جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09107644194 در تماس باشید.

نشست قضایی مورخ 22 1 1390 قضات دادگاههای تجدید نظر استان اصفهان

اولین نشست قضایی قضات دادگاههای تجدید نظر استان اصفهان در سال 90 تشکیل شد.

نشست قضایی مورخ 22/1/1390 قضات دادگاههای تجدید نظر استان اصفهان

عنوان

وکیل معاضدتی در هنگام تقدیم دادخواست مکلف به ابطال تمبر مالیاتی نیست و ضرورتی به صدور اخطار رفع نقص نیز از این جهت نمی باشد بلکه در پایان محاکمه و پرداخت حق الوکاله مالیات مربوطه توسط دستگاه پرداخت کننده کسر خواهد شد.

سئوال

آیا وکیل معاضدتی مکلف به ابطال تمبر مالیاتی و پرداخت سایر هزینه های وکالت می باشد یا خیر؟

نظر اکثریت

مالیات بر درآمد تعلق می گیرد لذا در وکالت معاضدتی که بر اساس احسان و کمک به فردی که فاقد تمکن لازم است استوار می باشد در آمدی برای وکیل محقق نمی گردد تا ملزم به پرداخت مالیات آن باشد. آنچه در ماده 10 قانون تشکیل صندوق حمایت وکلاء و کارگشایان و آئین نامه مربوط در مورد پرداخت حق الوکاله وکیل معاضدتی بیان شده نیز در آمد محقق نیست و پرداخت این مبلغ به وکیل معاضدتی در زمان تنظیم وکالت نامه یا شرکت وکیل در جلسات دادرسی صورت نمی گیرد بلکه بعد از خاتمه دادرسی و طی مراحل مختلف توسط کانون وکلاء به وکیل پرداخت می گردد که در همان زمان مالیت آن کسر می شود بنابراین وکیل معاضدتی ملزم به ابطال تمبر مالیاتی در زمان تنظیم وکالتنامه نبوده و مورد از موارد رفع نقص نیز نمی باشد.

نظر اقلیت

طبق وکلاء و کارگشایان دادگستری" href="/tags/16296/ماده 10 قانون تشکیل صندوق حمایت وکلاء و کارگشایان دادگستری/" class="link">ماده 10 قانون تشکیل صندوق حمایت وکلاء و کارگشایان دادگستری به وکلاء تسخیری و معاضدتی حق الوکاله پرداخت می گردد و طبق آئین نامه اجرایی ماده مذکور میزان حق الوکاله (دو میلیون ریال) مشخص شده است بنابراین کانون وکلا به حکم قانون از همان ابتدای امر که وکالت معاضدتی رابه وکیل محول می نماید متعهد به پرداخت حق الوکاله او طبق آئین نامه است و درآمد وکیل تا این حد محقق شده و ملزم به پرداخت مالیات آن و الصاق تمبر مالیاتی طبق ماده 103 قانون مالیاتهای مستقیم می باشد و محاسبه تمبر مالیاتی نیز بر اساس مبلغی است که در آئین نامه اجرایی وکلاء و کارگشایان دادگستری" href="/tags/16296/ماده 10 قانون تشکیل صندوق حمایت وکلاء و کارگشایان دادگستری/" class="link">ماده 10 قانون تشکیل صندوق حمایت وکلاء و کارگشایان دادگستری مشخص شده است و در صورت عدم الصاق تمبر مالیاتی بر اساس صدر تبصره یک ماده 103 قانون مالیاتهای مستقیم عمل خواهد شد.

برگرفته از سایت رسمی دادگستری اصفهان