドライブ デート 服 出会系 アプリ おすすめ

 • تصویر-کاربر-Michaelcow
  Michaelcow|1398-11-09 08:50:06
  Реклама в Pinterest самая эффективная по продажам для интернет магазинов, ebay, etsy, amazon

 • تصویر-کاربر-RaymondRip
  RaymondRip|1398-10-20 16:38:17
  The truth about low-fat foods. On An All New Episode of Tia Colton in Paradise. Christ, moreover, he affirms to have been sent, not by this maker of the world, but by the above-named Abraxas; and to have come in a phantasm, and been destitute of the substance of flesh that it was not He who suffered among the Jews, but that Simon was crucified in His stead whence, again, there must be no believing on him who was crucified, lest one confess to having believed on Simon. http://kataxevolkreenuamand.info/lossless/warning-zanzibar-mix-adeva-the-12-inch-mixes.php In 1995 Primus released their fifth album, Tales from the Punchbowl. Arsenal supporters absolutely loved what Summer signing said About man. Slo un diario, El Despertador Teofilantrpico se ocup de la muerte de Belgrano, para los dems no fue noticia.

 • تصویر-کاربر-podsTog
  podsTog|1398-10-14 22:21:56
  подшипники koyo цена упорный подшипник купить http://podshipnik-mo.ru/loctite-480/