واکنشها نسبت به ۱۴ سکه مهریه/ یک حقوق دان: این خلاف قانون است

واکنشها نسبت به ۱۴ سکه مهریه/ یک حقوق دان: این خلاف قانون است


واکنشها نسبت به ۱۴ سکه مهریه/ یک حقوق دان: این خلاف قانون است


شهری - در سالهای اخیر ، مهریه به موضوعی چالش برانگیز در جامعه تبدیل شده که نه تنها کارکرد اصلی خود که همان استقلال مالی زن و تحکیم بنیان خانواده است را از دست داده ، بلکه افزایش طلاق ، زندانی شدن شمار زیادی از آقایان و آسیب های اجتماعی دیگر را به دنیال داشته است.

زهرا تالانی: سال گذشته نمایندگان تصمیم گرفتند برای حل این مشکل سقفی برای مهریه مشخص کنند که شورای نگهبان با آن مخالفت کرد و سرانجام مجلس سال گذشته لایحه ای تصویب کرد که مهریه بالای 110 سکه زندانی نداشته باشد،اما باز هم این مصوبه نتوانست مانع مهریه های سنگین باشد.
اینبار رئیس قوه قضاییه از ابلاغ آیین‌نامه آزادی زندانیان معسر در پرداخت مهریه خبر داد تا به موجب آن افرادی که در پرداخت مهریه معسر هستند یا در معسر بودن یا نبودن آنان تردید وجود دارد، به زندان نخواهند رفت.در همین زمینه اسدالله جولایی رئیس ستاد دیه کشور در گفت وگو با خبرآنلاین،این آیین نامه را سیاست مناسبی دانست ،اما تاکید کرد که بهتر است قانون به گونه ای باشد که دفاتر ثبت اسناد بیشتر از 14 سکه را ثبت نکنند.

این موضوع سبب واکنش برخی حقوق دانان شد به طوریکه نعمت احمدی حقوق دان در گفت وگو با ایلنا اعلام کرد:آقای جولایی و یا هر فرد دیگری نمی‌تواند در زندگی خصوصی مردم و قراردادهایی که بین آن‌ها منعقد می‌شود دخالت کند و قانون گذار نیز این اجازه را به آن‌ها نخواهد داد و رئیس ستاد دیه در جایگاهی نیست که به دفا‌تر اسناد تکلیف کند و مجبورکردن دفاترازدواج وطلاق به ثبت نکردن بیش از14سکه برای مهریه خلاف قانون اساسی است.

احمدی با اشاره به اینکه محدود کردن دفا‌تر اسناد به ثبت 14 سکه مخالف اصل آزادی اراده مردم در تنظیم قرارداد‌ها است، می گوید: براساس قانون مدنی هر کس در تنظیم قرارداد به هر میزان که می‌خواهد آزاد است به شرط آنکه مخالف قانون و شرع نباشد.

او در مورد پیشنهاد کمیته حقوقی ستاد دیه مبنی بر اینکه کلمه عندالاستطاعه در عقدنامه‌ها استفاده و ثبت شود، می افزاید: اگر قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی به خصوص ماده 2 آن درست اجرا شود همین موضوع در آن لحاظ شده است.مطابق قانون مذکور کسی را باید زندانی کرد که درصورت داشتن تمکن مالی مبلغ مورد نظر را نمی‌پردازد و نه اینکه کسی را که تمکن مالی ندارد.

وی در واکنش به اعلام آماری ازسوی رئیس ستاد دیه مبنی برپاشیده شدن حدود 20 هزار کانون خانواده به دلیل شکایت زوج علیه زوج برای دریافت مهریه در سال 89 و 90، می گوید: من به این آمار اعتقادی ندارم زیرا در سال 89، 90 کانون‌های خانواده نه به دلیل مطالبه مهریه بلکه به دلیل معضلات اقتصادی و نابسامانی‌های ناشی از آن متزلزل شده است زیرا ازلحاظ اقتصادی مردم توانایی اداره زندگی را ندارند و به بن بست می‌رسند و درنتیجه بعد از به هم خوردن زندگی مطالبه مهریه می‌کنند.

وی با تاکید براینکه چنین آمارهایی تنهابرای پاک کردن صورت مسئله است، می افزاید: با این پیشنهادات مبنی بر محدود کردن مهریه به 14 سکه نمی‌شود کیان خانواده را حفظ کرد زیرا مسائل اقتصادی مبنای اختلافات خانوادگی است.