جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره 09122546782 در تماس باشید.

دستور-تخلیه-ملک-استیجاری-با-دادگاه-است-یا-شورای-حل-اختلاف

15 مهر 1388

ســئوال :

 باتوجه به قانون شوراهای حل اختلاف صدوردستورتخلیه بادادگاه است یاشورای حل اختلاف ؟

نظراکثریت :

باتوجه به اینکه دربند 2 ماده 11 قانون شوراهای حل اختلاف که درآن قید شده است «کلیه دعاوی مربوطه » تخلیه عین مستأجره باشورا می باشد ودرمورد استثناء نیز که سرقفلی باشد دراین ماده وضعیت بیان شده است ودستورهم به نوعی جزء دعاوی محسوب می شود لذا درصلاحیت شورای حل اختلاف می باشد .

نظراقلیت :

باتوجه به اینکه دستورامری جدااز دعوی می باشد ودارای شرایط خاص برای صدورآن می باشد وقانونگذارنیز دراکثرمواردی که موضوع صدوردستورراتجویز کرده است اعتبارخاص به آن داده اســت وشرایط ویژه ای برای آن درنظرگرفته است مثلاً دردستورموقت حتماً نیاز است که به تأیید رئیس حوزه قضایی برسد وصرفاً هم دادگاه می تواند آنراصادرکند ونه مرجع دیگری وازطرف دیگرماهیت دستورمتفاوت ازدعوا می باشد ودردعاوی حقوقی وفق قانون آیین دادرسی مدنی طرفین دعوت می شوند وبه خوانده حق دفاع داده می شود لیکن درصدوردستورات وازجمله دستورموقت ویادستورتخلیه ملک ازجمله موارد فوری می باشد وخوانده دعوی نیز دعوت نمی شود و حق دفاعی به وی داده نمی شود وبه فوریت امربه آن رسیدگی می شود وانجام اکثرامورفوری وخاص نیز بادادگاه می باشد نه مرجع دیگری وهمانطورکه قانونگذاردربند 2 ماده 11 قانون شوراها به صراحت به لفظ« درکلیه دعاوی» ، اشاره کرده است منظورنظرقانونگذاراین بوده است که مواردی که درقالب دعاوی مربوط به روابط موجرومستأجر است درشورامطرح شود وذکری ازموضوع دستورتخلیه دراین ماده نشده است ودرخودماده 3 قانون روابط موجرومستأجر سال 76 نیز از لفظ دادگاه جهت صدوردستورتخلیه استفاده شده است . فلذا نظربه مراتب مذکور صدور دستورتخلیه بادادگاه است نه شورای حل اختلاف .

به نقل از سایت دادگستری کل استان اصفهان