موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
اسد علی امرایی موسسه حقوقی کامران میزرایی - موسسه حقوقی حامیان عدالت مطلق قبول وکالت به صورت تیمی و تخصصی قبول وکالت در دعاوی حقوقی(خانواده ،ملکی،امور شهرداری،ارث،تجاری)دعاوی کیفری،دادگاه انقلاب مالیاتی و اصل 49
دکتر فرود امیری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو هیات علمی دانشگاه، قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی اعم از (خانواده،تجاری،ثبتی،ملکی،چک،...) و کیفری
سیدجلال میرکاظمی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی پذیرش کلیه دعاوی  حقوقی ، کیفری ، خانواده دیوان عدالت اداری دادگاه انقلاب و دادگاه نظامی
دکتر سهیل طاهری وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  و استاد دانشگاه
مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری
حمیدرضا کاکاوند وکیل پایه یک دادگستری ومشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز 12 سال سابقه وکالت و 10 سال وکالت تخصصی  بانک صادرات و متخصص در دعاوی بانکی و موسسات مالی و اعتباری انجام دعاوی حقوقی به صورت گروهی در کلیه زمینه های حقوقی، ثبتی ، کیفری و خانوادگی
اسدعلی امرایی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای مرکز
حسین احمدی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
سید مجید روحانی اصفهانی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی و خانوادگی مشاور دعاوی و اختلافات حقوقی ملکی ، بانکی ، تجاری ، شرکتی و انحصار وراثت
مرتضی دستوری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری متخصص در امور بازار سرمایه و وکالت در هرگونه اختلافات سهام در بازار سرمایه ،وکالت در هیات داوری ماده 36 بازار سرمایه و وکالت در اختلاف خرید سهام شرکت های اجرای اصل 44 قانون اساسی
سالار حسین منفرد وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز
علی رمضانزاده  وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری مرکز ،بیست سال سابقه کار قضایی و وکالت ،داشتن تجارب و تخصص در امور ملکی و اراضی و نیز مطالبات

جهت مشاوره تلفنی با وکیل با شماره09122595695 در تماس باشید.

پیش نیازهای سیاست افزایش جمعیت

ارسالی توسط منوچهر ناصری فر وکیل پایه یک دادگستری
پیش نیازهای سیاست افزایش جمعیت

پیش نیازهای سیاست افزایش جمعیت

جمعیت به عنوان یکی از مولفه های تاثیرگذار بر قدرت ملی فقط زمانی از کارایی لازم برخوردار خواهد بود که ضمن رشد کمی، رشدی کیفی را نیز تجربه کرده باشد. در غیر این صورت این عنصر در افزایش قدرت و اعتبار بین المللی یک کشور کارکردی معکوس خواهد داشت.

حذف سیاست های تشویقی طرح افزایش جمعیت ! - همسوئی لایحه کاهش ساعت کار زنان با سیاست های افزایش جمعیت  - هشدار رئیس سازمان ثبت احوال درباره سقوط جمعیتی - اولین قانون اصلاح سیاست های جمعیتی اجرا نشد 

یکی از موضوع هایی که در سال های گذشته محل بحث، بررسی و ارایه نظرها و نقدهای کارشناسان و صاحب نظران بوده، مساله افزایش یا کنترل جمعیت بوده است.

در این سال ها، برخی افزایش انواع فرصت های پیش روی افراد جامعه، کاهش هزینه ها و بار مسوولیت دولت در برابر شهروندان، افزایش سطح رفاه اجتماعی و ... را از جمله دلایل و بایسته های سیاست کنترل جمعیت قلمداد کرده اند.

در برابر، کاهش شمار جوانان و نیروهای مولد و پویای جامعه، افزایش شمار سالمندان و نیز هزینه های رفاه و سلامت عمومی و ارتباط مستقیم روند کاهش رشد جمعیت با رشد قدرت ملی از دلایل تشویق به افزایش جمعیت بر شمرده شده است.

اجرای برنامه ی تنظیم خانواده و کاهش جمعیت از سال های پایانی دهه ی 1360 موجب کاهش میزان باوری و تولد در ایران شد، تا جایی که در سال های نخستین دهه ی 1390، نرخ رشد جمعیت با سیری نزولی به 1.3 درصد رسید.

شورای نگهبان ایرادات طرح افزایش نرخ باروری را اعلام کرد - جرم انگاری در افزایش نرخ باروری کارساز نیست - طرح افزایش نرخ باروری منطبق با سیست های ابلاغی رهبری نیست 

ادامه ی این روند باعث شد تا زنگ هشدار پیری جمعیت در سال های آینده از طرف کارشناسان جمعیتی به صدا درآید، ولی تغییر سیاست های جمعیتی در کشور برنامه یی نبود که فقط با پیشنهاد چند کارشناس حوزه ی جمعیتی در دستور کار مسوولان قرار گیرد.

رهبر انقلاب بارها ضمن تاکید بر آسیب های برنامه ی کنترل جمعیت، از روند رشد پیری جمعیت ابراز نگرانی کرده است.

همانطور که در ابلاغیه ی 14 بندی رهبری به سران قوای سه گانه و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر فراهم کردن زمینه های لازم در جامعه برای افزایش جمعیت مشهود است، فقط نباید مسوولان بر سیاست های مبتنی بر افزایش جمعیت متمرکز باشند، بلکه افزایش جمعیت کارآمد و توانمند باید در دستور کار مسوولان قرار گیرد؛ جمعیتی که بتواند در آینده به عنوان نیروهای مولد و توانمند راه پیشرفت و توسعه ی این مرز و بوم را هموار کند؛ این مهم نیازمند فراهم کردن بسترهای لازم برای کیفیت بخشی به جمعیت است؛ مسایلی چون ساماندهی و مدیریت بهینه ی عرصه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه یی که در آن زندگی می کنیم.

 بسترهای لازم برای افزایش جمعیت کارآمد

نخستین شرط اساسی برای افزایش جمعیت  فراهم کردن زمینه های لازم برای تشکیل خانواده است. کارشناسان افزایش سن و کاهش تمایل جوانان به ازدواج در سال های گذشته را به عنوان یکی از مهمترین دلایل کُند شدن نرخ رشد جمعیت عنوان می کنند.

در سال های گذشته فراهم نبودن شرایط لازم برای تشکیل خانواده بویژه از نظر اقتصادی تمایل جوانان برای ازدواج را به حداقل رسانده است. نرخ بالای بیکاری و نبود درآمد همواره به عنوان یکی از مهمترین دلایل کاهش نرخ ازدواج مطرح می شود.

درآمد از شاخص های مهم رفاهی و توسعه ی هر جامعه یی محسوب می شود. تا زمانی که جامعه از سطح پایینی از درآمد و رشد اقتصادی برخوردار باشد، نمی توان طرح های تشویقی را برای افزایش جمعیت در آن به اجرا درآورد و حتی در صورت افزایش جمعیت نمی توان کیفیت آن را نیز ارتقا داد.

تصویب کلیات طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت - هاشمی : طرح افزایش نرخ باروری خلاف آزادی انسانهاست 

«سید محمد سید میرزایی» جمعیت شناس و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در گفت و گو با گروه پژوهش های خبری ایرنا گفت: افزایش جمعیت کنونی کشور نیازمند بهبود شرایط اقتصادی است. ریشه کن کردن بیکاری باید در اولویت برنامه های تمامی مسوولان و دستگاه های اجرایی قرار گیرد.

«سعید معید فر» جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا برطرف کردن مشکل بیکاری و اشتغال را زمینه ساز اجرای طرح افزایش جمعیت دانست.

اجرای طرح های متمرکز بر افزایش جمعیت بدون ساماندهی وضعیت اقتصادی و رفع مشکل بیکاری آسیب های اجتماعی زیادی به همراه خواهد داشت؛ آسیب هایی که نه تنها از تاثیر مثبت جمعیت زیاد بر عنصر قدرت ملی می کاهد، بلکه باری بر دوش قدرت ملی خواهد شد.

بیکاری نه تنها مانعی بر سر راه شکل گرفتن کانون خانواده است، بلکه در بسیاری از موارد موجبات فروپاشی این کانون را نیز فراهم می آورد. بر اساس آمارهای منتشر شده از دادگاه های خانواده، بسیاری از موارد اختلاف و طلاق زوج های جوان در سال های نخست زندگی، از نداشتن درآمد و شغل مناسب ناشی می شود.

معیدفر در ادامه ی گفت و گوی خود با گروه پژوهش های خبری ایرنا تاکید کرد که تا زمانی که برای معضل بیکاری چاره یی اندیشده نشود، اجرای طرح یا برنامه های متمرکز بر ازدواج با چالش های جدی رو به رو خواهد بود.

یکی دیگر از مهمترین لازمه ها و پیش شرط های افزایش جمعیت، توجه به تغذیه و تامین مواد غذایی برای افراد جامعه است؛ مساله یی اساسی که بی توجهی به آن می تواند افزایش جمعیت را با چالشی جدی برای کشورمان در آینده یی نه چندان دور مواجه کند.

براساس نظریه «توماس رابرت مالتوس» اندیشمند و جمعیت شناس انگلیسی، جمعیت با نرخ تصاعد هندسی افزایش پیدا می کند و مواد غذایی با نرخ تصاعد حسابی؛ در این شرایط اگر دولت ها نتوانند نیاز شهروندان خود را به بهترین شکل تامین کنند، ممکن است در جامعه «تنازع برای بقا» شکل گیرد.

سیدمیرزایی در ادامه ی گفت و گو با پژوهشگر ایرنا به رغم اینکه نظریه ی مالتوس را متعلق به سال های خیلی دور دانست، اما بر کارایی آن در جوامعی که از نرخ رفاه پایینی برخوردارند صحه گذاشت.

معیدفر نیز با اشاره به این نکته که پیشرفت های علمی باعث کنترل مرگ و میر در سنین مختلف شده است، افزایش جمعیت بدون برنامه ریزی را موجب کمبود منابع و شکل گیری تنش های احتمالی آتی در جامعه دانست.

اجماع حقوقدانان بر تجدیدنظردر طرح افزایش نرخ باروری - حذف سیاست های تشویقی طرح افزایش جمعیت 

به عنوان نمونه بحران آب یکی از مهمترین مشکلاتی که ممکن است در 30 سال آینده به مساله یی چالش زا در کشورمان تبدیل شود؛ مساله یی که در صورت نیاندیشیدن تدبیری برای آن به همراه افزایش جمعیت ابعاد گسترده تری خواهد یافت. براساس گزارش «بنیاد توسعه ی سازمان ملل متحد» ایران از جمله کشورهایی است که ممکن است در 30 سال آینده دچار بحران آب شود.

با توجه به این هشدار و در حالی که امروزه برای تامین آب نزدیک به 80 میلیون تن دچار مشکل هستیم در چند سال آینده چگونه ممکن است نیاز به آب نزدیک به 150 میلیون تن را تامین کرده و حقابه طبیعت را نیز رعایت کنیم؟

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه ی گفت و گوی خود با پژوهشگر ایرنا با اشاره به احتمال روی دادن بحران منابع تجدید ناپذیر در ایران گفت: آب یکی از این منابع است که در ایران به مرز هشدار رسیده است، زیرا سدها و منابع آبی برای جمعیتی کمتر از جمعیت کنونی ایران طراحی شده اند.

در این پیوند معید فر نیز نظری نزدیک به عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی دارد. وی با اشاره به کمبود و بحران آبی موجود کشور گفت: از آنجا که بر اساس برآوردها آب و منابع ذخیره آبی ایران برای 45 میلیون تن پیش بینی شده است، حتی امروز هم برای تامین آب مورد نیاز جمعیت کنونی دچار مشکل هستیم.

بحث تامین مسکن یکی دیگر از مشکلاتی است که باید از سر راه اجرای سیاست های افزایش جمعیت برداشته شود. یکی از مشکلاتی که امروزه بسیاری از خانواده های ایرانی با آن مواجه هستند تامین مسکن برای خود و فرزندانشان است.

یکی دیگر از مهمترین مسایلی که در کنار افزایش جمعیت باید مورد توجه ویژه ی مسوولان قرار گیرد، مساله ی کیفیت آموزش و تحصیلات افراد جامعه است.

افزایش جمعیت تنها در صورت تربیت نیروهای جوان مولدی که در آینده بتوانند با درک روشن از توانمندی ها و محذورات و برخورداری از فن و تخصص، علاوه بر حرکت چرخ های اقتصادی، عرصه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور را به بهترین شکل اداره کنند، می تواند در ارتقای قدرت ملی موثر واقع شود.

 پایان سخن

با توجه به روند رو به پیری جمعیت و آسیب های ناشی از آن، می توان گفت اجرای سیاست های افزایش جمعیت یکی از نیازهای روز کشور است.

در این پیوند لازم است مسوولان ارشد نظام با ارایه برنامه های کارشناسی شده و به دور از هیاهوهای زودگذر، تصمیم هایی را عملی کنند که در آینده ی نزدیک، ضمن رفع دغدغه های جمعیتی، با افزایش سطح رفاه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کیفیت جمعیت را نیز ارتقا دهد.

تجربه ی نه چندان مطلوب اعمال سیاست های متمرکز بر افزایش جمعیت بدون فراهم کردن زیرساخت های لازم در دهه ی 1360، لزوم توجه به نظرهای کارشناسی در این حوزه را دوچندان می کند؛ چرا که تجربه ی رشد جمعیت در دهه ی یادشده نشان می دهد صرف افزایش جمعیت نه تنها نمی تواند مشکلات کشور را حل کند، بلکه ممکن است در آینده خود زمینه ساز بسیاری از آسیب های اجتماعی باشد.

لازم به ذکر است طرح هایی که در زمینه ی افزایش جمعیت در کشور باید اجرا شود همچنین باید متناسب با وضعیت اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی باشد تا به سرنوشت طرحی مانند «پس انداز آتیه ی کودکان» در دولت احمدی نژاد دچار نشود.

سیدمیرزایی در ادامه ی گفت و گو با ایرنا با اشاره به برنامه هایی که در آینده باید برای افزایش جمعیت در نظر گرفته شود گفت: ما تنها نمی توانیم به شعار متکی باشیم بلکه باید شرایطی را فراهم کنیم که مردم خود به خود به طرف افزایش جمعیت گرایش پیدا کنند. در این زمینه معید فر نیز بر این باور است که ما نباید در اجرای برنامه های افزایش جمعیت ا�


مطالب مرتبط

تغییر نام کوچک امکان پذیر شد

نام نویسنده
تغییر نام کوچک امکان پذیر شد

تغییر نام کوچک امکان پذیر شد

ادامه مطلب ...

شناسنامه خود را چگونه تغییر دهیم

نام نویسنده
شناسنامه خود را چگونه تغییر دهیم

در صورتی که ادعای اختلاف سن واقعی و سن مندرج در شناسنامه کمتر از 5 سال باشد باید به دادگستری رجوع و با رعایت مقررات و تشریفات مربوطه و تقدیم دادخواست طرح دعوا کند.

ادامه مطلب ...

رسیدگی به دادخواست تغییر نام کوچک در قالب بازخوانی یک پرونده

نام نویسنده
رسیدگی به دادخواست تغییر نام کوچک در قالب بازخوانی یک پرونده

هنگام تولد هر شخص، والدین او نامی را برای او انتخاب می‌کنند. بنابراین امکان تعیین نام فرد توسط خود او وجود ندارد. تنها در مواردی استثنایی و در صورت دارا بودن شرایط قانونی، شخص می‌تواند به استناد زننده و زشت بودن نام خود یا تعارض نام وی با موازین و فرهنگ ایرانی و اسلامی از دادگاه تقاضای تغییر نام وی به نام دلخواهش را کند. در ادامه به بررسی یک پرونده با موضوع تغییر نام کوچک می‌پردازیم.

ادامه مطلب ...
مشاهده کلیه مطالب مرتبط
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

20 - هفده =